Przeczytaj
Przebieg wielu reakcji redoks jest zależny od środowiska ich prowadzenia (odczynu roztworu). Znany przykład redukcji atomu manganu w manganianie(VII) potasu, w zależności od środowiska reakcji, może prowadzić do powstania różnych produktów:
w środowisku kwasowym (pH < 7) następuje redukcja anionu manganianowego(VII) do kationu manganu(II);
w środowisku obojętnym (pH = 7) następuje redukcja anionu manganianowego(VII) do tlenku manganu(IV);
w środowisku zasadowym (pH > 7) następuje redukcja anionu manganianowego(VII) do anionu manganianowego(VI).
Doświadczenie
Badanie wpływu pH na przebieg reakcji utleniania‑redukcji.
Ważne:
Doświadczenie wykonuj pod wyciągiem.
Przygotuj dziewięć próbówek. Do każdej z nich dodaj 5 roztworu manganianiu(VII) potasu o stężeniu 0,01 , a następnie podziel probówki na trzy serie po trzy probówki.
Do pierwszej serii dodaj po trzy krople kwasu siarkowego(VI) o stężeniu 0,01 , co pozwoli na uzyskanie pH w zakresie 5-6. Do drugiej serii probówek dodaj 0,5 kwasu siarkowego(VI) o stężeniu 0,01 , dzięki czemu zostanie otrzymane pH zbliżone do 4. Do ostatniej partii dodaj 3 i 4-5 kropli kwasu siarkowego(VI) o stężeniu 6 , aby otrzymać roztwór o pH=0. Wartości pH w każdej z probówek skontroluj za pomocą pH-metru.
Do każdej z probówek z jednej serii dodaj po 1 soli , , , a następnie do wszystkich probówek nalej po 1 heksanu.
Probówki z i odstaw na 5-10 min. Z kolei probówki z wstaw na 5-10 min do wrzącej łaźni wodnej. Obserwuj zachodzące zmiany. Po upływie tego czasu, zamieszaj dokładnie szklaną bagietką zawartość każdej probówki. Zaobserwuj efekt reakcji.

Jak wartość pH wpływa na przebieg reakcji utleniania‑redukcji?
W wykonanym wcześniej doświadczeniu, sprawdzaliśmy wpływ odczynu roztworu na właściwości utleniające manganianu(VII) potasu. W probówkach, których wartość pH wynosiła 0, zaszły następujące reakcje redoks:
Jak można zauważyć, w reakcji redoks biorą udział jony oksoniowe, można więc wywnioskować, że wpływają one na potencjał redokspotencjał redoks reakcji. Zatem równanie reakcji redukcji jonów nadmanganianowych(VII) można zapisać następująco:
W celu redukcji jednego mola jonów manganianowych(VII), potrzebne jest osiem moli jonów oksoniowych oraz pięć moli elektronów. Potencjał standardowy redoks powyższej reakcji wynosi 1,51V.
Tak jak przedstawiono w doświadczeniu, wraz ze wzrostem pH układu zmniejsza się potencjał redoks manganianu(VII) potasu.
W celu wyjaśnienia tego zjawiska, należy się posłużyć równaniem Nernsta, które pozwoli obliczyć potencjał redoks dowolnej reakcji:
gdzie:
EIndeks górny 00 – standardowy potencjał redoks, który odczytywany jest z tablic;
n – liczba moli wymienionych elektronów;
[utl] – stężenie jonów utlenionych [];
[red] – stężenie jonów zredukowanych [];
[] – stężenie jonów oksoniowych [];
m, o, p – liczba moli jonów wynikająca z reakcji połówkowej (współczynniki stechometryczne).
Dla doświadczenia z redukcją jonów nadmanganianowych(VII) wygląda ono następująco:
Oblicz potencjał redoks dla procesu redukcji jonu manganianowego(VII) w środowisku kwasowym, przy pH równym odpowiednio: 0, 4 i 6. W obliczeniach przyjmij stężenie jonów manganianowych(VII) równe 0,001 .
