Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Feste italiane locali - Lokalne święta włoskie
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, IV klasa liceum, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i tworzy proste pytania oraz wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące obchodów świąt regionalnych o charakterze tak religijnym, jak świeckim.
Uczeń zna podstawowe słownictwo używane podczas rozmowy na temat obchodów świąt i ich dat.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
(zgodnie z taksonomią Blooma: 3,4,5,6)
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się,
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne,
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo,
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych,
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (sposoby obchodzenia różnego rodzaju świąt oraz opisywanie tradycji);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają jakieś włoskie święta lokalne i prosi o krótkie przedstawienie ich.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z dialogiem Feste locali i wykonują polecenie 1, dzięki któremu przypomną sobie poznane dotychczas sposoby określania w języku włoskim dat.
Uczniowie wykonują polecenia 2‑3 do dialogu, ukierunkowane na rozumienie charakteru i przebiegu wydarzeń wymienionych w tekście źródłowym.
Nauczyciel omawia z uczniami inne charakterystyczne święta lokalne opisane w pierwszej części tekstu właściwego, a następnie zachęca uczniów do zapoznania się z grą multimedialną, której celem jest utrwalenie wprowadzonych informacji o charakterze kulturowym oraz powtórzenie wiadomości z zakresu geografii i zróżnicowania kulturowego Włoch.
W oparciu o treści gry multimedialnej uczniowie wykonują polecenie 1, ukierunkowane na treści geograficzne, a następnie polecenia 2‑3 poświęcone rozumieniu charakteru poznanych wydarzeń kulturowych.
Uczniowie przechodzą do ćwiczeń 1‑2 z sekcji Sprawdź się, w której powtarzają i utrwalają określanie dat.
Nauczyciel powtarza z uczniami zasady stosowania liczebników głównych i porządkowych przy podawaniu dat oraz omawia drugą część tekstu właściwego poświęconą innemu, równoległemu sposobowi zapisywania i odczytywania epok i stuleci.
Uczniowie wykonują ćwiczenia 3‑5 utrwalające nowo poznaną wiedzę i integrujące ją z wiedzą zdobytą podczas całego cyklu uczenia się języka włoskiego. Ćwiczenia 3‑5 są ułożone pod względem poziomu ich trudności, dlatego zaleca się ich przeprowadzenie we wskazanej kolejności.
Faza podsumowująca:
Uczniowie przechodzą do ćwiczeń nastawionych na komunikację (8‑9). W pierwszej kolejności (ćw. 8) uczą się wyrażać swoje upodobania w odniesieniu do poznanego materiału, tak aby w kolejnym ćwiczeniu (9) przejść do wzajemnej wymiany informacji.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie wykonują ćwiczenia 6 i 7 z sekcji Sprawdź się, ukierunkowane na rozumienie nowych tekstów w oparciu o wiedzę zdobytą na zajęciach.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Materiał jest spiralnie połączony pod względem gramatycznym (wyrażanie dat oraz stosowanie liczebników porządkowych) z e‑materiałem In un’agenzia immobiliareIn un’agenzia immobiliare oraz, pod względem tematycznym, z e‑materiałami 365 giorni più uno365 giorni più uno i Natale con i tuoi e Pasqua...?Natale con i tuoi e Pasqua...?. Lekcję można przeprowadzić stacjonarnie lub zdalnie.