Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Tamara Roszak, Marta Sterna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Benvenuti alla lezione! – Witajcie na lekcji!
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń wymienia nazwy najważniejszych włoskich pasm górskich, mórz, jezior, wysp i wulkanów.
Uczeń stosuje czasownik potere.
Uczeń stosuje tryb rozkazujący w 2. osobie liczby pojedynczej i mnogiej czasowników zakończonych na –ere i –ire.
Uczeń tworzy proste pytania, które mogą być przydatne podczas lekcji w szkole.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego.
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w grupie.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, mapa Włoch, rzutnik;
słownik włosko–polski, materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja może się zacząć od rozmowy po polsku na temat geografii Włoch. Nauczyciel pyta, czy uczniowie wiedzą coś na temat ukształtowania geograficznego Włoch. Może ktoś był już we Włoszech i pamięta niektóre nazwy. Może uczniowie znają jakieś nazwy po polsku, np. Apeniny, Alpy, Pad, Tyber, a nie znają jeszcze ich wersji włoskiej.
Nauczyciel wiesza mapę albo wyświetla ją z rzutnika i prosi o wskazanie znanych uczniom miejsc geograficznych: mórz, gór, rzek, jezior, wysp, wulkanów.
Następnie nauczyciel zachęca uczniów do wysłuchania i przeczytania tekstu, w którym przedstawiona jest krótka lekcja geografii Włoch. Uczniowie słuchają tekstu dwa razy, patrząc jednocześnie w tekst. Powtarzają za nauczycielem włoskie nazwy różnych miejsc.
Uczniowie zapoznają się z formami czasownika potere i z formami trybu rozkazującego w 2. osobie liczby poj. i mn. trybu rozkazującego czasowników zakończonych na –ere i –ire. W celu sprawdzenia zrozumienia tekstu uczniowie wykonują polecenie do niego.
Faza realizacyjna:
Uczniowie oglądają ilustrację interaktywną i odczytują zamieszczone w niej wypowiedzi. Dowiadują się z nich, jakie pytania padają często podczas lekcji i jakich reakcji mogą się spodziewać ze strony nauczyciela. Obserwują zastosowanie czasownika potere.
Uczniowie wykonują polecenia do multimedium. Jeżeli coś jest niejasne, ponownie analizują ilustrację interaktywną.
Nauczyciel prosi uczniów o wymyślanie innych pytań czy wypowiedzi, jakie uczniowie mogą formułować na lekcji.
Uczniowie mogą też przećwiczyć, w jaki sposób można odpowiedzieć na pytania znajdujące się w chmurkach na ilustracji interaktywnej.
Faza podsumowująca:
Można zaproponować uczniom zabawę, polegającą na wskazywaniu różnych miejsc na mapie Włoch i nazywaniu ich po włosku.
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, uczniowie powinni powtórzyć materiał lekcji. Mogą to zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 1 i 6.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać inne lekcje znajdujące się na platformie:
L’arredamento della casaL’arredamento della casa
La mia scuolaLa mia scuola
Le materie scolasticheLe materie scolastiche
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dobrze jest zastosować multimedium bazowe w trakcie lekcji. Dodatkowo multimedium może być wykorzystane po lekcji w celu powtórzenia słownictwa i sposobów budowania prostych pytań.
Uczniowie pracują w parach. Pierwsza osoba z pary odczytuje z ilustracji interaktywnej zdanie w języku polskim, druga ma za zadanie przetłumaczyć je na język włoski. Następnie druga osoba z pary odczytuje zdanie po polsku, a ta pierwsza podaje jego włoskie znaczenie. Uczniowie odpytują się tak do momentu, w którym prawidłowo przetłumaczą każde zdanie z ilustracji interkatywnej.