Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Polisacharydy to węglowodany zbudowane z wielu reszt monosacharydów (cukrów prostych). Wywodzą się z aldozAldozyaldoz lub ketozketozyketoz, które uległy polimeryzacji. Podobnie jak w disacharydach, jednostki monosacharydowe połączone są wiązaniami glikozydowymiwiązanie glikozydowe w polisacharydachwiązaniami glikozydowymi, które mogą ulec rozerwaniu w wyniku reakcji hydrolizy. Są to związki nieredukującecukry nieredukującezwiązki nieredukujące, ponieważ nie mają grup hydroksylowych przyłączonych do anomerycznego atomu węglaanomeryczny atom węglaanomerycznego atomu węgla wewnątrz łańcucha.

Skrobia i celuloza to polisacharydy wywodzące się z heksozHeksozyheksoz (oba są zbudowane z jednostek glukozowych). Ich ogólny wzór sumaryczny możemy przedstawić jako (CIndeks dolny 6HIndeks dolny 10OIndeks dolny 5)Indeks dolny n. Taki zapis mówi jednak niewiele o tym, jak jednostki monosacharydowe są ze sobą połączone, dlatego przyjrzymy się tym polisacharydom.

bg‑red

Skrobia

Skrobia występuje głównie w nasionach jako materiał zapasowy roślin. Przyjmujemy ją wraz z pożywieniem, takim jak: ziemniaki, ryż, kukurydza czy pszenica.

Budowa

Skrobia składa się z dwóch frakcji: amylozy oraz amylopektyny, występujących w różnych stosunkach ilościowych w zależności od pochodzenia skrobi. Przyjmuje się jednak, że amyloza stanowi około 20% masy skrobi.

RfzcPQgRvONWQ1
Ilustracja dotyczy amylozy i amylopektyny. 1. Na ilustracji jest fragment łańcucha amylozy. Tworzą go sześcioczłonowe pierścienie glukozy, połączone ze sobą na tym samym poziomie. Pierścienie są połączone wiązaniem α‑1,4‑glikozydowym (jest w nim atom tlenu). Opis: Amyloza: zbudowana zazwyczaj z od 300 do 4000 merów glukozy, połączonych wiązaniem α‑1,4‑glikozydowym (takim jak w disacharydzie – maltozie)., 2. Na ilustracji jest fragment łańcucha amylopektyny. Tworzą go sześcioczłonowe pierścienie glukozy, połączone ze sobą nie tylko liniowo - na obrazku jeden mer glukozy łączy się na górze wzoru. Pierścienie glukozy położone liniowo są połączone wiązaniem α‑1,4‑glikozydowym (jest w nim atom tlenu). Pierścień leżący nad łańcuchem jest połączony z glukozą wiązaniem α‑1,6‑glikozydowym. Opis: Amylopektyna. Podobnie jak amyloza, składa się z łańcuchów merów glukozy. Każdy z nich łączy się z atomem C‑4 sąsiedniej jednostki. Występują zatem również wiązania α‑1,4‑glikozydowe. Jednak struktura amylopektyny jest bardziej skomplikowana niż amylozy., 3. Ilustracja przedstawia rozgałęziony łańcuch amylopektyny zbudowany z czerwonych sześciokątów. Zaznaczono wiązanie α‑1,4‑glikozydowe oraz α‑1,6‑glikozydowe. Opis: Amylopektyna ma strukturę rozgałęzioną, ponieważ, co około 24‑30 reszt glukozowych występuje rozgałęzienie typu α‑1,6‑glikozydowe, tak jak przedstawiono na fragmencie cząsteczki amylopektyny. Amylopektyna stanowi 80% skrobi., 4. Na ilustracji jest prosty łańcuch zbudowany z połączonych ze sobą czerwonych sześciokątów. W łańcuchu zaznaczono jedno z wiązań pomiędzy sześciokątami - to wiązanie 1,4-glikozydowe. Opis: Amyloza stanowi 20% skrobi, składa się z kilkuset jednostek glukozy połączonych liniowo wiązaniami 1,6-α-glikozydowymi.
Amyloza i amylopektyna
Źródło: GroMar Sp. z o.o. na podstawie: M. Krzeczkowska, J. Loch, A. Mizera, Repetytorium chemia. Liceum – poziom podstawowy i rozszerzony, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa - Bielsko‑Biała 2010., licencja: CC BY-SA 3.0.

