Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Agnieszka Woch, Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Eventi culturali - Wydarzenia kulturalne
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i tworzy proste pytania oraz wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące życia kulturalnego;
zna podstawowe słownictwo dotyczące wydarzeń kulturalnych;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (techniki wspierające instytucjonalne formy nauki języków obcych, zainteresowania i sposób spędzania czasu wolnego przez nastolatków);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki;
zdjęcia związane z tematem (do wyświetlenia);
pomocniczo włoskie ulotki z wydarzeniami kulturalnymi.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W fazie wprowadzającej nauczyciel wyświetla uczniom zdjęcia związane z tematyką, np. zdjęcie koncertu, wystawy, festiwalu filmowego, i pyta o ich włoskie nazwy. Może również pokazać uczniom włoskie ulotki z wydarzeniami kulturalnymi, ewentualnie stronę internetową wybranej włoskiej instytucji kultury.
Następnie nauczyciel informuje uczniów, że mogą uczestniczyć we włoskim życiu kulturalnym, nie będąc we Włoszech i zaprasza ich do zapoznania się z tekstem z sekcji Przeczytaj, w którym znajdą odpowiedź na pytanie, jak to zrobić. Uczniowie czytają tekst i wykonują polecenie, które następnie omawiają z nauczycielem.
Faza realizacyjna:
Bazując na sekcji gramatycznej, nauczyciel krótko przypomina, jak wyrażać swoje upodobania przy pomocy czasownika piacere w czasie teraźniejszym i przeszłym. Uczniowie zapoznają się z ulotką zapraszającą na włoskie wydarzenia kulturalne w Polsce. W konsekwencji rozszerzają słownictwo związane z życiem kulturalnym, by następnie opowiedzieć nauczycielowi, które z prezentowanych wydarzeń wydało im się najbardziej interesujące. W celu utrwalenia nowego materiału uczniowie wykonują 3 polecenia do multimedium, a następnie wybrane przez nauczyciela ćwiczenia z sekcji Sprawdź się na rozumienie ze słuchu (ćw. 6 i 2), utrwalenie słownictwa (ćw. 1 i 3) i utrwalenie struktur gramatycznych (ćw. 4 i 5).
Faza podsumowująca:
W fazie podsumowującej uczniowie pracują w parach lub małych grupach. Opierając się na ćwiczeniu nr 7 z sekcji Sprawdź się i wykorzystując ulotkę z ilustracji interaktywnej lub inną ulotkę przyniesioną przez nauczyciela, wymieniają uwagi o wydarzeniach kulturalnych, w których uczestniczyli lub chcieliby uczestniczyć. Ćwiczą również czasownik piacere, pytając Ti è piaciuto il concerto? Quale film italiano ti è piaciuto ultimamente?
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą przygotować własną ulotkę z wydarzeniami kulturalnymi i przedstawić ją na kolejnych zajęciach. Nauczyciel może również zadać pisemnie ćwiczenie 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Ti interessi di cultura?Ti interessi di cultura?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas wszelkich innych zajęć dotyczących życia kulturalnego. Inspirując się ilustracją interaktywną, uczniowie mogą przygotować własny biuletyn kulturalny.