Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Artur Gałkowski, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La pizza – l’ambasciatrice dell’Italia nel mondo - Pizza ambasadorką Włoch w świecie
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nauczy się mówić o pizzy jako specyficznej ambasadorce włoskości w świecie;
pozna terminologię związaną z rodzajami, przygotowaniem i podawaniem pizzy;
dowie się, kto w świecie lubi pizzę;
będzie mógł wyrazić swoje preferencje dotyczące pizzy.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
strategia domysłu językowego;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie – np. tworzenie zależności, powiązań);
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur);
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe.
Formy pracy:
praca pod kierunkiem nauczyciela;
praca indywidualna;
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca w parach (również partnersko z nauczycielem).
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu, głośniki, tablica interaktywna;
słownik włosko‑polski, materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Na początku lekcji można przeprowadzić quiz, a następnie sprawdzić, na które z pytań uczniowie odpowiedzieli: la pizza. Przykłady pytań do quizu:
Qual è il vostro piatto preferito in assoluto?
Qual è il vostro piatto italiano preferito?
Che cosa preferite prendere da mangiare quando andate in un ristorante o un altro locale gastronomico?
Che cosa si offre da mangiare ai piccoli ospiti durante le feste di anniversario dei bambini?
Quali piatti/pietanze/specialità si possono produrre usando la farina?
Qual è il piatto più consumato in Polonia/in Italia?
Quali sono i simboli più popolari d’Italia?
Uczniowie mogą się zorientować, że wielu z nich i na wiele z tych pytań odpowiedziało, wskazując pizzę, która jest tematem tej lekcji. Zanim uczniowie zapoznają się z tekstem wprowadzającym oraz źródłowym, można jeszcze ich poprosić o wyjaśnienie, z jakimi funkcjami łączy się funkcja ambasadorka/ambasadorki (ambasciatore/ambasciatrice).
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem wprowadzającym. Objaśniane jest znaczenie terminu italianità, w szczególności – co stanowi/składa się na italianità?
Wysłuchują tekstu pochodzącego z internetu. Zapoznają się z opisami dotyczącymi VIP‑ów lubiących jeść pizzę. Odpowiadają na pytanie zawarte w poleceniu: ustalają obszary życia, którymi zajmują się osoby przywołane w tekście (la politica, la cultura artistica, il cinema/il film, la TV, il mondo della canzone). Zastanawiają się także, co to znaczy, że „pizza jest ambasadorką Włoch w świecie”. Wykonują ćwiczenia towarzyszące tekstowi.
Nauczyciel dopytuje, jaki rodzaj pizzy mogą szczególnie lubić osoby wymienione w tekście (np. Barack Obama, Julia Roberts, Madonna, Fiorello). Uczniowie mogą skorzystać z opisów różnych rodzajów pizzy, które są podane w kolejnej części materiału.
Nauczyciel objaśnia mniej znane słownictwo kulinarne związane z kompozycją danego rodzaju pizzy. Zwraca uwagę na użycie rodzajnika la przed nazwą pizzy oraz pomijanie rodzajników przy wymienianiu ich składników w menu. Zadaniem specjalnym dla uczniów może być odnalezienie rodzajników właściwych dla danej nazwy składnika (rodzajnika określonego i/lub nieokreślonego, w szczególnych sytuacjach także partytywnego).
Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną, która podsumowuje i jednocześnie poszerza ich wiedzę z zakresu języka kulinarnego, tu używanego w odniesieniu do sztandarowego dania włoskiego (i międzynarodowego), tj. pizzy. Nauczyciel zwraca uwagę na pewne różnice kulturowe i specyfikę „prawdziwej” pizzy włoskiej (np. rozróżnienie między pizza rossa i pizza bianca; przypomina takie sformułowania, jak pizza con carne, pizza vegetariana, pasta senza glutine itp.). Uczniowie odpowiadają na pytanie zawarte w poleceniu oraz wykonują ćwiczenia towarzyszące medium.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ćwiczenia z sekcji Sprawdź się: ćw. 1 – test wielokrotnego wyboru z odniesieniem do słownictwa przerabianego w materiale multimedium; ćw. 2 – dobieranie w pary ilustracji i ich opisów (zakres kultury przygotowania i podawania pizzy); ćw. 4 – dobieranie w pary (znaczenia czasowników kulinarnych); ćw. 5 – krzyżówka – odszukiwanie form pochodnych od czasowników kulinarnych; ćw. 6 – dopasowanie nazw do rodzajów pizzy na ilustracji.
Na zakończenie uczniowie wskazują, jaką pizzę najczęściej zamawiają w pizzerii, jakie preferują; jakich nie lubią. Posługują się nazwami składników.
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie mogą wykonać ćw. 3, 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać e‑materiał In pizzeriaIn pizzeria.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe można wykorzystać do inscenizacji związanych z przygotowaniem pizzy w lokalach gastronomicznych. Uczniowie wcielają się np. w role pizzaioli i opowiadają o swojej pracy, wymieniając kolejne czynności związane z przygotowaniem pizzy.
Zabawę można przenieść do miejsc autentycznych lub przygotować ciasto i kompozycję pizzy w klasie, nazywając po kolei wykonywane czynności oraz składniki nakładane na pizzę.
Multimedium może zostać uzupełnione o dane pochodzące z menu pizzerii (nazwy pizzy; ich składniki; dyskusja nad poprawnością zapisu słownictwa włoskiego).