Przewodnik dla uczącego się
Spis treści
Struktura e‑materiałuStruktura e‑materiału
Jak korzystać z e‑materiału?Jak korzystać z e‑materiału?
Wymagania techniczneWymagania techniczne
Struktura e‑materiału
Poniższe opracowanie zawiera wskazówki i instrukcje dotyczące wykorzystania e‑materiału w ramach Twojej samodzielnej nauki. Dzięki nim zdobędziesz lub utrwalisz wiedzę na tematy związane z dokumentacją wykorzystywaną podczas kierowania pojazdami kategorii B lub C. Wiele przydatnych informacji pomoże Ci odpowiednio zachowywać się na drodze. Jako prywatny użytkownik pojazdów dowiesz się lub przypomnisz sobie ważne zasady związane z ustawieniami samochodu przed rozpoczęciem jazdy.
Ten e‑materiał zawiera następujące materiały multimedialne:
Zasób Film instruktażowy - tutorial Przygotowanie środka transportu do jazdy
Film instruktażowy - tutorial Przygotowanie środka transportu do jazdy
to filmy instruktażowe, który przedstawiają sposoby przygotowania do jazdy oraz sprzęganie ciągnika siodłowego z naczepą. Obejrzysz, co i w jaki sposób zrobić, by przygotować środek transportu do wykonania określonego zadania transportowego. Dowiesz się, jak łączyć ciągnik siodłowy z naczepą. Będziesz obserwować na filmie kolejne czynności niezbędne do przygotowania zespołu pojazdów do jazdy. Będą to: przygotowanie miejsca pracy w kabinie pojazdu, przygotowanie urządzeń rejestrujących czas pracy kierowcy oraz parametry jazdy a także oznaczanie ładunków, ich kontrola oraz wypełnianie dokumentów przewozowych i ustalenie optymalnej trasy przejazdu.
Zasób Gra wcielanie się w rolę Kierowca pojazdu lub zespołu pojazdów
Gra wcielanie się w rolę Kierowca pojazdu lub zespołu pojazdów
to gra „wcielanie się w rolę”, która przedstawia codzienną pracę kierowcy pojazdu ciężarowego oraz kierowcy zespołu pojazdów. Przechodząc kolejne etapy gry, będziesz mógł obserwować, na czym polega łączenie ciągnika siodłowego z naczepą oraz przećwiczyć kolejne czynności, jakie należy wykonać, by przygotować zespół pojazdów do jazdy.
Zasób Interaktywne narzędzie typu scenario‑based learning Kierowanie pojazdami z zakresu prawa jazdy kategorii B oraz C
Interaktywne narzędzie typu scenario‑based learning Kierowanie pojazdami z zakresu prawa jazdy kategorii B oraz C
to interaktywne narzędzie typu scenario‑based learning, które pomoże Ci nabyć umiejętności niezbędne do zdobycia prawa jazdy kategorii B, B+E oraz przygotować się do zdobycia prawa jazdy kategorii C, C1, C+E, C1+E. Zadania w grze będą związane z kierowaniem środkami transportu drogowego podczas jazdy w różnych warunkach — łatwych (np. drogą prostą o znacznej szerokości), a także trudnych (np. po łukach, czy w ruchu miejskim).
Zasób E‑book Uregulowania dotyczące kierowania pojazdami z zakresu prawa jazdy kategorii B oraz C
E‑book Uregulowania dotyczące kierowania pojazdami z zakresu prawa jazdy kategorii B oraz C
to e‑book przedstawiający prawne aspekty kierowania pojazdami. Znajdziesz tam treści z zakresu prawa jazdy kategorii B oraz C. Omówione są tam podstawy prawne dotyczące wykonywania zawodu kierowca mechanik oraz wykonywania zadań kierowania pojazdami określonej kategorii, podstawowe pojęcia i określenia z zakresu przepisów ruchu drogowego, rodzaje dróg oraz ograniczenia w ich użytkowaniu, użytkownicy dróg, rodzaje pojazdów oraz ich charakterystyka, ogólne zasady poruszania się po drogach, szczegółowe uregulowania prawne i zasady ruchu pojazdów, znaki i sygnały używane podczas ruchu po drogach, sytuacje typowe i nietypowe na drogach — zasady zachowania się uczestników, ogólne zasady dotyczące używania pojazdu samochodowego oraz świadczenia usług przewozowych, obowiązki i odpowiedzialność kierowcy i posiadacza środka transportu, podstawowe techniki kierowania samochodem, dostosowanie techniki kierowania pojazdem do różnych warunków drogowych, zasady ecodrivingu, zasady postępowania w przypadku kolizji, wypadku, sposoby udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w kolizjach i wypadkach.
