Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Tamara Roszak, Artur Gałkowski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Nel mondo dei mass media - W świecie mass mediów
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
pozna różnego rodzaju media;
pozna nazwy wybranych gazet oraz programów radiowych i telewizyjnych we Włoszech;
tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
strategia domysłu językowego;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie – np. tworzenie zależności, powiązań);
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur);
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe.
Formy pracy:
praca pod kierunkiem nauczyciela;
praca indywidualna;
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca w parach (również partnersko z nauczycielem).
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, tablica interaktywna, słownik włosko‑polski, materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja poświęcona jest różnego rodzaju mediom, z którymi użytkownicy języka mają do czynienia na co dzień. Uczniowie będą w stanie je wymienić. Otrzymają potwierdzenie, że większość z nich nazywane jest przy pomocy terminów międzynarodowych: la radio (warto zwrócić uwagę na to, że słowo jest de facto skrótem radiofonia, stąd rodzaj żeński tego rzeczownika); la TV (televisione), internet, i social (comunicatori sociali).
Uzupełnieniem będzie nazwa prasy – la stampa (warto zwrócić uwagę, że słowo pochodzi od czasownika stampare ‘drukować’ oraz fakt, że tak nazwany jest jeden z ważniejszych dzienników włoskich – La Stampa). Mówiąc o prasie, można wprowadzić też najprostszą typologię prasową: la gazzetta, la rivista, il quotidiano, il settimanale, il mensile.
Innym zadaniem zamykającym tę fazę może być też podanie rodzajów prasy i prośba, aby uczniowie sami odkryli w czasie lekcji ich znaczenie oraz opatrzyli przykładami znanych tytułów (również prasy polskiej).
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem wprowadzającym – w uzupełnieniu do powyższego.
Czytają tekst Il mondo dei media i odpowiadają na pytanie w poleceniu (o nazwy omawianych mediów).
Nauczyciel upewnia się, że uczniowie rozumieją słownictwo stosowane w tekście Il mondo dei media. Uczniowie korzystają z załączonych słowników.
Wykonują ćwiczenie do tekstu typu V/F.
Wskazują na określenia czasowe służące do nazwania określonego wieku. Objaśniane jest stosowanie nazw wieków w dwojaki sposób: przy pomocy liczebnika porządkowego oraz liczebnika głównego. Informacje uzupełniane o ciekawostki kulturowe, np. w zakresie użycia form, jak il Trecento, il Quattrocento, il Novecento jako nazw epok o określonym charakterze, niekiedy jako uniwersalnych italianizmów (np. il Quattrocento – Renesans włoski).
Objaśniane jest także użycie przyimków przed nazwami wieków oraz odpowiedniki wyrażeń typu „przed Chrystusem/po Chrystusie”, p.n.e., n.e. itp.
Uczniowie zapoznają się z multimedium. Ponownie odkrywają świat mediów. Zdobywają informacje, które pozwolą im wypowiedzieć się na temat poszczególnych mediów.
Wykonują polecenia do medium. Zapoznają się z mniej znanym lub nieznanym słownictwem.
Faza podsumowująca:
W fazie podsumowującej uczniowie wykonują wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Powtarzają nazwy omawianych mediów oraz elementy ich charakterystyki.
Wypowiadają się o mass mediach w ich codziennym życiu (komórki, komputer/internet, TV, radio...).
Praca domowa:
Wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się (w szczególności ćwiczenia otwarte).
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Qual è il tuo indirizzo?Qual è il tuo indirizzo?
Vendesi, comprasi, affittasiVendesi, comprasi, affittasi
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Można zaproponować zadanie polegające na poszerzeniu informacji o danym medium – jego naturze, przeznaczeniu, użytkownikach/odbiorcach, charakterystyce fizycznej itp.
Warto też zaproponować uczniom poszukiwanie i opis mediów przyszłości bądź rewolucyjnej modyfikacji tych już istniejących (np. TV bez szklanego ekranu; teleportacja myśli; prasa na nowych nośnikach itp.).
Można ponadto zastanowić się nad „mediami” z przeszłości, także ze starożytności (np. tavolette d’argilla ‘gliniane tabliczki’).
Dodatkowo – debata na temat: Czy tradycyjna poczta może być mass medium?