Amyloza tworzy łańcuch prosty (bardzo rzadko występuje rozgałęzienie łańcucha) lub czasami ma kształt linii śrubowej (struktura helikalna), jak na poniższym rysunku:

R1UIoDo9l2NTM
Struktura helikalna amylozy
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Właściwości fizyczne

Skrobia jest ciałem stałym o białej barwie, pozbawionym smaku i zapachu. Podczas jej dotykania słychać skrzypienie. Nie rozpuszcza się w zimniej wodzie, ale dość dobrze rozpuszcza się w gorącej, tworząc roztwór koloidalny, tzw. kleik skrobiowy lub krochmal.

Ciekawostka
RY0lFHVyN8XxJ
Roztwór skrobi w gorącej wodzie, z dodatkiem cukru, aromatu oraz barwnika, to kisiel.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Właściwości fizyczne i chemiczne skrobi wpływają na jej zdolność do tworzenia tzw. kleiku. Jest to związane z pęcznieniem ziarenek skrobi pod wpływem gorącej wody. Podwyższona temperatura powoduje pękanie międzycząsteczkowych i wewnątrzcząsteczkowych wiązań wodorowych, wchodzących w skład skrobi.

Właściwości chemiczne

W celu wykrycia skrobi stosuje się płyn Lugola, czyli z roztwór jodu w jodku potasu. Jest to tzw. próba jodowa. Helikalna struktura amylozy umożliwia „uwięzienie” cząsteczek jodu wewnątrz spirali (helisy) i pojawienie się charakterystycznego, niebieskiego zabarwienia. Nie jest to reakcja chemiczna, ponieważ nie tworzą się nowe wiązania.

R14CZ5q7HIL5Y
Skrobia powstaje w roślinach jako wtórny produkt fotosyntezy i jest materiałem zapasowym magazynowanym w tkankach, np. w bulwach ziemniaka i nasionach zbóż. Odkłada się w komórkach roślin w postaci ziaren, których wielkość i kształt są charakterystyczne dla poszczególnych gatunków.
Zdjęcie z mikroskopu świetlnego przedstawia ziarna skrobi zbożowej barwione jodyną w powiększeniu 40×.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Ogrzewając skrobię z roztworami mocnych kwasów, następuje wieloetapowy proces jej rozpadu na mniejsze fragmenty. W końcowym etapie otrzymuje się maltozę, która ostatecznie hydrolizuje do glukozy. Cały proces można zapisać w następujący ogólny sposób:

(C6H10O5)nskrobia+(n-1)H2OH3O+nC6H12O6glukoza
Ciekawostka

Hydroliza skrobi zachodzi już w jamie ustnej, pod wpływem enzymów, np. ptialiny, dzięki czemu jest łatwo przyswajalna. Stąd pojawia się słodkawy smak, na przykład kiedy długo żujemy skórkę od chleba.

Badanie właściwości redukujących skrobi przeprowadza się ze świeżo strąconym wodorotlenkiem miedzi(II) - odczynnikiem Trommera.

Wynik próby Trommera dla skrobi jest negatywny. Produktem reakcji jest czarny osad tleneku miedzi(II), który powstał z termicznego rozkładu wodorotlenku miedzi(II). Nie zachodzi reakcja utlenienia i redukcji, ponieważ anomeryczna grupa hydroksylowa znajduje się tylko na jednym końcu łańcucha, co nie wpływa istotnie na właściwości skrobi. Jest to zatem cukier nieredukujący.

bg‑red

Celuloza

Celuloza (inaczej błonnik) to materiał budulcowy roślin. Bawełna to praktycznie czysta celuloza, a w drewnie znajdziemy jej aż ok. 50%.

Budowa

Poniżej przedstawiono fragment łańcucha cząsteczki celulozy.

R6PTiu9xJ9o3S1
Ilustracja przedstawia celulozę - tworzy nierozgałęziony biopolimer, polisacharyd zbudowany liniowo z cząsteczek D-glukozy połączonych wiązaniami β-1,4-glikozydowymi. Cząsteczki przedstawione są za pomocą wzorów Hawortha. Nad wzorem jest model cząsteczki celuloz - to łańcuch zbudowany z czerwonych sześciokątów połączonych ze sobą liniowo. Zaznaczono jedno z wiązań. Opis: Celuloza podobnie jak skrobia, składa się z jednostek glukozowych, połączonych wiązaniem β‑1,4‑glikozydowym. W cząsteczce celulozy takich reszt monosacharydowych znajduje się od 1500 do 2000.
Celuloza
Źródło: GroMar Sp. z o.o. na podstawie: Krzeczkowska M., Loch J., Mizera A., Repetytorium chemia. Liceum – poziom podstawowy i rozszerzony, Warszawa - Bielsko‑Biała 2010., licencja: CC BY-SA 3.0.
RvkyAC7GGKbu5
Wiązanie β‑1,4‑glikozydowym w cząsteczce celulozy
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Długie, nierozgałęzione łańcuchy mogą oddziaływać na siebie, tworząc wiązania wodorowe, co powoduje, że włókna celulozowe charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz elastyczną.

