Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Justyna Groblińska, Agnieszka Woch, Katarzyna Kowalik
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Giovanni, Jan, Chiara e Klara - Giovanni, Jan, Chiara i Klara
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje w wypowiedziach słownictwo związane z podstawowymi informacjami o charakterze demograficznym.
Uczeń rozpoznaje imiona włoskie i polskie.
Uczeń rozpoznaje podstawowe włosko‑polskie ekwiwalenty imion.
Uczeń poznaje herby włoskich regionów.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się,
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne,
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury, słownictwo i nazewnictwo,
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych,
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
Metoda kognitywna.
Zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe.
Nauczanie polisensoryczne.
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w parach lub w grupach.
Praca pod kierunkiem nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu.
Rzutnik lub tablica multimedialna (lub odtwarzacz plików audio).
Materiały piśmiennicze.
Dodatkowo np.: kalendarz z imionami, księgi imion itp. (wersje włoskie i polskie).
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy znane im są włoskie odpowiedniki ich imion. Pyta, czy znają jakieś inne włoskie imiona i nazwiska, czy wiedzą, jakie imiona są popularne we Włoszech, a jakie w Polsce. Zapowiada, że w tym e‑materiale poznają odpowiedzi na powyższe pytania, ale także zdobędą wiedzę dotyczącą podstaw włoskiej demografii oraz nauczą się rozpoznawać herby włoskich regionów.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu o włoskich nazwiskach, a następnie pyta uczniów, co zmieniło się w prawie włoskim i jakie nazwiska nadawane były noworodkom do niedawna we Włoszech, a jakie są nadawane obecnie. Nauczyciel zadaje pytanie dotyczące prawa obowiązującego w tym zakresie w Polsce. Następnie nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczenia na rozumienie treści tekstu.
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z rankingiem najczęściej nadawanych imion we Włoszech i w Polsce. Może obudować tabele wieloma pytaniami o jakościowe i ilościowe podobieństwa i różnice między włoskim i polskim zestawieniem, o imiona, których według uczniów brakuje w zestawieniu, o pomysły na tego typu zestawienia w przeszłości i/lub przeszłości itp.
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z treścią mapy interaktywnej zawierającej ciekawostki demograficzne dotyczące Włoch oraz o wykonanie trzech poleceń sprawdzających zrozumienie treści. W międzyczasie nauczyciel może podać przygotowane wcześniej ciekawostki demograficzne dotyczące polskich realiów lub zadać ich przygotowanie uczniom jako pracę domową.
Faza podsumowująca:
Na koniec nauczyciel prosi uczniów o wykonanie w parach lub grupach ćw. 4 z sekcji Sprawdź się. To ćwiczenie wymaga od uczniów większej świadomości językowej i/lub kreatywnego podejścia. Pomoc nauczyciela może się w tym ćwiczeniu okazać szczególnie przydatna.
Praca domowa:
Nauczyciel prosi o wykonanie w domu pozostałych ćwiczeń z sekcji Sprawdź się (ćw. 1‑3 i 5‑8).
Materiały pomocnicze:
Nomen omenNomen omen
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Mapa interaktywna to kilkuelementowe multimedium, której część o herbach regionów może stanowić np. element osobnej lekcji o kulturze lokalnej, regionalnej.