Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Kąt wpisany w koło
Definicja: Kąt wpisany w koło

Kątem wpisanym w koło nazywamy kąt wypukły, którego ramionami są proste zawierające cięciwy tego koła, a wierzchołek należy do brzegu koła.

Ra8FDCxr8Cm1k
Kąt wpisany

Na powyższym rysunku, dwie półproste: CACB, zaznaczone liniami przerywanymi, są ramionami dwóch kątów o wierzchołku w punkcie C: kąta wypukłego α oraz kąta wklęsłego β. Tylko kąt α jest kątem wpisanym w kołokołokoło, bo zgodnie z definicją musi to być kąt wypukły.

Ilustrując zagadnienie kątów wpisanych, będziemy zwykle zaznaczać jedynie promienie danego koła, zawarte w odpowiednich półprostych tak, jak na poniższym rysunku.

R1FGqwCc3BV1G

W praktyce szkolnej spotykamy się z zamiennym stosowaniem pojęć: kąt wpisany w koło i kąt wpisany w okrąg, dlatego przyjmujemy również kolejną definicję.

Kąt wpisany w okrąg
Definicja: Kąt wpisany w okrąg

Rozważmy okrąg o środku O i punkty A, B leżące na tym okręgu. Kątem wpisanym opartym na łuku AB nazywamy kąt wypukły ACB, którego ramiona zawierają cięciwy okręgucięciwa okręgucięciwy okręgu CACB.

R1KikARvwilcG

Zauważmy, że każdy kąt wpisany danego okręgu w sposób jednoznaczny wyznacza łuk, na którym jest on oparty.

RX07OX3ClhE56

Z kolei istnieje nieskończenie wiele kątów wpisanych opartych na danym łuku.

RAC6wKU1j8nqO
Przykład 1

Dany jest okrąg o środku w punkcie O.

Rozważmy dowolny kąt wpisany oparty na półokręgu AB i poprowadźmy promień OC tego okręgu.

Wówczas trójkąty AOCBOC są równoramienne.

Oznaczmy: OAC=α oraz OBC=β.

R1TaiEcqhpiNb

Wtedy: AOC=180°-2α oraz BOC=180°-2β.

Ale kąty AOCBOC są kątami przyległymi, zatem 180°-2α+180°-2β=180°.

Stąd 2α+2β=180°, czyli α+β=90°.

Ale to oznacza, że każdy kąt wpisany w okrągokrągokrąg i oparty na jego średnicy jest kątem prostym, a w konsekwencji, że przeciwprostokątna dowolnego trójkąta prostokątnego jest średnicą okręgu opisanego na tym trójkącie.

Ważne!

Niekiedy zamiast mówić, że kąt jest oparty na łuku, będziemy mówić, że jest na tym łuku rozpięty. W przypadku kąta opartego na półokręgu, często będziemy spotykać się ze stwierdzeniem, że kąt jest rozpięty na średnicy okręgu. Rzadziej pojawia się określenie, że kąt wpisany jest rozpięty na cięciwie, której końcami są końce odpowiedniego łuku okręgułuk okręgułuku okręgu.

Podana w Przykładzie 1 zależność jest szczególnym przypadkiem związku, jaki wiąże kąty wpisane i kąty środkowe oparte na tym samym łuku, co będzie tematem materiału: „Zależność między kątami w kole”.

Rozważmy teraz dowolny okrągokrągokrąg i dwie przecinające się sieczne. Zbadamy związek między tymi siecznymi i utworzonymi przez nie kątami wpisanymi. Rozważmy najpierw przypadek, gdy sieczne przecinają się „wewnątrz” okręgu, tak, jak na poniższym rysunku.

RNb51n0G0MLAb
O kącie między siecznymi 1
Twierdzenie: O kącie między siecznymi 1

Kąt APD, jaki tworzą sieczne, przecinające się w punkcie P, leżącym „wewnątrz” okręgu, jest równy sumie dwóch kątów wpisanych opartych na łukach, z których jeden (łuk AMD^) zawarty jest między ramionami kąta, a drugi (łuk BNC^) jest zawarty między przedłużeniami ramion tego kąta.

Dowód

Dowód tego twierdzenia jest natychmiastową konsekwencją twierdzenia o kącie zewnętrznym trójkąta.

O kącie między siecznymi 2
Twierdzenie: O kącie między siecznymi 2

Kąt APD, jaki tworzą sieczne, przecinające się w punkcie P, leżącym na zewnątrz okręgu, jest równy odpowiedniej różnicy dwóch kątów wpisanych opartych na łukach zawartych między ramionami kąta.

Dowód

Popatrzmy na rysunek.

R1KwzDdCL2wjV

Ponieważ ADP=180°-α oraz γ=180°-β-ADP, więc γ=180°-β-180°-α=α-β.

Słownik

okrąg
okrąg

okręgiem o środku O i promieniu r nazywamy zbiór wszystkich punktów płaszczyzny odległych od punktu O o dany odcinek r

koło
koło

kołem o środku O i promieniu r nazywamy zbiór wszystkich punktów płaszczyzny, których odległość od punktu O jest nie większa niż r

łuk okręgu
łuk okręgu

łukiem okręgu nazywamy każdą z dwóch części, na które dzielą okrąg dwa różne punkty leżące na tym okręgu, wraz z tymi punktami

cięciwa okręgu
cięciwa okręgu

cięciwą okręgu nazywamy odcinek, którego końce są różnymi punktami leżącymi na tym okręgu