Obudowa dydaktyczna
Interaktywne materiały sprawdzające
Interaktywne materiały sprawdzające
pozwalają zweryfikować poziom opanowania wiedzy i umiejętności zawartych w e‑zasobie.Słownik pojęć dla e‑materiału
Słownik pojęć dla e‑materiału
zawiera objaśnienia specjalistycznego słownictwa występującego w całym materiale.Przewodnik dla nauczyciela
Przewodnik dla nauczyciela
zawiera sugestie do wykorzystania e‑zasobu w ramach pracy dydaktycznej.Przewodnik dla uczącego się
Przewodnik dla uczącego się
zawiera wskazówki i instrukcje dotyczące wykorzystania e‑zasobu w ramach samodzielnej nauki.Netografia i bibliografia
Netografia i bibliografia
stanowi listę materiałów, na bazie których został opracowany e‑zasób.Instrukcja użytkowania
Instrukcja użytkowania
objaśnia działanie zasobu oraz poszczególnych jego elementów.
- Wprowadzenie
- Przygotowanie środka transportu do jazdy
Film instruktażowy – tutorial
- Kierowca pojazdu lub zespołu pojazdów
Gra „wcielanie się w rolę”
- Kierowanie pojazdami z zakresu prawa jazdy kategorii B oraz C
Interaktywne narzędzie typu scenario-based learning
(gra decyzyjna) - Uregulowania dotyczące kierowania pojazdami z zakresu prawa jazdy kategorii B oraz C
E-book
- Interaktywne materiały sprawdzające
- Słownik pojęć dla e-materiału
- Przewodnik dla nauczyciela
- Netografia i bibliografia
- Instrukcja użytkowania
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Jak korzystać z e‑materiału?
Opracowane w tym e‑materiale multimedia, interaktywne materiały sprawdzające i słownik pojęć mają pomóc Ci w przygotowaniu do egzaminu zawodowego oraz do pracy w zawodach technik transportu drogowego lub kierowca mechanik
W skład multimediów wchodzą film instruktażowy, gra „wcielanie się w rolę”, interaktywne narzędzie typu scenario‑based learning oraz e‑book. Przybliżają one wiadomości z zakresu kierowania pojazdami z zakresu kategorii B oraz C. Materiały te w różny sposób traktują zagadnienia związane z kierowaniem pojazdami. Każdy materiał jest ważny i w każdym z nich znajdziesz coś dla siebie (pod względem preferencji uczenia się).
Jeśli to ja miałbym się uczyć tych zagadnień to „moja droga” po tym materiale wyglądałaby tak:
Zacząłbym od filmu. Film zawiera najpierw wstępny opis czynności i cech, jakie powinien mieć kierowca mechanik lub technik transportu drogowego, a następnie opowiada o różnych aspektach tej pracy (np. na czym polega przygotowanie środka transportu do jazdy). Jeśli lubisz przyswajać wiedzę poprzez filmy, to ten zasób będzie dla Ciebie źródłem informacji, ale jeśli nie, to...
...możesz sprawdzić się w grze „Kierowca pojazdu...”. Wcielisz się w niej w młodego kierowcę, który właśnie rozpoczął swój pierwszy dzień pracy. Jego zadaniem jest proceduralne przygotowanie pojazdu - trzeba w niej podejmować decyzje (co może być trudne bez podstaw teoretycznych lub symulacji), dlatego...
Warto mieć pod ręką e‑booka i zaglądać do niego. Znajdują się tam informacje lub... inspiracje, które odeślą Cię do internetu. Pamiętaj jednak, by przyswajanie wiedzy zacząć od podanych materiałów — pozwoli Ci to krytycznie spojrzeć na wiadomości z internetu i tym samym odsiać wiedzę fachową od wypowiedzi osób nie będących specjalistami w dziedzinie.
Na koniec sprawdź się w grze scenariuszowej „Kierowanie pojazdami...”. Tu możesz poczuć się jak na egzaminie na prawo jazdy. Wysoki stopień trudności może zestresować gracza lub wręcz przeciwnie — zmotywować do podjęcia działania — sprawdź, jak to z Tobą będzie.
