Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Marta Sterna, Tamara Roszak, Artur Gałkowski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: L’affascinante mondo degli animali - Fascynujący świat zwierząt
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
pozna nazwy zwierząt po włosku i dowie się kilku ciekawostek na temat niektórych z nich;
nauczy się kilku przydatnych wyrażeń idiomatycznych z nazwami zwierząt.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
strategia domysłu językowego;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe) ;
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie – np. tworzenie zależności, powiązań);
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur);
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe.
Formy pracy:
Praca pod kierunkiem nauczyciela.
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach (również partnersko z nauczycielem).
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, tablica interaktywna;
słownik włosko‑polski, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta: Avete un animale a casa? Odpowiedzi są notowane, można je pokategoryzować: animali domestici – il cane, il gatto, il criceto, il canarino (wspieramy uczniów w znalezieniu odpowiednika w języku włoskim); animali nel cortile – la gallina, l’anatra, il tacchino, il maiale, la mucca itd.
Inny rodzaj wprowadzenia lub inny etap tej fazy: nauczyciel może zapytać: Che cos’è uno zoo? Możliwe odpowiedzi: È un giardino all’aperto con animali selvatici sugli spazi protetti, nelle gabbie, negli acquari itd.; Quali animali possiamo incontrare in uno zoo?
Uczniowie mogą wymienić klika znanych sobie nazw zwierząt zoologicznych. Ponownie możliwe kategoryzowanie: gli uccelli, i mammiferi, i rettili, gli anfibi.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zwraca uwagę na nazwy zwierząt i ciekawostki o nich wymienione w tekście wprowadzającym.
Zaleca wysłuchanie tekstu pt. Venite al nostro MINI ZOO! Uczniowie zastanawiają się, które zwierzęta z wymienionych przez nich samych można spotkać w opisanym zoo, które z nich im się podobają.
Pytanie można rozszerzyć/zmodyfikować: Quali animali non vi piacciono? Di quali animali avete paura? Quali animali sono più simpatici / meno simpatici? / più grandi / meno grandi? / più originali / meno originali? itp.
Uczniowie zapoznają się z nieznanym / mniej znanym słownictwem.
Wykonują polecenie P/F związane z tekstem pt. Venite al nostro MINI ZOO!
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z ilustracją interaktywną. Uczniowie odkrywają kolejne kategorie zwierząt, zapoznają się z informacjami na ich temat (ciekawostkami).
Wyjaśnianie jest nowe słownictwo i struktury.
Wykonywane są polecenia związane z ilustracją.
Nauczyciel rozwija informacje dotyczące wyrażeń idiomatycznych z użyciem nazw zwierząt.
Uczniowie wykonują serię ćwiczeń sprawdzających i utrwalających w sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie szczególna uwaga poświęcana jest wyrażeniom idiomatycznym z nazwami zwierząt.
Uczniowie poszukują kontekstów, w których możliwe jest użycie wprowadzonych idiomów, jak np. popularne In bocca al lupo! Starają się utworzyć zdania, w których można użyć wprowadzone idiomy.
Nauczyciel może zaproponować inne powiedzenia idiomatyczne ze zwierzętami, w których występują nazwy zwierząt, bądź poprosić o odnalezienie ich znaczeń (w ramach pracy domowej lub szerszego zadania projektowego, które dotyczy frazeologizmów włoskich, ich ekwiwalentów/tłumaczeń, kontekstów itd.), np. fa un freddo cane; capro espiatorio; essere a cavallo; avere un cervello di gallina itp.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenia otwarte 7 i 8 z sekcji Sprawdź się; sugestia w poprzednim punkcie.
Materiały pomocnicze: Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Ti piacciono gli animali?Ti piacciono gli animali?
Gli animali protetti dei parchi nazionaliGli animali protetti dei parchi nazionali
Una gita in campagnaUna gita in campagna
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może posłużyć do wyobrażenia sobie/opisania zoo i jego rozmieszczenia (które z opisanych zwierząt można umieścić w zoo?; w jakich warunkach/przestrzeniach?; które pojedynczo, które w parach/grupach? Itp.).