Krok 1. Zapisz równanie reakcji połówkowej redukcji nadmanaganianu(VII).
Krok 2. Zapisz wzór Nernsta.
Krok 3. Odczytaj z tablic fizykochemicznych wartość standardowego potencjału reakcji redukcji jonów manganianowych(VII).
E0=1,51V
Krok 4. Oblicz stężenie jonów oksoniowych.
Pamiętaj:
Krok 5. Określ, ile moli elektronów bierze udział w reakcji redoks.
n = 5
Krok 6. Określ, ile moli jonów oksoniowych bierze udział w reakcji redoks.
o = 8
Krok 7. Oblicz potencjał redoks w zależności od pH.
Dla pH = 0
Dla pH = 4
Dla pH = 6
Odpowiedź
Potencjał utleniający jonu manganianowego(VII) dla odpowiednich pH wynosi odpowiednio:
pH = 0 E = 1,51 V
pH = 4 E = 1,13 V
pH = 6 E = 0,94 V
Uwaga:
Wraz ze wzrostem pH (co za tym idzie – spadkiem stężenia jonów oksoniowych), potencjał redoks jonów manganianowych(VII) zmniejsza się. Porównajmy wartości potencjału redoks dla pary w różnym pH do wartości potencjału redoks reakcji.
Można zauważyć, że reakcje chemiczne przebiegły tylko w probówkach, w których potencjał redoks był wyższy od potencjału redoks odpowiednich fluorowców.
Porównując potencjały dwóch par redoks, należy pamiętać, że utlenianie zachodzi w tej parze, która wykazuje niższy potencjał w danych warunkach, a redukcja w tej, która wykazuje wyższy potencjał.
Przykładowo, w poniższej parze aktywniejszym metalem jest cynk (), który wykazuje bardziej ujemny (a więc niższy) potencjał, a metalem mniej aktywnym jest miedź (), która wykazuje potencjał bardziej dodatni (zatem wyższy).
Biorąc pod uwagę potencjały elektrochemiczne, zauważymy, że reakcja pomiędzy tymi metalami będzie zachodzić w następujący sposób:
Czyli cynk ulegnie utlenieniu, a miedź redukcji. Natomiast nie jest możliwa reakcja odwrotna, w której cynk ulegnie redukcji, a miedź utlenieniu.
Słownik
cecha roztworu elektrolitu, zależna od wzajemnego stosunku stężeń jonów i ; odczyn roztworu wodnego może być kwasowy, zasadowy albo obojętny
potencjał redoks, potencjał pary redoks, potencjał elektrody zbudowanej z danej pary redoks (np. | ); służy do określania zdolności tej pary do udziału w reakcjach utleniania‑redukcji; im bardziej ujemna wartość potencjału EIndeks górny 00, tym forma zredukowana danej pary redoks jest silniejszym reduktorem
reakcja utleniania‑redukcji, reakcja redoks, reakcja, w której dochodzi do przeniesienia jednego lub więcej elektronów od atomu, jonu lub cząsteczki donora (czyli reduktora) do akceptora (czyli utleniacza)
Bibliografia
Encyklopedia PWN
Kocjan R., Chemia analityczna. Podręcznik dla studentów. Analiza jakościowa. Analiza ilościowa klasyczna 1, Warszawa 2002, wyd. 2.
Minczewski J., Marczenko Z., Chemia analityczna 1. Podstawy teoretyczne i analiza jakościowa, Warszawa 2001.
Pigoń K., Ruziewicz Z., Chemia fizyczna. T.1. Podstawy fenomenologiczne, Warszawa 2005.
Śliwa A., Obliczenia chemiczne. Zbiór zadań z chemii nieorganicznej i analitycznej wraz z podstawami teoretycznymi, Warszawa 1976.