Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Sei un mio amico o nemico? - Jesteś moim przyjacielem czy wrogiem?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i tworzy proste pytania oraz wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące zwierząt, ich ochrony, przyczyn wymierania poszczególnych gatunków oraz roli, jaką dzikie zwierzęta pełnią w ekosystemie.
Uczeń zna słownictwo związane z dzikimi zwierzętami, ich ochroną, przyczynami wymierania poszczególnych gatunków oraz rolą, jaką dzikie zwierzęta pełnią w ekosystemie.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się,
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne,
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo,
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych,
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (ochrona środowiska i zagrożonych gatunków zwierząt)
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
eklektyzm
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
nauczanie zdalne i hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna
praca w parach
praca w grupach
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu
materiały piśmiennicze
głośniki
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom grafikę wprowadzającą materiał i prosi o wyobrażenie sobie sytuacji, w której jeden z ufoludków właśnie wrócił z Ziemi i opowiada drugiemu o gatunkach zwierząt, jakie tam spotkał. Dzieląc klasę na małe (trzy- lub czteroosobowe) grupy prosi, by każda grupa przygotowała krótki opis wybranego zwierzęcia udomowionego lub dzikiego: jego rozmiary, wagę, wygląd, środowisko w którym żyje, czym się żywi, tak jakby mieli je opisać przybyszowi z innej planety.
Faza realizacyjna:
Po sprawdzeniu i omówieniu opisów zwierząt nauczyciel zaprasza uczniów do zapoznania się z tekstem źródłowym i wskazanie, o jakim zwierzęciu jest w nim mowa.
Nauczyciel omawia nowe słownictwo i prosi o wykonanie poleceń 1‑2 do tekstu źródłowego, których celem jest sprawdzenie zrozumienia tekstu oraz ugruntowanie nowopoznanego słownictwa. Zaleca się omówienie każdego ćwiczenia bezpośrednio po jego wykonaniu.
Po omówieniu odpowiedzi dotyczących poleceń 1 -2, uczniowie przechodzą do rekonstrukcji wybranych zdań z tekstu (polecenie 3), zawierających różne formy zaimka quello. Omawiając prawidłowe odpowiedzi, nauczyciel zwraca uwagę uczniów na ww. formy.
W przypadku grup licznych lub o zróżnicowanym stopniu zaawansowania nauczyciel przechodzi do realizacji materiału gramatycznego w sposób dedukcyjny, czyli poprzez lekturę i omówienie zasad uzgadniania zaimków questo i quello zawartych w dwóch pierwszych fragmentach tekstu źródłowego, a następnie poprosi o wykonanie poleceń 4 i 5 sprawdzających zrozumienie ww. zasad. W przypadku grup małych, wyjątkowo zdolnych lub gdy materiał ten jest już uczniom znany, zaleca się wybranie metody indukcyjnej i poproszenie uczniów o wykonanie (w parach lub samodzielnie) poleceń 4 i 5 na podstawie form, jakie zaobserwowali w zdaniach polecenia 3. Przypomnienie zasad wyboru właściwych form zaimka quello nastąpi po wykonaniu przez uczniów ww. poleceń.
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z filmem i wykonanie polecenia 1 do multimedium, sprawdzającego rozumienie globalne i szczegółowe przedstawionych w nim treści.
Aby utrwalić włoskie nazwy nowo poznanych zwierząt uczniowie wykonują polecenie 2.
Przy realizacji polecenia 3 nauczyciel ponownie podejmuje decyzję, którą techniką może wprowadzić lub powtórzyć zasady doboru odpowiedniej formy przymiotnika bello. W przypadku wyboru techniki dedukcyjnej, w pierwszej kolejności nauczyciel omawia ostatnią część tekstu właściwego, a następnie prosi o wykonanie polecenia 3. Jeśli jednak zdecyduje się wybrać technikę indukcyjną, uczniowie najpierw wykonają (w parach lub samodzielnie) polecenie, a omówienie zasad nastąpi przy omawianiu prawidłowych odpowiedzi.
Uczniowie przechodzą do sekcji Sprawdź się, w której wykonują ćwiczenia 1 i 2 łączące wiedzę gramatyczną zdobytą na podstawie tekstu źródłowego oraz materiału video. Każde ćwiczenie należy omówić bezpośrednio po jego wykonaniu.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o rekonstrukcję nowego tekstu, będącego kontynuacją myśli przewodniej filmu (ćwiczenie 3).
Po sprawdzeniu poprawności odpowiedzi oraz omówieniu pytań i ewentualnych wątpliwości ze strony uczniów, nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczenia 4, polegającego na zastosowaniu zdobytej wiedzy gramatycznej w nowym, nieznanym im tekście. Również w tym przypadku konieczne jest omówienie prawidłowych odpowiedzi oraz treści tekstu bezpośrednio po jego wykonaniu. W tym celu nauczyciel może poprosić uczniów o przetłumaczenie go na język polski (w parach lub indywidualnie).
Uczniowie przechodzą do lektury kolejnych krótkich, nieznanych im teksów i w oparciu o wiedzę z zajęć, a także o wiedzę encyklopedyczną i kojarzenie międzyjęzykowe łączą zwierzę z jego opisem. Również w tym przypadku konieczne jest omówienie prawidłowych odpowiedzi oraz treści tekstu. Ćwiczenie może być wykonane w parach lub indywidualnie.
W parach lub grupach trzyosobowych uczniowie wykonują ćwiczenie 7 (otwarte).
Praca domowa:
Jeśli nauczyciel uzna to za wskazane, przed przejściem do ćwiczenia 8, może poprosić uczniów o przetłumaczenie na język polski treści ćwiczenia 7. W przypadku ograniczeń czasowych na zajęciach tłumaczenie treści ćwiczenia 4 może również zostać zadane jako praca domowa.
Uczniowie samodzielnie opisują wybrane zwierzę (ćwiczenie 8).
Materiały pomocnicze:
Bieżący materiał można wykorzystać samodzielnie, natomiast jest on spiralnie powiązany z pozostałymi e‑materiałami dotyczącymi ekologii (w sposób szczególny z materiałami Siamo ancora in tempo per salvare il nostro pianeta?Siamo ancora in tempo per salvare il nostro pianeta? oraz Diventa un supereroe! Salva il pianeta!Diventa un supereroe! Salva il pianeta!) oraz zwierząt (3.3.13.1 i 3.3.13.2).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać medium podczas wszelkich innych zajęć poświęconych zwierzętom, ekologii oraz działalności ludzkiej.