Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑magenta

Dlaczego wraz ze zmianą stopnia utlenienia metalu bloku d zmienia się charakter kwasowo‑zasadowy jego tlenków?

bg

Jedną z charakterystycznych cech większości pierwiastków d-elektronowych jest zdolność do tworzenia związków, w których występują na kilku różnych stopniach utlenienia. Zazwyczaj najniższy stopień utlenienia metalu bloku d w jego tlenkach to +II. Jednym z wyjątków są w tym względzie miedziowce, które mogą tworzyć tlenki, w których występują na +I stopniu utlenienia. Wraz z utratą elektronów, a co za tym idzie, zwiększaniem się stopnia utlenienia, zmniejsza się promień jonowy pierwiastka. Zmienia się również charakter wiązania tworzonego przez metal z tlenem. W przypadku niższych stopni utlenienia dominującą formę przyjmuje charakter jonowy wiązańwiązanie jonowejonowy wiązań, natomiast w przypadku wyższych - kowalencyjnywiązanie kowalencyjnekowalencyjny.

R1RJTiICPhfEh1
Schemat przedstawiający zależność stopnia utlenienia od wiązania w związku
Źródło: GroMar sp.z.o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Zmiana charakteru wiązania chemicznego znacznie wpływa na właściwości tlenków metali.

Tlenki możemy podzielić na:

(Kliknij na wybrany kafelek i dowiedz się więcej.)

RRxnwgihzHA01
zasadowe f, kwasowe f, amfoteryczne f
bg‑magenta

Właściwości kwasowo‑zasadowe tlenków na przykładzie chromu

bg

Chrom jest pierwiastkiem znajdującym się w 6 grupie układu okresowego. W stanie podstawowym posiada 6 elektronów walencyjnychelektrony walencyjneelektronów walencyjnych znajdujących się na podpowłokach 4s i 3d.

Konfiguracja powłoki walencyjnej: 3dIndeks górny  5 Indeks górny koniec4sIndeks górny 1.

Chrom tworzy stabilne tlenki na +II, +III i +VI stopniu utlenienia. Konfiguracja powłoki walencyjnej dla atomu chromu:

  • w przypadku występowania chromu na +II stopniu utlenienia: 4sIndeks górny 03dIndeks górny 4;

  • w przypadku występowania chromu na +III stopniu utlenienia: 4sIndeks górny 03dIndeks górny 3;

  • w przypadku występowania chromu na +VI stopniu utlenienia: 4sIndeks górny 03dIndeks górny 0.

Warto zaznaczyć, że elektrony atomu chromu są oddawane najpierw z orbitalu 4s, a następnie z orbitalu 3d, mimo że energia orbitalu 4s jest niższa niż orbitalu 3d. Wynika to z faktu, że obsadzenie tych orbitali przez elektrony wpływa na ich poziom energetyczny. Gdy na orbitalu 3d znajdzie się elektron, wtedy energia orbitalu 3d staje się niższa od energii obsadzonego elektronami orbitalu 4s. Z tego powodu elektrony orbitalu 4s oddawane są w pierwszej kolejności, a dopiero w drugiej kolejności elektrony orbitalu 3d.

Chrom na +II stopniu utlenienia - konfiguracja podpowłoki walencyjnej: 3dIndeks górny 44sIndeks górny 0

Tlenek chromu(II) CrO

Ze względu na niski stopień utlenienia chromu wiązanie pomiędzy chromem a tlenem ma charakter jonowy, co wpływa na zasadowym charakter chemiczny tego tlenku. Tlenek ten reaguje z kwasami, w wyniku czego otrzymuje się sole chromu(II), np.:

CrO+2 HClCrCl2+H2O

Co ciekawe, tlenek ten, mimo że wykazuje zasadowy charakter chemiczny, to nie jest tlenkiem zasadotwórczym - w normalnych warunkach nie reaguje z wodą z wytworzeniem wodorotlenku.

Chrom na +III stopniu utlenienia - konfiguracja podpowłoki walencyjnej: 3dIndeks górny 34sIndeks górny 0

Tlenek chromu(III) Cr 2 O 3

Wiązanie w tlenku chromu(III) zaliczamy formalnie do jonowych, ale procentowy udział wiązania jonowego jest nieco mniejszy niż w przypadku tlenku chromu(II), a co za tym idzie większy jest udział charakteru kowalencyjnego wiązania. Tlenek chromu(III) wykazuje właściwości amfoteryczne, tzn., że może reagować zarówno z kwasami, jak i zasadami, np.:

Cr2O3+3 H2SO4 (st.)Cr2SO43+3 H2O
Cr2O3+2 NaOH2 NaCrO2+2 H2O

Zapamiętaj również, że tlenki amfoteryczne generalnie nie reagują z wodą - w wyniku reakcji tlenku chromu(III) z wodą nie powstaje zatem wodorotlenek chromu(III).

bg
1
Ciekawostka
R1IWbecTBRdZz
Zielony Most w Kolonii pomalowany został farbą zawierającą tlenek chromu(III).
Źródło: https://de.wikipedia.org/wiki/, licencja: CC BY-SA 3.0.

Tlenek chromu(III) ze względu na swoją charakterystyczną barwę był wykorzystywany jako pigment w farbach emaliowych i do barwienia szkła - viridian. Pigemnt ten wykorzystał Van Gogh do namalowania obrau „Café Terrace at Night”. Farbę zawierającą ten tlenek wykorzystano do pomalowania jednego z mostów w Kolonii.

bg

Chrom +VI stopniu utlenienia - konfiguracja podpowłoki walencyjnej: 3dIndeks górny 04sIndeks górny 0

Charakter wiązania – ze względu na wysoki stopień utlenienia chromu wiązanie Cr-O ma charakter kowalencyjny. To sprawia, że tlenek chromu(VI) posiada charakter kwasowy, co oznacza, że może on reagować z zasadami, ale nie może reagować z kwasami:

CrO3+2 NaOHNa2CrO4+H2O

Tlenek chromu(VI), oprócz kwasowego charakteru, jest również tlenkiem kwasotwórczym. W wyniku jego reakcji z wodą powstają kwasy: kwas chromowy(VI) i dichromowy(VI):

CrO3 + H2O  H2CrO4
2 CrO3 + H2O  H2Cr2O7

Wraz ze spadkiem charakteru jonowego wiązania i wzrostem charakteru kowalencyjnego zmienia się charakter tlenków - tlenki metali na niższych stopniach utlenienia wykazują charaktery zasadowe, te na pośrednich charaktery amfoteryczne, a tlenki metali o najwyższych stopniach utlenienia posiadają kwasowy charakter chemiczny.

Słownik

tlenek kwasotwórczy
tlenek kwasotwórczy

tlenek, który w reakcji z wodą tworzy odpowiedni kwas

elektrony walencyjne
elektrony walencyjne

elektrony znajdujące się najdalej od jądra w znacznym stopniu odpowiedzialne są za tworzenie wiązań chemicznych

wiązanie jonowe
wiązanie jonowe

wiązanie polegające na oddziaływaniu pomiędzy jonami o różnych ładunkach

wiązanie kowalencyjne
wiązanie kowalencyjne

wiązanie tworzone poprzez współdzielenie par elektronowych pomiędzy atomami

Bibliografia

Atkins P., Jones L., Podstawy Chemii, Warszawa 2009.

Bielański A., Podstawy Chemii Nieorganicznej, t. 2, Warszawa 2007.

Pajdowski L., Chemia ogólna, Warszawa 2002.