Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Artur Gałkowski, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Il giro del mondo in 80 giorni - W 80 dni dookoła świata
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje nazwy wybranych kontynentów, krajów, miast i innych elementów krajobrazu;
uczy się opowiadać o tym, gdzie był i co widział podczas swoich podróży;
poznaje sposoby pisania dziennika z podróży.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe;
strategie rozumienia ze słuchu;
strategie rozumienia tekstu pisanego.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
strategia domysłu językowego;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie – np. tworzenie zależności, powiązań);
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur);
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe.
Formy pracy:
praca pod kierunkiem nauczyciela;
praca indywidualna;
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca w parach (również partnersko z nauczycielem).
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu/głośniki/tablica interaktywna/słownik włosko‑polski, materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi o wymienienie trzech krajów, które najbardziej podobają się uczniom i które chcieliby odwiedzić.
Pyta się, czy w którymś ze wskazanego kraju byli (dodatkowo: Kiedy? Z kim? Jak długo? W jakich miejscach/miastach? Czy kogoś tam poznali?)
Uczniowie rozmawiają między sobą, z jakiego powodu warto jest odwiedzić np. Włochy, Francję, Anglię. Klasa może być podzielona na grupy. Każda grupa opracowuje wypowiedź na temat jednego kraju. Jedna osoba z grupy przedstawia ustalenia.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z informacją wprowadzającą. Mogą odpowiedzieć na pytanie, czy kiedykolwiek prowadzili dziennik podróży, notowali informacje podczas podróży, co może się znaleźć w takim dzienniku. Hipotezy są konfrontowane z treściami proponowanymi w materiale.
Uczniowie wysłuchują dialogu Il giro del mondo in 80 giorni. Starają się zebrać informacje na odpowiedź do polecenia wprowadzającego.
Wykonują ćwiczenie V/F. Odpowiadają na pytanie z polecenia.
Po kolejnym wysłuchaniu lub lekturze objaśniane jest nieznane / mniej znane słownictwo. Można je posegregować w pola leksykalne, opatrzeć kontekstami / kolokacjami, nowymi lub zaczerpniętymi z dialogu, np. smettere di fumare, il diario di un giro d’Italia, cavalcare un cammello.
Można przeprowadzić ćwiczenie na wyłapanie z tekstu słów, które kojarzą się z odpowiednikami w języku polskim lub innych językach. Podobne zadanie warto wykonać po lekturze tekstów w multimedium. (np. la steppa, lo sponsor, il delfino, esotico, la piranha, la giungla).
Nauczyciel objaśnia formy przymiotników odpowiadających kierunkom geograficznym. Zwraca uwagę na uniwersalnie brzmiące i zapisywane occidentale i orientale. Z drugiej strony prosi uczniów o zapamiętanie trudniejszych meridionale i settentrionale.
Objaśniane są dodatkowo dwa wyrażenia idiomatyczne: venire in mente oraz avere la testa tra le nuvole. Pierwsze można odmienić w całości w passato prossimo. Przy drugim poszukać z uczniami sytuacji, w których możemy powiedzieć, że „ktoś ma głowę w chmurach”.
Uczniowie zapoznają się z multimedium. Wysłuchują nagrań. Zbierają informacje dotyczące wrażeń, miejsc, przeżyć podróżniczych bohaterów.
Po drugim odsłuchaniu i lekturze objaśniane jest słownictwo – z pomocą słowników i dodatkowych wyjaśnień nauczyciela.
Uczniowie wykonują polecenia do multimedium.
Nauczyciel może postawić serię pytań o kolejne zdarzenia w prezentowanych fragmentach multimedium.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Powtarzają zdarzenia, które przeżyli podczas podróży bohaterowie z dziennika (multimedium).
Używają passato prossimo w 3 os. l. poj. i mn.
Praca domowa:
Wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, w szczególności otwarte 8 i 9.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać materiały z jednostek
Quanto mi piace la primavera!Quanto mi piace la primavera!
Gli animali protetti dei parchi nazionaliGli animali protetti dei parchi nazionali
Attraversare l’ItaliaAttraversare l’Italia
L’affascinante mondo degli animaliL’affascinante mondo degli animali
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Bardziej ambitni uczniowie mogą dopisać dodatkowe dni do dziennika podróży, np. z wizyty w Europie, w Polsce.