Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Przypomnijmy, że prosta i płaszczyzna w przestrzeni trójwymiarowej mogą być położone na jeden z trzech sposobów:

1) prosta może leżeć na płaszczyźnie – każdy punkt prostej jest jednocześnie punktem płaszczyzny:

RPb14htdWqE1I

2) prosta, która nie jest zawarta w płaszczyźnie i jest równoległa do płaszczyzny – prosta i płaszczyzna nie mają punktów wspólnych:

RjcGIlhEaiYkl

3) prosta może przebijać płaszczyznę – prosta i płaszczyzna mają dokładnie jeden punkt wspólny:

RJFieRXO1CgKH

Prosta może przebijać płaszczyznę pod różnymi kątami. Zaczniemy jednak od zdefiniowania prostej prostopadłej do płaszczyzny.

Prosta prostopadła do płaszczyzny
Definicja: Prosta prostopadła do płaszczyzny

Niech punktem wspólnym prostej k przebijającej płaszczyznę π będzie A. Mówimy, że prosta k jest prostopadła do płaszczyzny π, jeśli jest prostopadła do każdej prostej zawartej w płaszczyźnie π przechodzącej przez punkt A.

RmXzQa4DXjbUQ

Można zauważyć, że jeśli prosta k przebijająca płaszczyznę πprosta przebijająca płaszczyznęprosta k przebijająca płaszczyznę π w punkcie A, jest prostopadła do dwóch różnych prostych leżących w płaszczyźnie π i przechodzących przez A, to jest prostopadła do płaszczyzny π.

Jeżeli prosta k przebija płaszczyznę π, to możemy zdefiniować przekształcenie przestrzeni zwane rzutem równoległym.

Rzut równoległy
Definicja: Rzut równoległy

Rzutem równoległym na płaszczyznę π w kierunku prostej k nazywamy takie przekształcenie przestrzeni trójwymiarowej, które każdemu punktowi X tej przestrzeni przyporządkowuje punkt X' płaszczyzny π, będący punktem przecięcia płaszczyzny π oraz prostej równoległej do k przechodzącej przez punkt X. Płaszczyznę π w tym przekształceniu nazywamy rzutnią. Jeżeli punkt X leży na rzutni, to obraz X w rzutowaniu jest równy X'.

R79EHj7B4lntH

Szczególnym przypadkiem rzutu równoległego jest rzut prostokątny.

Rzut prostokątny
Definicja: Rzut prostokątny

O rzucie prostokątnym mówimy wówczas, gdy prosta będąca kierunkiem rzutowania jest prostopadła do rzutni.

R6N13b6lociyT

Zauważmy, że rzutem prostokątnym na płaszczyznę π prostej prostopadłej do tej płaszczyzny jest punkt.

Można udowodnić, że rzutem prostokątnym na płaszczyznę π prostej nieprostopadłej do płaszczyzny π jest prosta.

Ponadto:

  • rzut prostokątny odcinka AB równoległego do rzutni ma taką długość jak AB;

  • rzut prostokątny kąta α, którego ramiona są równoległe do rzutni, ma taką samą miarę jak kąt α.

R15nKyPClnY7B

Możemy teraz zdefiniować kąt między prostą a płaszczyzną.

Kąt między prostą a płaszczyzną
Definicja: Kąt między prostą a płaszczyzną

Jeżeli prosta k jest równoległa do płaszczyzny π (czyli nie ma z nią punktów wspólnych lub jest w niej zawarta w całości), to przyjmujemy, że kąt między k a π ma miarę 0°.

Jeżeli prosta k jest prostopadła do płaszczyzny πprosta prostopadła do płaszczyznyprosta k jest prostopadła do płaszczyzny π, to przyjmujemy, że kąt między k a π ma miarę 90°.

Jeżeli prosta k nie jest ani równoległa, ani prostopadła do płaszczyzny π, to kąt między k a π definiujemy jako kąt między π a rzutem prostokątnym prostej k na płaszczyznę π.

