Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Jak działa dźwignia dwustronna?

Doświadczenie 1

Symulacja dźwigni dwustronnej. Symulacja ta przedstawia zasadę działania dźwigni dwustronnej.

Hipoteza

Suma momentów sił w zamkniętym układzie jest stała. Dla dźwigni dwustronnej iloczyn długości ramienia i siły działającej na obu ramionach jest równy

Instrukcja

Możesz zmieniać wartość siły FL (ciężaru ciała) oraz długości ramion dźwigni RIndeks dolny L i RIndeks dolny P. Uruchom symulację i zbadaj zasadę działania dźwigni. FLUwaga: Praca z symulacją jest wygodniejsza po przełączeniu na widok pełnoekranowy.

R1DGpyDorLWyy
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Opis alternatywny symulacji interaktywnej.

Symulacja przedstawia dźwignię dwustronną. Na lewym ramieniu tej dźwigni umieszczone jest ciało o pewnej masie, natomiast do prawego ramienia przyłożona jest siła podtrzymująca to ciało poprzez zrównoważenie jego ciężaru. Siła jest przyłożona prostopadle do podłoża i nie musi być prostopadła do ramienia. Jeżeli oba ramiona dźwigni mają tę samą długość, wówczas siła równoważąca jest równa ciężarowi. Zwiększanie długości ramienia prawego zmniejsza siłę niezbędną do zrównoważenia ciała - jest ona odwrotnie proporcjonalna do długości tego ramienia. Natomiast zwiększanie lewego ramienia zwiększa siłę proporcjonalnie. Dźwignia może być nachylona pod różnymi kątami, jednak nie wpływa to na wymaganą do zrównoważenia ciężaru wartość siły.

1
Polecenie 1

Przyjmijmy, że ramię lewe RIndeks dolny L jest dwa razy krótsze niż ramię prawe RIndeks dolny P. Jaka musi być w tej sytuacji wartość siły przyłożonej do długiego ramienia, aby unieść ciężar znajdujący się na końcu krótszego ramienia?

uzupełnij treść