Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Milena Lange, Artur Gałkowski, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Oggi fa caldo - Dzisiaj jest gorąco
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nauczy się opowiadać o pogodzie: nazywać stany pogodowe/atmosferyczne, ich charakter/naturę, natężenie;
potrafi porównywać ze sobą różne rzeczy (wyrażane w okolicznikach i in. Konstrukcjach);
potrafi wskazywać tak samo intensywne stany i zjawiska.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście;
strategie kognitywne – pozyskiwanie wiedzy językowo‑kulturowej, tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów, poznawanie synonimów, niuansów znaczeniowych;
strategie metakognitywne – formułowanie pragmatycznych intencji w wypowiedzi, centralizowanie procesu uczenia na wybranym zagadnieniu;
strategie afektywne – odwoływanie się do doświadczeń i upodobań uczniów, podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe;
nauczanie programowane;
metody sytuacyjno‑inscenizacyjne.
Formy pracy:
praca pod kierunkiem nauczyciela;
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer / laptop / smartfon z dostępem do internetu / materiały piśmiennicze / głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Na początek nauczyciel prosi uczniów o wskazanie kilku elementów w formie rzeczowników i przymiotników, które mogą im się kojarzyć z latem i zimą (l’estate: caldo, verde, il sole, le vacanze; l’inverno: freddo, la neve, buio).
Następnie proponuje, aby spośród wymienionych (zanotowanych) słów wybrać takie, które odnoszą się do pogody.
Wprowadzany jest temat lekcji. Uczniowie zapoznają się z tekstem otwierającym materiał.
Nauczyciel wyjaśnia dwa podstawowe znaczenia rzeczownika il tempo (1. czas, 2. pogoda).
Nauczyciel pyta uczniów, czy lubią rozmawiać o pogodzie; czy pogoda jest dobrym tematem rozmów; kiedy są zainteresowani informacjami dotyczącymi pogody.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem z części Przeczytaj/posłuchaj (wpisy na czacie) przedstawionym w formie wymiany postów na komunikatorze.
Ustalają, gdzie znajdują się rozmówcy oraz jaka jest u nich pogoda; notują zwroty, jakich rozmówcy używają do opisania pogody.
Po zapoznaniu się z postami wykonują polecenia 1 i 2.
Nauczyciel upewnia się, że uczniowie rozumieją słownictwo i zwroty używane w postach.
Rozwijane są informacje dotyczące opowiadania o pogodzie (pierwszy punkt w tekście właściwym). Należy zwrócić uwagę na stosowanie odpowiednich czasowników, zwrotów, terminów. Można zapytać uczniów, które ze słów/wyrażeń dotyczących pogody używane są najczęściej (np. fa bel tempo, c’è il sole, fa caldo, fra freddo, tira vento).
Korzystając z informacji gramatycznych w punkcie 2 i 3 tekstu właściwego, nauczyciel objaśnia sposoby porównania stanów (użycie spójnika che w konstrukcjach porównawczych można zestawić ze znanym użyciem przyimka di stosowanym w porównaniach) oraz wyrażania tego samego stopnia intensywności/natężenia danej cechy/stanu.
Uczniowie zapoznają się z multimedium (mapą interaktywną). Wysłuchują zapowiedzi pogody dla określonych miejsc, zapoznają się z towarzyszącą symboliką graficzną.
Odczytują samodzielnie na głos (po kolei lub w parach) kolejne zapowiedzi pogodowe.
Nauczyciel objaśnia dodatkowe nieznane/mniej znane słownictwo pojawiające się w informacjach o pogodzie. Zwraca uwagę na dane geograficzne.
Uczniowie mogą ustalić charakterystyczne/stereotypowe stany pogodowe dla niektórych miejsc, np. kontrastowo w Norwegii i we Włoszech.
Uczniowie wykonują polecenia 1, 2 i 3 do multimedium.
Celem utrwalenia pozyskanych informacji o pogodzie i formach gramatycznych uczniowie wykonują ćw. 2, 3, 4, 6.
Faza podsumowująca:
W celu podsumowania można z uczniami przeprowadzić quiz na znajomość słownictwa związanego z opisywaniem/określaniem stanów pogody, przy czym uczniowie mogą dany stan/zjawisko odegrać w sposób inscenizacyjny (ruchem, gestami), rysunkiem (np. na tablicy), charakterystycznym dźwiękiem bądź wyrażeniem kojarzącym się.
Praca domowa:
Ćw. 1, 5 oraz 7 i 8 / Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Che tempo fa da voi?Che tempo fa da voi?
Preferisci le vacanze al mare o in montagna?Preferisci le vacanze al mare o in montagna?
Le regioni italianeLe regioni italiane
Il meteoIl meteo
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Opisy pogodowe dla określonych miejsc (miast, miejscowości, regionów) można poszerzyć o informacje pochodzące lub wymyślone i powiązane z terenem Włoch i Polski. Uczniowie mogą takie informacje odnaleźć samodzielnie na portalach pogodowych, opowiadając o pogodzie na dzień, tydzień, miesiąc.