Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Milena Lange, Artur Gałkowski, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Le quattro stagioni - Cztery pory roku
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nauczy się opisywać ulubioną porę roku;
nauczy się, jak opowiadać o czynnościach lub wydarzeniach mających miejsce w tym samym czasie;
będzie potrafił właściwie tworzyć struktury z durante i mentre.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście;
strategie kognitywne – pozyskiwanie wiedzy językowo‑kulturowej, tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów, poznawanie synonimów, niuansów znaczeniowych;
strategie metakognitywne – formułowanie pragmatycznych intencji w wypowiedzi, centralizowanie procesu uczenia na wybranym zagadnieniu;
strategie afektywne – odwoływanie się do doświadczeń i upodobań uczniów, podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe;
nauczanie programowane;
metody sytuacyjno‑inscenizacyjne.
Formy pracy:
praca pod kierunkiem nauczyciela;
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/materiały piśmiennicze/głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Uczniowie przypominają sobie nazwy poszczególnych pór roku. Zwracana jest uwaga na ich rodzaj gramatyczny, w szczególności lata estate (f).
Uczniowie ustalają daty rozpoczęcia poszczególnych pór roku oraz miesiące, które na te pory przypadają.
Mogą ponadto wskazać charakterystyczne wydarzenia, które mogą im się kojarzyć z porami roku (np. la primavera – la Pasqua, l’estate – le vacanze, l’autunno – l’inizio dell’anno scolastico, l’inverno – le vacanze invernali, il Natale).
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treścią tekstu Le quattro stagioni.
Nauczyciel objaśnia nieznane lub mniej znane słownictwo. Uczniowie mogą tu także skorzystać z informacji leksykalnych w podlinkowaniach i słowniku.
Uczniowie wykonują polecenie V/F. Starają się także odpowiedzieć na pytanie wprowadzające do tekstu Le quattro stagioni, zgodnie z którym zapoznawali się ze szczegółami treści tekstu.
Jako ćwiczenie dodatkowe mogą wynotować elementy kojarzone z poszczególnymi porami roku, dodając do nich inne, które im się nasuwają i są w stanie je wyrazić w j. włoskim. Informacje te mogą być konfrontowane między uczniami / grupami.
Nauczyciel zwraca uwagę na użycie okolicznikowe nazw pór roku. Korzystając z poznanych / zebranych informacji uczniowie mogą powiedzieć / zapisać, co można robić / co robią / co się dzieje itd. w poszczególnych porach (in primavera, in estate, in autunno, in inverno).
Nauczyciel objaśnia struktury gramatyczne z durante i mentre – pozwalające wyrazić czynności trwające w ciągu/podczas innych sytuacji, okoliczności, czynności.
Uczniowie zapoznają się z multimedium, zgodnie z formułą dydaktyczną audiobooka. Wysłuchują treści dziennika z podróży. Zwracają uwagę na miejsca, które odwiedza Aurora.
Wykonują polecenia towarzyszące multimedium.
Mogą się zapoznać z zapisaną treścią audiobooka, zwracając uwagę na nieznane lub mniej znane słownictwo, które zostaje przez uczniów wynotowane. Znaczenie nieznanych słów / wyrażeń uczniowie ustalają zgodnie z domysłem wynikającym z kontekstu, tam gdzie taki domysł jest możliwy. Nauczyciel wspiera uczniów w tym zadaniu.
Uczniowie wykonują wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Uczniowie układają zdania, w których informują o tym, co mogą robić w poszczególnych porach roku. Klasę można podzielić na 4 grupy – każda odpowiedzialna za ułożenie / przypomnienie kilku zdań powiązanych informacyjnie z daną porą.
Nauczyciel proponuje zestaw fragmentów zdań rozpoczynających się / uwzględniających struktury z mentre i durante.
Praca domowa:
Wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, w szczególności otwarte 7 i 8. Można poprosić o przygotowanie ćwiczeń otwartych w formie ustnej, tak aby na kolejnej lekcji uczniowie mogli się na te tematy wypowiedzieć.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Che tempo fa da voi?Che tempo fa da voi?
Preferisci le vacanze al mare o in montagna?Preferisci le vacanze al mare o in montagna?
Quanto mi piace la primavera!Quanto mi piace la primavera!
Le regioni italianeLe regioni italiane
I paesaggi naturaliI paesaggi naturali
Il meteoIl meteo
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą dopisać do dziennika dodatkowe dni, podczas których Aurora odwiedza inne miejsca, spotykają ją przygody, poznaje ciekawych ludzi itd. Jeśli zadanie wydawałoby się zbyt rozbudowane, można poprosić uczniów o opisanie konkretnego dnia w określonej porze roku, np. związanego z okolicznościami, które potrafią nazwać, opisać (np. 25 grudnia, 1 stycznia, 8 marca itp.).