Nagranie dźwiękowe lekcji pod tytułem Søren Kierkegaard: filozofia egzystencji, pojęcie lęku.
Filozofia egzystencji
W swej refleksji Søren Kierkegaard świadomie koncentrował się na własnym życiu, czyniąc je przedmiotem filozoficznego namysłu. Jedyna prawdziwa filozofia wyrasta jego zdaniem z życia, a jedyne życie, jakie naprawdę znamy, to nasze życie. Stąd we wszelkich poświęconych Kierkegaardowi monografiachmonografiamonografiach i opracowaniach eksponowane miejsce zajmuje właśnie jego biografia. Niektórzy komentatorzy uważają wręcz, że bez tej wiedzy nie można w pełni zrozumieć myśli duńskiego filozofa.
RBYKelaNyjz8A1
Obraz przedstawia starszego mężczyznę, który przytrzymuje lewą ręką głowę półnagiego młodzieńca. W prawej ręce trzyma nóż. Za prawą rękę chwyta go anioł i powstrzymuje przed zadaniem ciosu.
Caravaggio, Ofiara Izaaka, ok. 1603 Książka Bojaźń i drżenie napisana zaraz po Albo-albo, chociaż cała jest poświęcona absurdalnej sprawie złożenia Izaaka na ofiarę Bogu przez ojca jego, Abrahama, związana jest jak najgłębiej z przeżyciami osobistymi Kierkegaarda. Ilekroć powiada on: „Abraham”, tyle razy myśli o swoim ojcu, ile razy mówi o Izaaku, tyle razy myśli o Reginie (z domu Olsen). Źródło: Jarosław Iwaszkiewicz, Od tłumacza, [w:] Søren Kierkegaard, Bojaźń i drżenie. Choroba na śmierć.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
Inni komentatorzy nie idą w swych uwagach aż tak daleko. Dowodzą, że wprawdzie inspiracją dla refleksji Kierkegaarda były wydarzenia z jego życia, ale wnioski filozofa mają wartość autonomiczną, podejmował on bowiem próby odpowiedzi na pytania uniwersalne i udzielał na nie oryginalnych odpowiedzi.
Filozofia Kierkegaarda nie ma więc charakteru subiektywnegosubiektywizmsubiektywnego. Nie jest też obiektywnaobiektywizmobiektywna – przeciw obiektywizmowi Heglowskiego idealizmu duński filozof buntował się konsekwentnie. Jego refleksja zawsze stanowiła ścisłe połączenie tego, co subiektywne, i tego, co obiektywne. Wbrew Heglowi uważał on, że to, co obiektywne, prawdy uniwersalne, odkrywamy nie w abstrakcyjnej spekulacji, ale w konkretnym ludzkim życiu. To, co ogólne, zawsze jest zanurzone w tym, co konkretne, i ujawnia się w tym, co konkretne.
Myśl, operując pojęciami ogólnymi i kategoriami, nieuchronnie wszystko upraszcza i schematyzuje. Dlatego też żadna filozofia, żadne rozumowanie i żaden język nie są w stanie wyrazić prawdy ludzkiego bytowania, czyli egzystencjiegzystencjaegzystencji, która jest czymś jednostkowym i niepowtarzalnym. Stąd prawda o egzystencji może być dostępna tylko w wewnętrznym przeżyciu.
RZY5xJBovNXEd
Zdjęcie przedstawia starszego mężczyznę. Ma głębokie zmarszczki na twarzy oraz siwe wąsy. Ma na głowie kapelusz. W tle znajduje się budynek.
Człowiek nie może prawdy pomyśleć, może nią tylko być. Istotą takiej egzystencji, takiego "bycia prawdą", które wymyka się wszelkim pojęciom i uogólnieniom, jest ciągły ruch i zmiana — człowiek nieustannie się staje i wewnętrznie przeobraża, nigdy nie osiągając całkowitej równowagi. Zawsze jest rozdarty pomiędzy przeciwieństwami: ciałem i duchem, tym, co realne i idealne, subiektywne i obiektywne, skończone i nieskończone, konieczne i wolne, doczesne i wieczne.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.
Pojęcie egzystencji stało się jednym z centralnych pojęć filozofii Kierkegaarda – człowieka określał on m.in. jako egzystującego ducha, jakkolwiek przez ducha rozumiał coś całkiem odmiennego niż Kartezjusz czy Hegel.
