Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Odległość punktuodległość punktu od prostejOdległość punktu A od prostejodległość punktu od prostejod prostej m będziemy oznaczać dA, m.

R1A0s1WqdAlex

Jeżeli punkt A należy do prostej m, to jego odległość od tej prostej jest równa 0, czyli AmdA, m=0.

RsApB4aiEYPcL

Jeżeli punkt A nie należy do prostej m, to odległość A od m jest równa długości najkrótszego spośród odcinków łączących punkt A z punktami prostej m.

Zauważmy, że ten najkrótszy odcinek jest do prostej  m prostopadły.

RdDE75g4BmtQ0

Powyższa definicja obowiązuje również w przypadku płaszczyzny z układem współrzędnych.

Przykład 1

Określimy odległości punktów od prostych w kilku przypadkach:

Ilustracja punktu A i prostej m

Odległość punktu A od prostej m

R1ZG0t7RSp92p

dA, m=3

RxbUEw8AYtxvK

dA, m=2

RwddPtbbk3cWq

dA, m=2

Przykład 2

Dana jest prosta m. Wyznaczymy zbiór wszystkich punktów odległych od prostej m o dwie jednostki.

Przykład 3

Wyznaczymy zbiór wszystkich punktów odległych od odcinka AB o jedną jednostkę.

Wiemy już, że wszystkie punkty odległe od prostej AB o jedną jednostkę tworzą dwie proste równoległe do prostej AB leżące po obu stronach prostej AB.

R1HroGAOrGnpf

Z kolei zbiór wszystkich punktów odległych o jedną jednostkę od punktu A to okrąg o środku w punkcie A i promieniu 1. Analogicznie zbiór wszystkich punktów odległych o 1 od punktu B to okrąg o środku w punkcie B i promieniu 1. Ponieważ nie rozważamy całej prostej, a jedynie odcinek AB, proste równoległe do prostej AB również ograniczymy do odcinków, zaś okręgi o środkach w punktach AB do półokręgów otrzymując poniższy kształt.

RCi0sijmL1t2u
Przykład 4

Analogicznie możemy wyznaczyć zbiór punktów odległych od odcinka AB o dwie jednostki: jest sumą odcinków równoległych do odcinka AB odległych od niego o dwie jednostki oraz półokręgów o środkach w punktach AB i promieniach równych 2.

RbVLZuhtLxI5G
Przykład 5

Znany jest wzór

PABC=12·xB-xAyC-yA-yB-yAxC-xA

na pole trójkąta o wierzchołkach A=xA, yA, B=xB, yB, C=xC, yC.

Wyznaczymy odległość punktu A=3, 2 od prostej przechodzącej przez punkty B=-2, 1C=1, -4.

Zauważmy, że szukana odległość jest równa wysokości hA trójkąta ABC poprowadzonej z wierzchołka A. Z przytoczonego powyżej wzoru możemy obliczyć pole trójkąta ABC:

PΔABC=12·-2-3-4-2-1-21-3=14

Pole trójkąta można również wyznaczyć jako połowa iloczynu długości podstawy i wysokości. Poszukujemy wysokości, ale długość podstawy możemy obliczyć ze wzoru na odległość dwóch punktów:

BC=-2-12+1--42=9+25=34

Wynika stąd równanie:

12·BChA=14

czyli:

1234hA=14
hA=2834=283434=143417

Zatem odległość punktu A od prostejodległość punktu od prostejodległość punktu A od prostej BC jest równa 143417.

Ważne!

Zbiór wszystkich punktów spełniających dany warunek jest nazywany miejscem geometrycznymmiejsce geometrycznemiejscem geometrycznym lub locus. Na przykład okrąg to zbiór punktów leżących w tej samej odległości od danego punktu; zbiór punktów równoodległych od punktów AB to symetralna odcinka AB.

Słownik

odległość punktu od prostej
odległość punktu od prostej

długość najkrótszego spośród odcinków łączących punkt A z punktami prostej m; odcinek ten jest prostopadły do danej prostej

miejsce geometryczne
miejsce geometryczne

zbiór wszystkich punktów spełniający dany warunek