Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Marta Sterna, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Lavori popolari che venti anni fa non esistevano - Popularne zawody, które dwadzieścia lat temu nie istniały
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zapamiętuje nazwy nowych zawodów związanych z technologią;
opisuje zawody związane z technologią po włosku;
stosuje formę gerundio presente;
tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
Teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, słownik włosko‑polski, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję, pytając uczniów, jakie nowe zawody związane z technologią powstały w ostatnich latach. Uczniowie na pewno wskażą kilka z nich. Od strony językowej zwraca uwagę fakt, że niektóre z nich mają nazwy angielskie, które nie są tłumaczone ani na polski, ani na włoski.
Następnie uczniowie zapoznają się z tekstem „Dall’influencer allo specialista di macchine autonome: lavori oggi popolari che 20 anni fa non esistevano”. Objaśniane jest nieznane słownictwo.
Po przeanalizowaniu tekstu „Dall’influencer allo specialista di macchine autonome: lavori oggi popolari che 20 anni fa non esistevano” może wywiązać się dyskusja na temat tego, czy wymienione zawody wydają się uczniom interesujące i czy chcieliby któryś z nich wykonywać.
Polecenie (Esercizio 1, cricuverba) do tekstu „Dall’influencer allo specialista di macchine autonome: lavori oggi popolari che 20 anni fa non esistevano” sprawdza rozumienie tekstu.
W części gramatycznej wyjaśnione zostało tworzenie i zastosowanie formy gerundio presente.
Uczniowie mogą przećwiczyć ten temat, tworząc w parach minidialogi, np. Che cosa state facendo? Stiamo prendendo appunti.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie mają okazję ćwiczyć słownictwo związane z tematem nowych zawodów przy pomocy minigier.
Następnie uczniowie wykonują trzy polecenia do multimedium. W pierwszym uczniowie przyporządkowują fotografie do zawodów. W drugim uzupełniają zdania odpowiednimi wyrazami. W trzecim mają połączyć początek zdania z jego końcem.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
Ćwiczenie 2 może być dodatkowo rozszerzane o kolejne zdania zawierające konstrukcję stare + gerundio.
W ćwiczeniu 3 uczniowie mogą samodzielnie domyślać się brakującego słowa z kontekstu, bez zaglądania do podpowiedzi.
W ćwiczeniu 5 nauczyciel może poprosić uczniów o wyjaśnienie, dlaczego wskazane słowo nie pasuje do pozostałych.
Ćwiczenia 7 i 8 mogą być wykonane pisemnie lub ustnie.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał dotyczący nowych zawodów. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenia 1 i 4.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty materiału La cucina italiana e polacca a confrontoLa cucina italiana e polacca a confronto
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Zaleca się, aby uczniowie grali w minigry również po lekcji, utrwalając w ten sposób słownictwo.