Wirtualne laboratorium – I
Przeprowadź doświadczenie w laboratorium chemicznym. Twoim zadaniem jest zbadanie wpływu odczynu środowiska na przebieg reakcji manganianu potasu z tiosiarczanem sodu. Rozwiąż problem badawczy i zweryfikuj hipotezę.
Badanie manganianu potasu w środowisku kwasowym, obojętnym i zasadowym.
Szafa laboratoryjna
Zadanie: Badanie wpływu odczynu środowiska na przebieg reakcji utleniania‑redukcji.
Problem badawczy: Czy reakcja manganianu potasu z tiosiarczanem sodu przebiega zależnie od środowiska prowadzenia reakcji?
Hipoteza: Odczyn środowiska wpływa na przebieg reakcji utleniania‑redukcji.
Sprzęt laboratoryjny: probówka – podłużne naczynie szklane do przeprowadzania prostych reakcji chemicznych; pipety Pasteura – wąska rurka do pobierania i przenoszenia niewielkiej ilości cieczy przy pomocy ssawki; zlewka – naczynie szklane o kształcie cylindrycznym, stosowane do przeprowadzania prostych reakcji chemicznych.
Odczynniki: roztwór kwasu chlorowodorowego, woda destylowana, roztwór wodorotlenku sodu, roztwór tiosiarczanu sodu.
Przebieg doświadczenia:
Doświadczenie 1. Reakcja manganianu potasu w środowisku kwasowym. W probówce umieszczono kilka mililitrów fioletowego -molowego roztworu manganianu potasu. Dodano kilka ml dwumolowego roztworu chlorowodoru. Następnie wkroplono odrobinę tiosiarczanu sodu. Wymieszanie zawartości probówki spowodowało odbarwienie roztworu.
Doświadczenie 2. Reakcja manganianu potasu w środowisku obojętnym. W probówce umieszczono kilka ml fioletowego -molowego roztworu manganianu potasu. Dodano kilka ml wody destylowanej, a potem kilka kropel tiosiarczanu sodu. Wymieszanie zawartości probówki spowodowało wytrącenie brązowego, kłaczkowatego osadu.
Doświadczenie 3. Reakcja manganianu potasu w środowisku zasadowym. W probówce umieszczono kilka ml fioletowego -molowego roztworu manganianu potasu. Dodano kilka ml dwu‑molowego roztworu wodorotlenku sodu, a potem wkroplono trochę tiosiarczanu sodu. Wymieszanie zawartości probówki spowodowało zmianę zabarwienia roztworu na zielonkawą.
Obserwacje: W reakcji manganianu potasu z roztworem tiosiarczanu sodu, prowadzonej w środowisku kwasowym, obserwuje się odbarwienie roztworu w probówce. W reakcji prowadzonej w środowisku obojętnym widoczny jest brązowy, kłaczkowaty osad. W środowisku zasadowym roztwór w probówce przyjmuje zieloną barwę.
Wyniki: W wyniku przeprowadzonych reakcji, otrzymano różne produkty reakcji, o czym świadczą różne zabarwienia produktów.
Wnioski: W wyniku reakcji manganianu potasu z roztworem tiosiarczanu sodu, prowadzonej w środowisku kwasowym, obserwuje się odbarwienie roztworu w probówce, tworzą się kationy . W reakcji prowadzonej w środowisku obojętnym widoczny jest brązowy, kłaczkowaty osad . W środowisku zasadowym roztwór w probówce przyjmuje zieloną barwę, co świadczy o obecności anionów .