Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

ArchimedesArchimedesArchimedes mówiąc „Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę Ziemię.” opisał możliwość, jaką daje nam dźwignia dwustronna, nazywana też dwuramienną. Chodzi o podnoszenie dużych ciężarów za pomocą siły o małej wartości. Aby tego dokonać, potrzebny jest podłużny przedmiot (deska, pręt, drążek) oraz właśnie punkt podparcia, czyli punkt, na którym oprzemy naszą dźwignię, jak na Rys. 1.

RhKPgxtqcMeuo
Rys. 1. Schematyczna budowa dźwigni dwustronnej.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Na Rys. 1. strzałkami pokazano, że jeśli jedno ramię dźwigni będzie się unosić, drugie będzie się opuszczać. Jeśli na jednym ramieniu dźwigni umieścimy ciężar F1 w odległości r1 od punktu podparcia, to jaką będziemy musieli przyłożyć siłę F2 na końcu drugiego ramienia, w odległości r2? Oczywiście w ogólności ramiona dźwigni mogą mieć różną lub równą długość, a ciężar możemy umieszczać na krótszym lub dłuższym ramieniu, jednak dla ustalenia uwagi przyjmijmy, że rozważamy sytuację przedstawioną na Rys. 2. Otrzymane zależności będą prawdziwe również dla innych dźwigni dwustronnych.

Ryy38ZCRcd8Do
Rysunek 2. Dźwignia dwustronna w równowadze.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Jeśli chcemy unieść ten ciężar do góry, musimy przyłożyć pionowo w dół odpowiednią siłę F2. Jaką? Po pierwsze, skierowaną w tym samym kierunku co siła F1, czyli pionowo w dół. To pierwsza obserwacja – dźwignia dwustronna pozwala nam zmienić kierunek działania siły, czyli aby coś unieść do góry będziemy przykładać siłę w dół. Jaka będzie wartość siły potrzebnej do uniesienia ciężaru? Wartość ta będzie musiała być większa niż wartość pozwalająca na osiągnięcie przez dźwignię równowagi – a równowaga będzie osiągnięta, jeśli oba działające na dźwignię momenty siłmoment siłymomenty sił będą miały tę samą wartość i ten sam kierunek, ale przeciwny zwrot, czyli:

inMn=0
M1+M2=0
r1×F1+r2×F2=0
r1×F1=r2×F2

Ponieważ wektory sił mają ten sam kierunek i zwrot, ale wektory odległości przyłożenia siły od osi obrotu mają ten sam kierunek, ale przeciwne zwroty, to powstałe momenty siłymoment siłymomenty siły będą miały ten sam kierunek, ale przeciwne zwroty. Będą mogły zatem się zrównoważyć pod warunkiem, że zajdzie następująca równość:

r1F1sin90o=r2F2sin90o
F2=F1r1r2

Otrzymaliśmy zależność będącą warunkiem równowagi dźwigni dwustronnej, dla małych kątów odchylenia ramion dźwigni od położenia poziomego. Skąd ta uwaga na temat kąta? Przyjrzyj się Rys. 3.:

RqTjt5KtS6HzJ
Rysunek 3. Duży kąt odchylenia dźwigni od położenia poziomego.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Do tej pory przyjmowaliśmy (zgodnie z Rys. 2.), że obie siły F1F2 skierowane są prostopadle do ramion dźwigni. Jest to szczególny przypadek, nie zawsze prawdziwy. Jeśli ramiona dźwigni są w położeniu poziomym, jest to prawda. Jeśli odchylenie od położenia poziomego jest niewielkie, rzędu kilku stopni, możemy przyjąć z dobrym przybliżeniem, że również jest to prawda. Jednakże, jeśli kąt, jaki ramiona dźwigni tworzą z kierunkiem poziomym, będzie się zwiększać, przybliżenie to przestanie być użyteczne. Przy większych kątach należy uwzględnić fakt, że w iloczynie wektorowym pojawi się sinus kąta innego niż 90 stopni, zatem sinus tego kąta nie będzie równy jedności. W rezultacie, wzór opisujący sytuację przedstawioną na Rys. 3. przybierze postać:

r1F1sinα=r2F2sin90o
F2=F1r1sinαr2

Na koniec zwróćmy uwagę, że niezależnie od długości ramiom dźwigni, praca, jaką wykonamy, aby podnieść lub opuścić ciężar o zadaną wysokość, będzie zawsze taka sama. Wynika to wprost z zasady zachowania energii. Jak to zatem możliwe, że możemy podnieść ciężar przykładając do końca ramienia dźwigni siłę o małej wartości? Ponieważ wydłużamy drogę, na której ta siła będzie działać, co zademonstrowano na Rys. 4.:

Rcaww4iH6cVvb
Rys. 4. Różna droga, jaką zakreślają przeciwległe końce ramion dźwigni dwustronnej.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Słowniczek

Archimedes
Archimedes

(ang.: Archimedes) – starożytny uczony z Syrakuz (żył w latach około 287‑212 p.n.e.), jeden z najwybitniejszych naukowców wszechczasów.

Moment siły
Moment siły

(ang.: torque) Moment siły M to wielkość wektorowa zdefiniowana następująco:

M=r×F,

gdzie r – wektor łączący oś obrotu ciała z punktem przyłożenia siły, F– przyłożona siła.