Kierkegaard odrzucił pojęcie jaźni (tak, jak ją rozumiał np. Kartezjusz) jako realnego bytu. Uważał, że świadomość ludzka zawiera się w napięciu między dwoma niesprowadzalnymi do siebie i wykluczającymi się wzajemnie wymiarami – tym, co konkretne, i tym, co ogólne. Hegel próbował to, co szczegółowe, konkretne, podnieść do poziomu tego, co ogólne, uniwersalne, i wyjaśniał to, co konkretne, za pomocą tego, co ogólne. Dla Kierkegaarda to, co konkretne, znajduje się w stosunku do tego, co ogólne, w stałym, dynamicznym napięciu. Żadnego elementu nie da się zredukować do drugiego – to napięcie to właśnie ludzka świadomość. Czasami Kierkegaard podnosił koncepcję jaźni jako relacji na wyższy poziom abstrakcji, mówiąc, że nie jest ona tylko stosunkiem między przeciwstawnymi elementami, ale również stosunkiem do tego stosunku.
Søren KierkegaardBojaźń i drżenie. Choroba na śmierć
RoZs29N1ZHjbZ1
Ilustracja przedstawia portret mężczyzny. Ukazany jest jego lewy profil. Mężczyzna ma krótkie włosy, bokobrody, szeroki kapelusz oraz okulary w okrągłych oprawkach. Ubrany jest w surdut.
Søren Kierkegaard (1813–1855)
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
Człowiek jest duchem. Ale czym jest duch? Duch jest jaźnią. Ale co to jest jaźń? Jaźń jest stosunkiem, który ustosunkowuje się do samego siebie, a istotą tego stosunku jest to, że zachodzi on do samego siebie; jaźń nie jest stosunkiem, ale zjawiskiem ustosunkowania się stosunku do siebie samego. Człowiek jest syntezą nieskończoności i skończoności, doczesności i wieczności, wolności i konieczności, jednym słowem syntezą. Synteza ta to połączenie dwóch czynników. Tak rozumiany człowiek nie jest nawet jaźnią.
W stosunku dwóch czynników stosunek ten jest czynnikiem trzecim jako jedność negatywna i oba czynniki ustosunkowują się w stosunku i w stosunku do stosunku, tak więc w pojęciu duszy stosunek duszy i ciała jest stosunkiem. Jeżeli zaś, przeciwnie, stosunek ten wchodzi w stosunek sam ze sobą, staje się trzecim pozytywnym czynnikiem, i to jest właśnie osobowością.
sor3 Źródło: Søren Kierkegaard, Bojaźń i drżenie. Choroba na śmierć, tłum. J. Iwaszkiewicz, Warszawa 1981.
RRw2zesQb0UpW1
Schemat. Składa się z trzech haseł: Dusza, Ciało i Jaźń. Dusza i Ciało są połączone obustronną strzałką. Relacja między nimi jest podpisana jako stosunek. Z tą strzałką jest połączone dwustronną strzałką hasło Jaźń. Zachodząca relacja jest podpisana jako stosunek do stosunku.
Jaźń czy osobowość ludzka (nazwana też duchem) nie lokalizuje się więc ani w duszy, ani w ciele, ale w stosunku do stosunku, jaki między nimi zachodzi. Jest więc, jak to się niekiedy określa, bytem relacyjnym.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Søren Kierkegaard, wbrew Heglowi, podkreślał, że owo specyficzne złożenie, jakim jest człowiek, uniemożliwia wszelką syntezę. Możemy sobie wyobrazić, że natura ludzka to coś na kształt chemicznej zawiesiny, np. wody i oleju. Jaźń z tej perspektywy to wciąż ponawiana i wiecznie skazana na porażkę próba przekształcenia tej zawiesiny w roztwór.
bg‑gray3
Czym jest lęk, a czym jest strach?
Pojęcie lęku
Według tej koncepcji nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji jest doświadczenie lękulęklęku. Søren Kierkegaard odróżnia lęk od strachu. Strach odczuwamy przed czymś konkretnym, namacalnym, co znamy i potrafimy wskazać, podczas gdy lęk nie ma konkretnej przyczyny, po prostu jest wpisany w naturę egzystencji. Na najbardziej podstawowym poziomie istotą lęku jest rozdarcie wewnętrzne człowieka, jego ontologiczna niejednorodność. Człowiek nie jest w stanie połączyć w swojej egzystencji w jedną całość dwóch przeciwstawnych wymiarów swojej natury. Żyjąc w sposób czysto zmysłowy, cierpi na skutek braku ducha – im bardziej się wyrywa w stronę ducha, tym bardziej jest ściągany w stronę konkretu zmysłowego. Zawsze odczuwa lęk czy też – jak to również określa Kierkegaard – rozpacz, upadek.
