Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Marta Sterna, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Diete, come seguirle e non fallire - Dieta – jak sprawić, by była skuteczna
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zapamiętuje słownictwo dotyczące różnych diet;
stosuje zaimki dopełnienia bliższego i dalszego w języku włoskim;
tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
Teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, słownik włosko‑polski, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcję można rozpocząć od rozmowy na temat różnych diet i ich skuteczności. Jeżeli uczniowie mają wiedzę i/lub doświadczenie na ten temat, mogą spróbować opowiedzieć o tym po włosku.
Następnie uczniowie zapoznają się z dialogiem dwóch dziewczyn na temat wpływu diety na samopoczucie. Objaśniane jest nieznane słownictwo.
Polecenie do tekstu sprawdza zrozumienie jego treści.
W tekście właściwym omówione zostały zaimki dopełnienia bliższego i dalszego (pronomi diretti i pronomi indiretti). Zaleca się przećwiczenie użycia tych zaimków z czasownikami, które mają odmienną od języka polskiego rekcję, np. chiedere qualcosa a qualcuno, aiutare qualcuno, ringraziare qualcuno.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z plikiem audio symulującym audycję radiową z udziałem pani psycholog, która wyjaśnia, dlaczego niektóre diety nie są skuteczne. Uczniowie zwracają uwagę na to, z jakich powodów wprowadza się w życie jakąś dietę i z jakich się z niej rezygnuje. Uczniowie mogą sporządzać notatki, korzystając z pola do notatek zamieszczonego pod audiobookiem. Może z tego wywiązać się dyskusją na forum klasy.
Następnie wykonywane są trzy polecenia do medium, które sprawdzają zrozumienie treści audycji.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 1 można dodatkowo zaproponować ułożenie pasujących do niewłaściwych odpowiedzi.
Ćwiczenia 7 i 8 mogą być wykonane pisemnie lub ustnie.
W kontekście ćwiczenia 7 można sporządzić na tablicy tabelkę, w której notowane byłby produkty najczęściej spożywane przez uczniów w konkretnych porach dniach. W podsumowaniu wyciągnąć wnioski, np. czy większość uczniów odżywia się tak samo, a także można by opisać rodzaj diety dominującej w danej klasie.
Przy ćwiczeniu 8 poleca się pracę w parach lub małych grupach. Uczniowie wyszukują informacji, a następnie, po sporządzeniu notatek, dzielą się nimi na forum klasy. Pod koniec można przeprowadzić głosowanie na temat tego, która z diet najbardziej się uczniom podoba.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenia 4 i 5.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty materiałów:
Ti piace uscire con gli amici?Ti piace uscire con gli amici?
Gli artigianiGli artigiani
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Dobrze, żeby odsłuchanie audiobooka mogło się odbyć przynajmniej dwa razy. Ponadto uczniowie powinni przesłuchać audycji radiowej w domu, celem utrwalenia słownictwa.