Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Milena Lange, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Buona guarigione! - Szybkiego powrotu do zdrowia!
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zapamiętuje wybrane wyrażenia dotyczące różnych dolegliwości.
zapamiętuje sformułowania służące do składania życzeń.
stosuje konstrukcję stare z gerundio.
tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości i otwartości wobec innych kultur.
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.-
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
konstruktywizm
kognitywizm
konektywizm
podejście holistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda kognitywna
nauczanie wielozmysłowe
nauczanie hybrydowe
teoria Inteligencji Wielorakich
Formy pracy:
praca pod kierunkiem nauczyciela.
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu, głośniki słownik włosko‑polski, materiały piśmienne
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza lekcję, która będzie dotyczyła różnych zdarzeń medycznych. Na początek uczniowie wysłuchują dialogu, który prowadzą dwaj nastolatkowie, z których jeden przebywa w szpitalu. Uczniowie zwracają uwagę na zwroty dotyczące wypadku, który skutkował złamaniem nogi. Przydatne są też wyrażenia, przy pomocy których życzymy komuś powrotu do zdrowia. Polecenie do tekstu źródłowego sprawdza zrozumienie treści dialogu. W dialogu pojawiają się konstrukcje czasownikowe zawierające czasownik stare i formę gerundio. Uczniowie analizują przykłady i próbują wykorzystać w podobny sposób inne znane sobie czasowniki.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie mają do przeanalizowania multimedium, którym jest katalog interaktywny. Każdy z 10 skatalogowanych obiektów zawiera wybrane słownictwo, audio z danego obszaru, materiał do samooceny, przykładową odpowiedź do materiału do samooceny. Uczniowie mogą analizować katalog indywidualnie, w parach lub większych grupkach. W razie wątpliwości proszą o pomoc osobę prowadzącą lekcję. Polecenia do multimedium sprawdzają zrozumienie informacji w nim zawartych, leksykę związaną ze zdarzeniami medycznymi i umiejętność poprawnego konstruowania zdań w języku włoskim. Co więcej, w poleceniu 3, uczniowie mogą zadawać pytania do zdań twierdzących i odpowiedzieć na występujące w nim pytania.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji “Sprawdź się”. W ćwiczeniu 3, które polega na przyporządkowaniu zdań do odpowiedniej kategorii, można poprosić uczniów o podanie jeszcze innych zwrotów, które pasowałyby do wskazanej sytuacji. W ćwiczeniu 4, które polega na znalezieniu intruza w grupie wyrazów, można dodatkowo poprosić uczniów o wyjaśnienie, dlaczego wskazanych wyraz nie pasuje do pozostałych, a także poprosić o podanie kilku wyrazów, które pasowałyby do danego intruza. W ćwiczeniu 5 można zaproponować trudniejszą wersję, w której uczniowie będą się starali domyślić rozwiązania na podstawie kontekstu, bez zaglądania do proponowanych odpowiedzi. Ćwiczenie 7 można wykonać na zasadzie konkursu: kto pierwszy w klasie wpadnie na pomysł, jak opisać zasłyszaną sytuację. Ćwiczenie 8 można przeprowadzić w formie dialogu z dyspozytorem pogotowia ratunkowego.Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu. Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 1 i 2.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Essere in forma!Essere in forma!
Il primo soccorsoIl primo soccorso
Dal medicoDal medico
La cura dei dentiLa cura dei denti
Una visita in farmaciaUna visita in farmacia
Kit di pronto soccorsoKit di pronto soccorso
In ambulatorioIn ambulatorio
Rimedi per il raffreddoreRimedi per il raffreddore
In ospedaleIn ospedale
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dobrze jest zastosować multimedium bazowe w trakcie lekcji.
Dodatkowo multimedium może być wykorzystane przez uczniów w domu w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki.
Uczniowie mogą dodatkowo rozbudować katalog o inne zawody medyczne, leki, przypadłości.
Uczniowie mogą tworzyć między sobą dialogi na podstawie informacji zawartych w katalogu.