Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Artur Gałkowski, Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Milena Lange, Tamara Roszak, Marta Sterna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: In ambulatorio - W przychodni
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zdobywa wiedzę językowo‑kulturową z zakresu tematu związanego ze zdrowiem i systemem ochrony zdrowia;
poznaje sformułowania komunikacyjne, które pozwalają poruszać się po przychodni medycznej;
poznaje i zapamiętuje słownictwo związane z wybranym kręgiem lekarzy specjalistów i ich medyczną działalnością;
potrafi mówić o problemach związanych ze zdrowiem (przykładowo, ze wzrokiem).
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości i otwartości wobec innych kultur;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie metakognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie socjalne.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe;
nauczanie wielozmysłowe;
nauczanie hybrydowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca pod kierunkiem nauczyciela;
praca indywidualna;
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu, głośniki;
słownik włosko‑polski;
materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Uczniowie zapoznają się z tekstem wprowadzającym. Na początek nauczyciel pyta, czy uczniowie pamiętają swoją ostatnią wizytę u lekarza. Nauczyciel zwraca jednak uwagę na to, że są to informacje osobiste, a wręcz tzw. dane wrażliwe i należy je przekazać w sposób bardzo ogólny lub zachować dla siebie. Podkreśla przy tym, że wiedza językowo‑kulturowa w tym zakresie jest bardzo ważna i potrzebna, ponieważ w sytuacjach szczególnych (np. podczas pobytu we Włoszech) może wesprzeć nasze starania o zachowanie zdrowia, wyleczenie, a niekiedy nawet uratowanie życia. Nauczyciel ustala z uczniami, z jakimi przykładowymi chorobami można się spotkać, żyjąc we współczesnym społeczeństwie. Uczniowie mogą wskazać np. przeziębienie i grypę, ale także inną chorobę zakaźną, z którą boryka się cały świat, tj. Covid‑19. Nauczyciel pyta uczniów, jakie organy mogą być dotknięte przez powszechnie panujące choroby i jakie symptomy im towarzyszą, np. il mal di gola, la febbre, il mal dei muscoli, i problemi di stomaco; naprowadza na problemy związane ze wzrokiem (i problemi agli occhi e la vista), co pozwala przejść do wysłuchania i przeczytania tekstu źródłowego. Uczniowie zwracają uwagę na zdania z zaimkiem cui i wykonują polecenie wprowadzające, po czym rozwiązują zadanie w poleceniu pod tekstem (rozumienie prawda/fałsz). Nauczyciel objaśnia słownictwo występujące w tekście. Poleca uczniom odnajdywanie znaczeń w słowniku towarzyszącym materiałowi lub innym, który uczeń ma do dyspozycji. Uczniowie pozyskują różne informacje związane ze wzrokiem, wizytą u okulisty i optyka.
Faza realizacyjna:
Uczniowie szukają w tłumaczonych zdaniach tekstu źródłowego znaczenia zaimka cui. Ustalają jego funkcję. Zapoznają się z treścią tekstu właściwego, gdzie przedstawione są informacje konfrontujące użycie zaimków prostych che i cui. Nauczyciel przeprowadza z uczniami analizę zdań z „cui” z tekstu źródłowego. W celu sprawdzenia pozyskanej wiedzy gramatycznej uczniowie wykonują ćw. nr 3 i 6 w sekcji Sprawdź się.
Uczniowie przechodzą do zapoznania się z medium bazowym – wirtualnym spacerem po przychodni. Zwracają uwagę na gabinety specjalistyczne i lekarzy, do których można się udać z określonym problemem zdrowotnym. Po szczegółowym zapoznaniu się z topografią przychodni nauczyciel objaśnia kolejne odsłony podczas spaceru, poczynając od punktu zgłoszeniowego i rejestracyjnego oraz poczekalni. Objaśnianie jest nieznane słownictwo. Nauczyciel zwraca uwagę na nazwy specjalistów, dolegliwości, ich symptomy oraz czynności wykonywane/zlecane w przychodni.
Uczniowie wykonują trzy polecenia towarzyszące multimedium (zadania leksykalno‑komunikacyjne z lukami, dobieranie ilustracji do treści). W uzupełnieniu wysłuchują nagrań i przyporządkowują odpowiedzi w ćw. 2 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
W celu sprawdzenia i utrwalenia wiedzy związanej z wizytą u okulisty uczniowie wykonują ćw. nr 1 w sekcji Sprawdź się. Zwracają uwagę na błędne odpowiedzi i odnajdują ich znaczenia rozwijające wiedzę o lekarzach i ich specjalizacjach.
Utrwalenie wiedzy językowo‑kulturowej następuje po zrealizowaniu ćw. otwartego nr 7. Ze względu na jego trudność (wymagane użycie cui z odpowiednim przyimkiem), tekst dialogu może być opracowany w parach/grupach z pomocą nauczyciela. Przygotowane dialogi uczniowie mogą prezentować z podziałem na role.
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują ćw. nr 4/Sprawdź się – krzyżówka leksykalna. Nauczyciel może także zlecić wykonanie ćw. nr 5 oraz nr 8. Ćw. nr 8 wymaga wprowadzenia (można przedstawić także przykład informacyjny z ulotki medycznej w innym miejscu).
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Essere in forma!Essere in forma!
Il primo soccorsoIl primo soccorso
Dal medicoDal medico
La cura dei dentiLa cura dei denti
Una visita in farmaciaUna visita in farmacia
Kit di pronto soccorsoKit di pronto soccorso
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium można wykorzystać przy tworzeniu scenek rodzajowych, w których uczniowie wcielają się w role lekarzy i pacjentów, z zachowaniem wszelkiej ostrożności w zakresie odpowiednich zachowań społecznych związanych ze służbą i ochroną zdrowia.
Uczniowie wynotowują dane, które ich zdaniem można zamieścić na ulotce informacyjnej o przychodni.