Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Agnieszka Woch, Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Musei per tutti i gusti - Muzea dla każdego
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i tworzy proste pytania oraz wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące wizyty w obiekcie muzealnym;
zna podstawowe słownictwo niezbędne podczas wizyty w muzeum;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (techniki wspierające instytucjonalne formy nauki języków obcych, zainteresowania i sposób spędzania czasu wolnego przez nastolatków);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki;
zdjęcie osób czekających w kolejce do muzeum do wykorzystania w fazie wprowadzającej.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W fazie wprowadzającej nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie ludzi czekających wieczorem przed muzeum w długiej kolejce i pyta, czy wiedzą, w jakim wydarzeniu biorą oni udział. Następnie pyta uczniów, czy uczestniczyli kiedyś w Nocy Muzeów. Po zebraniu odpowiedzi, nauczyciel zachęca uczniów do zapoznania się z tekstem z sekcji Przeczytaj i znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak się nazywają po włosku różne typy obiektów muzealnych i wyrażenie opinii, które z nich chętnie/niechętnie odwiedzają.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem i wykonują polecenie numer 1 typu prawda/fałsz. Nauczyciel może uzupełnić słownictwo związane z tematem, opierając się na tabelach z sekcji Przeczytaj i zwracając uwagę na wyrazy podobnie brzmiące po polsku i po włosku, takie jak conservatore, restauratore, curatore, ale o innym lub szerszym/węższym znaczeniu oraz na formy żeńskie zawodów z końcówką -trice.
Na tym etapie lekcji uczniowie znają już podstawowe słowa, które ułatwią im pracę z multimedium i są gotowi do zagrania w 4 minigry, zorientowane na słownictwo związane z muzeum (pracownicy muzeum, rodzaje obiektów muzealnych, eksponaty i inna przydatna leksyka), które następnie utrwalą dzięki trzem poleceniom do multimedium.
W zależności od możliwości czasowych, nauczyciel może poprosić o wykonanie dodatkowych ćwiczeń z sekcji Sprawdź się, opierających się na wprowadzonym podczas lekcji słownictwie (np. ćw. 2‑5) i zagadnieniu gramatycznym (ćw. nr 1).
Faza podsumowująca:
W fazie podsumowującej uczniowie pracują w parach i na podstawie ćwiczenia nr 7 opowiadają o swojej pierwszej wizycie w muzeum. Nauczyciel może zapytać, czy według uczniów pierwsza wizyta w muzeum ma wpływ na postrzeganie tego typu uczestnictwa w kulturze jako atrakcyjnej lub nieatrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują pisemnie ćw. 8 oraz inne wybrane przez nauczyciela ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Eventi culturaliEventi culturali
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas wszelkich innych zajęć poświęconych kulturze, np. do powtórzenia słownictwa związanego z życiem kulturalnym.