Szczegółowe i obszerne materiały przeplatają się z wiedzą podaną w pigułkach.
Oto przykład na podstawie zróżnicowania materiału na temat przygotowania środka transportu do jazdy:
W filmie zaprezentowano dużo wiedzy ogólnej w podanym temacie, prezentując ją w podziale na kategorie. Jeśli lubisz systematykę i wiedze teoretyczną — zacznij przyswajanie materiału od tego medium.
W e‑booku też znajdziesz teorię dotyczącą przygotowania pojazdu, ale podaną nieco inaczej i ukrytą wśród wielu innym informacji. Zwróć uwagę na rozdział „Ogólne zasady dotyczące używania pojazdów”. Jeśli uczysz się na pamięć, zacznij od tego materiału. Jeśli powtarzasz — to również materiał dla Ciebie na dobry początek.
W grze „Kierowca pojazdu...” musisz się już wykazać znajomością tematu. Przystępując do niej, powinieneś znać już procedurę i według niej przygotować pojazd.
Gra scenariuszowa „Kierowanie pojazdami...” zmusi Cię do zdwojenia wysiłku umysłowego, będzie bowiem jak test wiedzy. Zacznij naukę materiału od tego miejsca, jeśli chcesz się dowiedzieć, czego... nie wiesz w podanym temacie. Być może zmotywuje Cię to do poszukiwania wiedzy w e‑booku lub w filmie.
Jak widać ścieżki są różne, stąd wniosek:
ZANIM ZACZNIESZ NAUKĘ — PRZEJRZYJ MATERIAŁ.
Pozwoli Ci to idealnie dopasować go do siebie pod względem kolejności.
Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę?
Interaktywne materiały sprawdzające umożliwią Ci samodzielne sprawdzenie poziomu wiedzy oraz przyswojenie informacji zawartych w multimediach. Każde ćwiczenie posiada informację zwrotną, dzięki której dowiesz się, co już wiesz, a co należy jeszcze uzupełnić. Ćwiczenia są dedykowane do materiałów. Możesz np. wykonać jakieś ćwiczenie jako przerywnik, a potem wrócić do e‑materiału.
W słowniku pojęć dla e‑materiału zawarte są wszystkie trudniejsze pojęcia występujące w e‑zasobie. Dzięki niemu w prosty sposób możesz uzupełnić wiedzę o nowe zagadnienia, a także lepiej zrozumieć informacje zawarte w multimediach.
Możesz materiał analizować sam, indywidualnie, ale warto również popracować w grupie. Jeśli nie jesteś typem osoby, która preferuje pracę grupową, pamiętaj, że warto zainwestować w nią swój czas. Umiejętności społeczne, które wykształcisz podczas pracy z innymi, są bardzo ważne w pracy kierowcy lub technika transportu. Szczególnie ważna jest komunikacja interpersonalna. Nie będziesz dobrym specjalistą, mimo posiadania szerokiej wiedzy, jeśli nie zdobędziesz umiejętności społecznych.
Podczas pracy w grupie znajdź własną rolę i tak zorganizuj swoją pracę, aby być jednocześnie częścią zespołu i zadbać o „przestrzeń” dla siebie. Będziesz razem, ale też osobno.
Grupa trzech osób to też grupa. Jeśli problemem jest dla Ciebie jest duża liczba osób — zacznij od małej grupy. I pamiętaj, że od razu nie musisz być jej liderem. W małej grupie możesz zacząć od wzajemnego przepytywania się przed kartkówką z innym uczniem lub z kimś z rodziny. Rozwijaj umiejętności społeczne — to ważny aspekt Twojej przyszłej pracy.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Wymagania techniczne
Wymagania sprzętowe niezbędne do korzystania z poradnika oraz innych zasobów platformy www.zpe.gov.pl.
System operacyjny:
Windows lub nowszy
OS X lub nowszy
GNU/Linux z jądrem w wersji lub nowszej RAM
Przeglądarka internetowa we wskazanej wersji lub nowszej:
Chrome w wersji
Firefox w wersji
Safari w wersji
Opera w wersji
Microsoft Edge w wersji
Internet Explorer w wersji
Urządzenia mobilne:
RAM iPhone/iPad z systemem iOS lub nowszym
Tablet/Smartphone z systemem Android (lub nowszym) z przeglądarką kompatybilną z Chromium (lub nowszym) np. Chrome , Samsung Browser , szerokość co najmniej
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści