Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Tamara Roszak, Marta Sterna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Il primo soccorso — Pierwsza pomoc
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, szkoła podstawowa, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamiętuje słownictwo dotyczące pierwszej pomocy.
Uczeń zapamiętuje słownictwo dotyczące różnych dolegliwości i sposobów relacjonowania ich.
Uczeń stosuje wyrażenie mi fa male/mi fanno male.
Uczeń stosuje wyrażenie fare fatica a fare qualcosa.
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia. Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego. Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
a) strategie zapamiętywania;
b) strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie socjalne:
a) stawianie pytań
b) wszystkie formy współpracy z innymi osobami na lekcji.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
konektywizm
podejście holistyczne
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
metoda kognitywna
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
teoria Inteligencji Wielorakich
Formy zajęć:
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu, głośniki słownik włosko‑polski, materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza lekcję, która ma dotyczyć udzielania pomocy w różnych sytuacjach. Pyta, czy uczniowie znają zasady udzielania pierwszej pomocy osobie, która zasłabła. Po przeprowadzeniu rozeznania w tym zakresie nauczyciel proponuje wysłuchanie tekstu opisującego po włosku, w jaki sposób należy się zachować w sytuacji, gdy ktoś zasłabnie. Uczniowie powinni zwrócić uwagę na kolejność wykonywanych czynności. Polecenie do tekstu sprawdza zrozumienie jego treści. W tekście pojawia się forma bezosobowa bisogna z bezokolicznikiem. Nauczyciel tłumaczy, w jaki sposób można stosować ten czasownik, podaje przykłady i prosi uczniów o ułożenie innych zdań z jego wykorzystaniem.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczeń poznaje zwroty mi fa male/mi fanno male i fare fatica a fare qualcosa. Warto przećwiczyć te wyrażenia, wykorzystując znane uczniom słownictwo. Ponadto uczniowie uczą się posługiwać czasownikiem dire, dzięki czemu mogą relacjonować to, co mówią inni. Proponuje się przećwiczenie tego zagadnienia w mniejszych grupach: jedna osoba wypowiada proste zdanie (np. La classe è grande), druga osoba pyta (np. Che cosa dice la tua collega?), trzecia osoba odpowiada (np. La mia collega dice cha la classe è grande).
Następnie uczniowie oglądają dwa razy animację Visita dalla nonna. Pierwsze dwa polecenia do tego multimedium sprawdzają zrozumienie treści dialogu przedstawionego w animacji. Trzecie polecenie sprawdza znajomość kluczowych dla animacji słówek. Dodatkowo uczniowie mogą zbudować kilka zdań z tym słownictwem, w celu jego utrwalenia.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw dziewięciu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się. W zależności o potencjału grupy można zaproponować trudniejszą wersję ćwiczenia 7. Uczniowie mogą tutaj spróbować w pierwszej kolejności uzupełnić zdania brakującymi słowami na podstawie kontekstu, bez słuchania. Potem mogą wysłuchać nagrania i sprawdzić, czy dobrze się domyślili. Ćwiczenia 6 i 9 mogą być wykonane zarówno pisemnie, jak i ustnie. Ćwiczenie 9: dialogi mogą być przygotowane w parach, a następnie zaprezentowane na forum klasy.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu. Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 4 i 5.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Essere in forma!Essere in forma!
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
- Dobrze jest zastosować multimedium bazowe w trakcie lekcji. Dodatkowo multimedium może być wykorzystane przez uczniów w domu w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki.
- Uczniowie oglądają animację i wypisują te nazwy części ciała, które się w niej pojawiły.