Rozmowy z nauczycielami
Czas trwania: 90 min
Cele i oczekiwane rezultaty
Poszerzenie słownictwa dotyczącego spraw szkolnych.
Poznanie i ćwiczenie w praktyce podstawowych środków wyrazu artystycznego.
Ćwiczenie umiejętności czytania i rozumienia treści.
Ćwiczenie dobierania źródła wiedzy historycznej i biograficznej.
Ćwiczenie wykorzystywania w odpowiedzi kontekstu biograficznego i historycznego.
Kryteria sukcesu (językiem ucznia)
Potrafisz rozmawiać o pasjach i hobby innej osoby.
Wiesz, co znajduje się w pokoju nauczycielskim.
Potrafisz czytać wiersz w języku polskim, odpowiednio intonując tekst.
Potrafisz dokonywać świadomego doboru informacji, wyszukując je w internecie.
Potrafisz przedstawiać własne zdanie.
Potrafisz stosować środki stylistyczne.
Narzędzia i środki dydaktyczne
Minecraft: Education Edition (pan Tadeusz, pani Ela),
wiersz „Stepy akermańskie” A. Mickiewicza.
Scenariusz
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno‑dydaktyczny | Czas | Metody / formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | Nauczyciel inicjuje rozmowę z uczniami. | Nauczyciel pyta uczniów, na jakie tematy rozmawiają z nauczycielami. Ważne, by ustalić, że są to sprawy oficjalne (jakie? np. zwolnienie z lekcji, kontakt z rodzicami, pochwała, uwaga, ocena, dane osobowe, wypadek w szkole, złe samopoczucie) i wychowawcze (np. rozmowa o hobby, pasji, zainteresowaniach, tradycjach, uroczystościach, wolontariacie, imprezach szkolnych…). Stworzenie mapy myśli pt. „O czym rozmawiam z nauczycielem?” | 25 min | rozmowa, mapa myśli |
II. Część właściwa | Praca samodzielna uczniów. | Uczniowie wykonują samodzielnie zadanie | 10 min | gra |
Nauczyciel inicjuje rozmowę z uczniami. | Rozmowa o zainteresowaniach nauczycieli z uwagi na prowadzony przez nich przedmiot. Nauczyciel pomaga stworzyć notatkę wg wzoru: | 10 min | Można stworzyć szkielet notatki lub poprosić uczniów o rozmowę na ten temat. | |
Praca samodzielna uczniów. | Uczniowie wykonują samodzielnie zadania | 15 min | gra | |
Praca z wierszem. | Nauczyciel wyświetla wiersz „Stepy akermańskie” i zachęca uczniów do głośnego przeczytania. Poszukiwanie wraz z uczniami kontekstu – dlaczego Adam Mickiewicz pisał o ukraińskim stepie? | 15 min | głośne czytanie, praca z biografią twórcy (świadomy dobór źródeł informacji), tworzenie odpowiedzi na pytanie (kontekst historyczny i biograficzny) | |
III. Zakończenie | Tworzenie wiersza. | Nauczyciel prosi uczniów, by stworzyli zestaw poetyckich określeń dotyczących miejsca (w zależności od grupy – znajdującego się w Polsce lub w Ukrainie). Wprowadzenie pojęć: epitet, porównanie, uosobienie, ożywienie. | 15 min | zabawa poetycka w formie notatki lub infografiki |