Właściwości fizyczne

Celuloza, podobnie jak skrobia, jest białym ciałem stałym pozbawionym smaku i zapachu. Ma ona budowę włóknistą i nie rozpuszcza się ani w zimniej wodzie, ani w goracej.

Poniższej przedstawiono przykłady celulozowych materiałów naturalnych i tych wytworzonych przez człowieka.

R2KV6y1ZbNbVa1
Oś czasu. Papier. Na zdjęciu zeszyt, na którym leży długopis i dwie zgniecione w kulkę kartki. Pole bawełny. Na zdjęciu bawełna, której owoce okryte są twardą łupiną. Ich środek wypełniają włoski. Przypominają watę. Stos drewna. Na zdjęciu pocięte drewno. Kawałki ułożone są równo jeden na drugim. W środku stosu jeden z kawałków ma kształt serca. Otoczony jest cienkimi pociętymi drewienkami. Jeansy. Na zdjęciu dżinsy wiszące w sklepie na wieszakach.

Właściwości chemiczne

Celulozę można hydrolizować, ale jest to trudniejszy proces niż w przypadku skrobi. W wyniku całkowitej hydrolizy celulozy, pod wpływem kwasu, powstaje glukoza, zgodnie z poniższym równaniem:

(C6H10O5)nceluloza+(n-1)H2OH3O+nC6H12O6glukoza

W istocie proces hydrolizy jest taki sam, jak w przypadku skrobi.

Ciekawostka

Celuloza jest trawiona tylko przez zwierzęta przeżuwające, ze względu na występowanie w przewodzie pokarmowym bakterii i pierwotniaków, zdolnych do jej rozłożenia.

RbeVnp8lELor8
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/, domena publiczna.

Podobnie jak w przypadku skrobi, wynik próby Trommera dla celulozy jest negatywny. Po dodaniu odczynnika Trommera (świeżo strąconego wodorotlenku miedzi(II)) do probówki z pociętą bibułą filtracyjną oraz wodą destylowaną i podgrzaniu na łaźni wodnej, otrzymujemy czarny osad. Właściwości nieredukujące celulozy wynikają częściowo z jej dużej masy cząsteczkowej.

Słownik

cukry nieredukujące
cukry nieredukujące

cukry, w których żadna z reszt monosacharydowych nie posiada wolnej jednostki hemiacetalowej; cukry takie nie powodują redukcji innych związków (np. odczynnika Trommera) i same się nie utleniają

aldozy
aldozy

cukry proste, w których cząsteczkach grupa aldehydowa stanowi grupę funkcyjną

heksozy
heksozy

cukry proste, które zawierają sześć atomów węgla w cząsteczce

ketozy
ketozy

cukry proste, w których cząsteczkach grupa aldehydowa stanowi grupę funkcyjną

wiązanie glikozydowe w polisacharydach
wiązanie glikozydowe w polisacharydach

rodzaj wiązania chemicznego, tworzonego między karbonylowym atomem węgla jednej jednostki monosacharydowej a grupą hydroksylową drugiej jednostki. Takie wiązanie nazywa się również O‑glikozydowym, ze względu na to, że tworzone jest przez atom tlenu

projekcja Hawortha
projekcja Hawortha

(projekcja taflowa) charakterystyczna projekcja chemiczna w postaci wzoru perspektywistycznego dla hemiacetalowych odmian cukrów; częściowo oddaje rzeczywisty wygląd cząsteczek cukrów

anomeryczny atom węgla
anomeryczny atom węgla

pierwszy atom węgla (nowo powstały asymetryczny atom węgla w utworzonym hemiacetalu) w cząsteczkach cukrów, zapisanych projekcją Hawortha

hemiacetale
hemiacetale

związki powstałe w wyniku działania alkoholi na aldehydy

Bibliografia

Danikiewicz W., Chemia organiczna, Część 3, Warszawa 2009.

Kaznowski K., Chemia.Vademecum maturalne, Warszawa 2016.

McMurry J., Chemia organiczna, Warszawa 2000.

McMurry J., Chemia organiczna, Warszawa 2016.

Morrison R. T., Boyd R. N., Chemia organiczna, Warszawa 1985.