Przygotowanie torów miedzianych do pomiaru urządzeniem OTDR
Warto pamiętać, że miernik OTDR jest przeznaczony głównie do pomiarów wykonywanych na światłowodach, dlatego nie jest bezpośrednio stosowany do pomiarów na torach miedzianych. Sam pomiar odbywający się na torach miedzianych różni się od pomiaru na światłowodach, ponieważ wymaga innego typu narzędzi i technik. W przypadku torów miedzianych mogą być stosowane testery kabli, analizatory sieciowe lub specjalne narzędzia diagnostyczne, które umożliwiają pomiar parametrów elektrycznych takich jak rezystancja, impedancja, tłumienie, zakłócenia itp. W przypadku bardziej zaawansowanych analiz na torach miedzianych, może być konieczne skorzystanie z pomocy specjalisty lub technika sieciowego, który posiada odpowiednie umiejętności i narzędzia diagnostyczne.
Oczywiście miernik OTDR może zostać wykorzystany również do pomiarów na torach miedzianych. Aby otrzymać dokładny i poprawny wynik takiego pomiaru, istotne jest prawidłowe przygotowanie złączy miedzianych. Przy oczyszczeniu złączy takich jak np. złącza RJ‑45, jest ważne, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, brud, kurz lub tłuszcz, które mogą wpływać na jakość sygnału i spowodować zakłócenia. W celu oczyszczenia złączy miedzianych można zastosować specjalne środki do czyszczenia złączy miedzianych, które są dostępne na rynku. Można również użyć alkoholu izopropylowego, który jest często stosowany do oczyszczania złączy. Należy delikatnie przetrzeć piny złącza przy użyciu odpowiednich narzędzi lub miękkiej ściereczki nasączonej środkiem czyszczącym.
Następnie należy wnikliwie zbadać kondycję kabla. Sprawdzić, czy nie ma on widocznych uszkodzeń, takich jak złamania, naderwania lub wgniecenia. Uszkodzony kabel może wpływać na jakość sygnału i dokładność pomiarów. Jeśli istnieją jakiekolwiek widoczne uszkodzenia kabla, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań. Mogą one obejmować naprawę uszkodzonego kabla lub jego wymianę.
Istotnym krokiem przed przystąpieniem do pomiarów na torach miedzianych jest upewnienie się, że w pobliżu miernika OTDR nie ma żadnych źródeł zakłóceń elektromagnetycznych, które mogą wydatnie wpływać na jakość sygnału. Silnymi źródłami tego typu zakłóceń mogą być m.in. urządzenia elektryczne, takie jak silniki elektryczne, transformatory, przemienniki częstotliwości, urządzenia generujące silne fale radiowe, a także inne urządzenia emitujące silne pola elektromagnetyczne.Jeśli jest to możliwe, należy użyć ekranowanych kabli miedzianych oraz stosować ekranowanie w miejscach narażonych na zakłócenia elektromagnetyczne.
Podczas wykonywania pomiaru na torach miedzianych warto wspomóc się specjalistycznymi narzędziami: testerem kabli miedzianych czy analizatorem sieci. Urządzenia te mogą wspomóc pracę z miernikiem OTDR, umożliwić dokładniejszą analizę oraz wykrywanie ewentualnych błędów w transmisji.