Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Co to jest ograniczenie dolne ciągu?

Rozważmy następujący ciąg

an=21n,n.

Wypiszmy kilka jego wyrazów.

a1=21=1

a2=212=112

a3=213=123

a4=214=134

a10=2110=1910

Jak możemy zauważyć, da się wskazać taką liczbę rzeczywistą, że wszystkie wyrazy ciągu an są od niej większe lub są jej równe. Taką liczbą jest np. 0. Ilustruje to poniższy rysunek.

R1QzNtUzeJv7T1

Ciągi o powyższej własności nazywamy ciągami ograniczonymi z dołu. Formalną definicję możemy zapisać następująco

Ciąg ograniczony z dołu
Definicja: Ciąg ograniczony z dołu

Powiemy, że ciąg an,n jest ograniczony z dołu, jeśli istnieje liczba rzeczywista m taka, że dla każdego n zachodzi nierówność

anm.
Uwaga!

Liczbę m z powyższej definicji nazywamy ograniczeniem dolnym ciągu. Jak możemy zauważyć, jeśli pewna liczba rzeczywista m jest ograniczeniem dolnym ciągu, to jest nim także każda liczba rzeczywista od niej mniejsza. W związku z tym często wyróżnia się liczbę, która jest największym ograniczniem dolnym ciągu.

Wracając do naszego przykładowego ciągu an=21n, możemy zauważyć, że jest to ciąg rosnący. Wynika stąd, że jego największym ograniczeniem dolnym jest jego pierwszy wyraz, czyli 1. Własność tę można zapisać ja poniżej.

Związek monotoniczności ciągu z jego ograniczeniem dolnym
Własność: Związek monotoniczności ciągu z jego ograniczeniem dolnym

Jeśli ciąg an,n jest ciągiem rosnącymciąg rosnącyciągiem rosnącym, to jest on ograniczony z dołu. Dodatkowo jego największym ograniczeniem dolnym jest jego pierwszy wyraz.

Czym jest ograniczenie górne ciągu?

Spójrzmy teraz na ciąg an=2+1n,n. Jego kolejne wyrazy są równe

a1=2+1=3

a2=2+12=212

a3=2+13=213

a4=2+14=214

a10=2+110=2110

Jak widać ciąg ten jest ciągiem malejącymciąg malejącyciągiem malejącym. Ponadto łatwo wskazać liczbę taką, że wszystkie wyrazy tego ciągu są od niej mniejsze lub jej równe. Taką liczbą jest np. 3. W takim przypadku mówimy, że ciąg jest ograniczony z góry. Ilustruje to poniższy rysunek.

ROl1DshKujsue1
Ciąg ograniczony z góry
Definicja: Ciąg ograniczony z góry

Powiemy, że ciąg an,n jest ograniczony z góry, jeśli istnieje liczba rzeczywista M taka, że dla każdego n zachodzi nierówność

anM.

Liczbę M z powyższej definicji nazywamy ograniczeniem górnym ciągu an. Analogicznie jak w przypadku ograniczenia z dołu widzimy, że jeśli liczba M jest ograniczeniem górnym pewnego ciągu, to jest też nim każda liczba od niej większa. W związku z tym częsta wyróżnia się liczbę, która jest najmniejszym ograniczeniem górnym danego ciągu. Zachodzi analogiczna własność jak dla ciągów rosnących.

Związek monotoniczności ciągu z jego ograniczeniem górnym
Własność: Związek monotoniczności ciągu z jego ograniczeniem górnym

Jeśli ciąg an,n jest ciągiem malejącym, to jest on ograniczony z góry. Dodatkowo jego najmniejszym ograniczeniem górnym jest jego pierwszy wyraz.

Jak zauważyliśmy wcześniej ciąg an=2+1n jest malejący, zatem jego najmniejszym ograniczeniem górnym jest wyraz a1=3.

Czy każdy ciąg jest ograniczony?

Powróćmy raz jeszcze do pierwszego przykładu, czyli do ciągu an=21n,n. Jak zauważyliśmy ciąg ten jest ograniczony z dołu. Jednak jak widać z jego interpretacji na osi liczbowej jest on też ograniczony z góry. Jego ograniczeniem górnym jest np. liczba 3. Ciągi, które są jednocześnie ograniczone z góry i z dołu nazywamy ciągami ograniczonymi.

Ciąg ograniczony
Definicja: Ciąg ograniczony

Powiemy, że ciąg an,n jest ograniczony, jeśli istnieją liczby rzeczywiste m,M takie, że dla każdego n zachodzą nierówności

manM.

Innymi słowy ciąg jest ograniczony, jeśli istnieje przedział właściwy (tzn. taki, którego krańcami są liczby rzeczywiste), do którego należą wszystkie wyrazy tego ciągu.

Uwaga!

Istnieje ważny związek między ograniczonością ciągu a jego zbieżnością. Podamy go w kolejnym temacie.

Na koniec spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czy każdy ciąg jest ograniczony? Rozważmy w tym celu ciąg an=n. Ponieważ wyrazami tego ciągu są wszystkie liczby naturalne więc łatwo widać, że wybierając dowolnie dużą liczbę rzeczywistą M zawsze znajdziemy wyraz tego ciągu (czyli liczbę naturalną), który jest większy od M. Zatem ciąg ten nie jest ograniczony z góry a zatem nie jest ograniczony. Ponieważ jest to ciąg rosnący więc jest on ograniczony z dołu. Przykładem ciągu który nie jest ograniczony z dołu jest np. ciąg an=-n. Ciąg ten z kolei jest malejący więc jest ograniczony z góry. Istnieją oczywiście ciągi, które nie są ograniczone ani z góry ani z dołu. Potrafisz podać przykład takiego ciągu?

Słownik

ciąg rosnący
ciąg rosnący

ciąg którego każdy kolejny wyraz jest większy od poprzedniego, tzn. który spełnia warunek an<an+1, dla każdego n

ciąg malejący
ciąg malejący

ciąg którego każdy kolejny wyraz jest mniejszy od poprzedniego, tzn. który spełnia warunek an>an+1, dla każdego n