RGZ2p5aAUtepV
Zdjęcie przedstawia małą dziewczynkę, która trzyma dużego misia. Dziewczynka znajduje się na środku polnej drogi.
Gdybyśmy mieli tylko ducha, nie byłoby lęku. Gdybyśmy mieli tylko ciało, nie byłoby lęku. Ale żyjemy jakby w dwóch światach naraz i to rozdarcie jest przyczyną rozpaczy. Nawet jeśli jej nie odczuwamy, ona jest w nas — czuwa, czeka.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.
Upadek człowieka ma charakter pierwotny. Zanim faktycznie upadliśmy, zanim przydarzyło nam się konkretne nieszczęście, porażka, zawód, rozczarowanie, niewygoda, już wcześniej, nawet w swojej naiwnej, hipotetycznej niewinności, znajdowaliśmy się w stanie metafizycznego upadku, z góry byliśmy skazani na porażkę i rozpacz. W Pojęciu lęku filozof opisuje ten stan w kategoriach upadku i grzechu pierworodnego. Szczegółowo przedstawia niewinność Adama i każdego człowieka przed popełnieniem swojego pierwszego grzechu jako stan już skażony, którego to skażenia doświadczamy pod postacią podmiotowego lęku.
Søren KierkegaardPojęcie lęku
Lęk, który usadowił się w niewinności, po pierwsze nie występuje jako wina, po drugie nie jest utrudniającym życie ciężarem ani cierpieniem, które w ogóle nie daje się pogodzić ze szczęściem niewinności. Obserwując dzieci, dostrzega się, że lęk przybiera u nich postać raczej poszukiwania tego, co trąci przygodą, tego, co straszne, tajemnicze. Że są dzieci, u których nie występuje ten lęk, nic z tego nie wynika; ponieważ nie ma go również zwierzę: im mniej ducha, tym mniej lęku. Lęk tak istotnie przynależy do dziecka, że nie chce się go wyrzec; mimo że się go lęka, to on zniewala je swoim słodkim niepokojem.
sor2 Źródło: Søren Kierkegaard, Pojęcie lęku, tłum. A. Szwed, Kęty 2000.
Lęk i nieszczęście są fundamentalnym rysem naszej egzystencji. Nawet jeżeli odczuwamy szczęście, to tak naprawdę jesteśmy nieszczęśliwi. Nieszczęście i niepokój są istotą, natomiast szczęście, spokój czy spełnienie – przypadkiem, przypadłością, a nawet pozorem. Niezmącone szczęście jest więc czymś sprzecznym z ludzką naturą.
Słownik
egzystencja
egzystencja
(łac. existere z ex — na zewnątrz + sistere — stać, znajdować się) istnienie kogoś lub czegoś; materialne warunki czyjegoś życia; w egzystencjalizmieegzystencjalizmegzystencjalizmie: swoisty sposób istnienia, właściwy tylko człowiekowi
egzystencjalizm
egzystencjalizm
(fr. existentialisme) kierunek filozoficzny oraz prąd literacki podkreślający znaczenie człowieka jako jednostki wolnej
lęk
lęk
uczucie trwogi, obawy przed czymś; w psychologii: strach występujący bez wyraźnych przyczyn
monografia
monografia
(gr. monos — jedyny + grapho — piszę) praca naukowa poświęcona jednemu zagadnieniu, jednej epoce, życiu lub twórczości jednej osoby itp.
obiektywizm
obiektywizm
(łac. obiectivus – odnoszący się do przedmiotu) cecha postawy badawczej wolnej od osobistych uprzedzeń (bezstronność), niezależnej i krytycznej w stosunku do wszelkich poglądów na daną kwestię, liczącej się jedynie z faktami (rzeczowość, respektowanie istniejącego stanu rzeczy)
Regina Schlegel (z domu Olsen)
Regina Schlegel (z domu Olsen)
była zaręczona z Sørenem Kierkegaardem od września 1840 do października 1841; relacje Olsen z Kierkegaardem wywarły decydujący wpływ na jego filozofię; odniesienia do ich relacji zajmują ważne miejsce w jego pismach
subiektywizm
subiektywizm
(łac. subiectivus – podmiotowy) filozofia, która jako stanowisko ontologiczne głosi, że przedmiot poznania nie istnieje obiektywnie, lecz sprowadza się do wrażeń, wyobrażeń, myśli istniejących w podmiocie