Przeczytaj
Budowa ślimaka (kanału spiralnego)
Ślimak, który swą główną nazwę zawdzięcza kształtowi przypominającemu ślimaczą muszlę, jest częścią ucha wewnętrznego, zwanego także błędnikiem.
Więcej na temat budowy ucha człowieka i jego podziału na ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne przeczytasz tutajtutaj.
Ślimak stanowi element błędnika kostnego – jest długim, zwężającym się kanałem kostnym, zwiniętym spiralnie (stąd nazywany bywa także kanałem spiralnym).
W ślimaku mieszczą się trzy, przylegające do siebie, kanały błoniaste: centralnie położony przewód ślimakowy oraz znajdujące się nad nim schody przedsionka i usytuowane pod nim schody bębenka. Schody przedsionka są oddzielone od przewodu ślimakowego błoną przedsionkową, a schody bębenka – błoną podstawną. Wszystkie trzy kanały zbiegają się u szczytu ślimaka.
Przewód ślimakowy
Przewód ślimakowy, będący częścią błędnika błoniastego, odchodzi od woreczkaworeczka (struktury należącej do właściwego narządu równowagi – aparatu przedsionkowegoaparatu przedsionkowego, o którym więcej możesz przeczytać tutajtutaj) i kończy się ślepo na wierzchołku ślimaka.
Przewód ślimakowy, podobnie jak pozostałe elementy błędnika błoniastego, jest wypełniony endolimfą (śródchłonką)endolimfą (śródchłonką).
Wzdłuż przewodu ślimakowego położony jest właściwy narząd słuchu, określany mianem narządu spiralnego lub narządu Cortiego.
Narząd spiralny (narząd Cortiego)
Usytuowany wzdłuż przewodu ślimakowego narząd spiralny (narząd Cortiego) jest oparty na błonie podstawnej. Tworzą go komórki podporowe oraz cylindryczne orzęsione komórki słuchowe, które są właściwymi receptoramireceptorami fal dźwiękowych.
Rzęski komórek słuchowych, zwane włoskami komórek słuchowych, są skierowane do światła przewodu ślimakowego, a od góry przykryte błoną pokrywową. Rzęski te przekształcają zmiany ciśnienia endolimfy (znajdującej się wewnątrz przewodu ślimakowego) w impulsy nerwowe, które następnie przekazywane są nerwem ślimakowym do ośrodków w płacie skroniowym kory mózgowej. Tam następuje analiza poszczególnych impulsów i przypisywane są im konkretne znaczenia (dzięki temu potrafimy odróżnić np. pisk myszy od pisku opon).
Wśród włosków komórek słuchowych wyróżnia się:
stereocilia – liczne krótkie rzęski;
kinocylium – pojedynczą, długą rzęskę.
Schody przedsionka i schody bębenka
Schody przedsionka oraz schody bębenka to kanały przylegające do przewodu ślimakowego (schody przedsionka znajdują się nad przewodem ślimakowym, a schody bębenka pod nim). Kanały te łączą się na szczycie ślimaka i są wypełnione perylimfą (przychłonką)perylimfą (przychłonką). Ich ujścia dochodzą do granicy między uchem wewnętrznym a uchem środkowym: na końcu schodów przedsionka znajduje się okienko owalne (przedsionka), a na końcu schodów bębenka – okienko okrągłe (ślimaka).
Okienko owalne (przedsionka) i okienko okrągłe (ślimaka)
Okienko owalne (przedsionka) zamyka błona, która bezpośrednio styka się z kosteczką słuchową – strzemiączkiem. Dzięki okienku owalnemu możliwe jest przeniesienie drgań z ucha środkowego do schodów przedsionka.
Okienko okrągłe (ślimaka) jest okryte błoną bębenkową wtórną (nie należy jej mylić z błoną bębenkowąbłoną bębenkową zamykającą przewód słuchowy zewnętrzny). Błona bębenkowa wtórna wspomaga przekazywanie drgań do przewodu ślimakowego, w którym znajduje się narząd spiralny (narząd Cortiego).
Jak działa ślimak? Powstawanie wrażeń słuchowych
Fala dźwiękowa pobrana przez małżowinę uszną w postaci drgań, kierowana jest do przewodu słuchowego, a następnie kolejno na błonę bębenkową, kosteczki słuchowe i błonę okienka owalnego (przedsionka). Wprawiona w ruch błona okienka owalnego powoduje powstanie fali ciśnienia w perylimfie. Fala ciśnienia, przechodząc przez schody przedsionka i schody bębenka, uciska przewód ślimakowy, w wyniku czego powstaje fala ciśnienia w endolimfie. Wywołuje to drgania błony podstawnej i uginanie rzęsek komórek zmysłowych narządu spiralnego.
Orzęsione komórki słuchowe, będące właściwymi receptorami fal dźwiękowych, należą do mechanoreceptorów, czyli receptorów odpowiadających za odbiór bodźców mechanicznych, takich jak ucisk, drgania czy odształcenie tkanek.
Określona częstotliwość drgań pobudza komórki zmysłowe w odpowiadającym jej odcinku ślimaka.
Do podstawowych funkcji ślimaka (kanału spiralnego) należy:
odbieranie bodźców dźwiękowych;
ochrona właściwego narządu słuchu, czyli narządu spiralnego (narządu Cortiego).
Słownik
właściwy narząd równowagi, leżący w uchu wewnętrznym. Tworzą go elementy błędnika błoniastego: trzy przewody półkoliste oraz woreczek i łagiewka
cienka, elastyczna błona łącznotkankowa, o eliptycznym kształcie i grubości 0,1 mm, oddzielająca ucho zewnętrzne od ucha środkowego. Jest odpowiedzialna za wzmacnianie drgań i przekazywanie ich na kosteczki słuchowe
przezroczysty płyn, charakteryzujący się wysokim stężeniem jonów potasowych (KIndeks górny ++) oraz niskim stężeniem jonów sodowych (NaIndeks górny ++), wypełniający błędnik błoniasty; ruch endolimfy powoduje pobudzenie komórek zmysłowych właściwego narządu równowagi – aparatu przedsionkowego oraz właściwego narządu słuchu – narządu spiralnego (narządu Cortiego)
wyspecjalizowana komórka lub zakończenie dendrytu neuronu czuciowego odbierające bodźce docierające ze środowiska wewnątrz- i zewnątrzkomórkowego oraz mające zdolność do przetwarzania energii bodźca na energię elektryczną impulsu nerwowego
najmniejsze kości organizmu: młoteczek, kowadełko i strzemiączko, stanowiące element budowy ucha środkowego; znajdują się w jamie bębenkowej i odpowiadają za wzmocnienie fali dźwiękowej i przekazywanie drgań do ucha wewnętrznego
określenie stosowane w odniesieniu do woreczka i łagiewki, struktur aparatu przedsionkowego, dla których charakterystyczna jest obecność otolitów, zwanych także kamyczkami błędnikowymi, odgrywających bardzo ważną rolę w utrzymaniu równowagi
płyn wypełniający przestrzeń ucha wewnętrznego między błędnikiem kostnym i błoniastym, składem zbliżony do płynu mózgowo‑rdzeniowego; w porównaniu z endolimfą zawiera mniejsze stężenie jonów KIndeks górny ++, a większe NaIndeks górny ++
jeden z tzw. narządów otolitowych, należący do struktur aparatu przedsionkowego. Woreczek jest położony w przedsionku błędnika kostnego, od którego odchodzi przewód ślimakowy. We wnętrzu woreczka występują otolity, zwane także kamyczkami błędnikowymi, odgrywające bardzo ważną rolę w utrzymaniu równowagi