R1MqInJxL4ajA
Przykład 1

Odcinek AB ma długość 5 i jest nachylony do płaszczyzny π pod kątemkąt między prostą, a płaszczyznąnachylony do płaszczyzny π pod kątem 30°. Obliczymy, jaką długość ma rzut prostokątny odcinka AB na płaszczyznę π.

Rozwiązanie

Niech A'B' oznaczają odpowiednio rzuty prostokątnerzut prostokątnyrzuty prostokątne punktów A i B na płaszczyznę π. Poprowadźmy proste AB oraz A'B'. Zauważmy, że prosta A'B' jest rzutem prostokątnym na π prostej AB.

R10MGiDqHzKxj

Możemy dorysować prostą k równoległą do prostej A'B' przechodzącą przez punkt B. Nazwijmy punkt wspólny prostych AA' oraz k przez C.

RztdE6JC0vWpr

Wówczas utworzony trójkąt ABC jest trójkątem prostokątnym o jednym z kątów o mierze 30° oraz przeciwprostokątnej długości 5.

R1cESjL5aFoje

Z własności trójkąta o kątach 90°, 60°, 30° (ekierkowego) wynika, że BC=2,53. Ponieważ BCB'A', więc B'A'=2,53.

Uwaga!

W powyższym przykładzie założyliśmy, że odcinek AB nie przebijał płaszczyzny π. Zastanów się, jak zmieniłoby się rozwiązanie i odpowiedź na postawione pytanie, gdyby odcinek przebijał płaszczyznę π.

Trójwymiarowy układ współrzędnych

Trzy parami prostopadłe osie liczbowe przecinające się w jednym punkcie (mającym współrzędną 0 na każdej z osi) nazywamy trójwymiarowym układem współrzędnych. Osie nazywamy zwykle przez X, YZ. Punktowi przecięcia osi przypisujemy współrzędne 0,0,0 i na każdej z nich wybieramy zwrot i jednostkę.

RjnsA7Moub5uo

Jeśli punkt leży na osi X, to ma współrzędne x,0,0, jeśli leży na osi Y, ma współrzędne 0,y,0, jeśli na osi Z, ma współrzędne 0,0,z.

Jeśli punkt leży na płaszczyźnie wyznaczonej przez osie X i Y, to ma współrzędne x,y,0, jeśli na płaszczyźnie wyznaczonej przez osie X i Z, to ma współrzędne x,0,z, jeśli na płaszczyźnie wyznaczonej przez osie Y i Z, to ma współrzędne 0,y,z.

Każdy punkt przestrzeni trójwymiarowej ma jednoznacznie przypisane współrzędne, które odczytujemy jako rzuty prostokątne kolejno na oś X, oś Y i oś Z.

Przykład 2

Na poniższym rysunku zaznaczono punkt A o współrzędnych 3,4,5, jego rzuty prostokątne na płaszczyzny XY, XZYZ oraz rzuty na osie X, Y i Z.

RuR3HnYH3wh0N

Słownik

prosta przebijająca płaszczyznę
prosta przebijająca płaszczyznę

prosta, która ma z daną płaszczyzną dokładnie jeden punkt wspólny

prosta prostopadła do płaszczyzny
prosta prostopadła do płaszczyzny

prosta k przebijająca płaszczyznę π w punkcie A jest prostopadła do płaszczyzny π, gdy jest prostopadła do każdej prostej zawartej w π przechodzącej przez A

rzut prostokątny
rzut prostokątny

rzutem prostokątnym na płaszczyznę π nazywamy takie przekształcenie przestrzeni trójwymiarowej, które dowolnemu punktowi X przyporządkowuje taki punkt X' należący do π, że prosta XX' jest prostopadła do π

kąt między prostą, a płaszczyzną
kąt między prostą, a płaszczyzną

1) jeżeli prosta k jest równoległa do płaszczyzny π, to kąt między nimi jest równy 0°;

2) jeżeli prosta k jest prostopadła do płaszczyzny π, to kąt między nimi jest równy 90°;

3) jeżeli prosta k jest przebija płaszczyznę π, ale nie jest do niej prostopadła, to kąt między nimi jest równy kątowi między π a rzutem prostokątnym k na π