Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Marta Sterna, Tamara Roszak, Artur Gałkowski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Parliamo del tempo! - Porozmawiajmy o pogodzie!
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
pozna ciekawe włoskie przysłowia związane z pogodą;
nauczy się opowiadać o tym, jaka była pogoda, na przykład w czasie swojego wakacyjnego wyjazdu.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm ;
strategia domysłu językowego ;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe) ;
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie – np. tworzenie zależności, powiązań) ;
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur) ;
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe.
Formy pracy:
Praca pod kierunkiem nauczyciela.
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach (również partnersko z nauczycielem).
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu, głośniki, tablica interaktywna;
słownik włosko‑polski, materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z określeniami stanów pogody i/lub obiektów odpowiedzialnych za powstawanie takich stanów (np. la pioggia, le nuvole, il vento, la nebbia, la neve, il gelo, il caldo, il freddo, il sole, il cielo sereno, la temperatura itp.). Uczniowie mają za zadanie opisać swój stan/obiekt. Mogą to uczynić przy pomocy języka lub gestów. Odgadują w grupie lub indywidualnie, zapisując odpowiedzi w swoich notatkach, które są następnie porównywane/sprawdzane.
Te same poznane oznaczenia stanów/obiektów pogodowych przypisane do poszczególnych uczniów służą do opisu pogody wyrażonej zdaniami: fa bel tempo, fa brutto tempo, fa caldo, fa freddo; pogody dnia bieżącego, wczorajszego, przewidywanego na jutro. Uczniowie zgłaszają elementy opisu do nich przypisane. Krótkie opisy pogody zapisywane są na tablicy, np.: Fa bel tempo. C’è il sole. La temperatura dell’aria è alta. Non c’è vento.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem wprowadzającym. Zwracają uwagę na przysłowia polskie związane z pogodą. Objaśniane jest krótko ich znaczenie kulturowe (np. kwiecień‑plecień = il mese con il tempo non stabile / senza regola / che cambia da un giorno all’altro. Niektóre z pojawiających się słówek/wyrażeń w tych przysłowiach mogą być przetłumaczone na włoski: nazwy miesięcy, pór roku.
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym, szukając odpowiedzi na polecenie wejściowe. Poszukują ewentualnych odpowiedników przysłów włoskich. Z pomocą nauczyciela starają się wychwycić ich znaczenie sytuacyjne.
Uważnie objaśniane jest nowe i mniej znane słownictwo. Nauczyciel zwraca uwagę na użycia skojarzeniowe w opisie stanów pogody / obiektów obserwowanych w otoczeniu atmosferycznym (np. nuvole a pecorelle). Można uzupełnić objaśnianie o użycia kolokacyjne niektórych z określeń / wyrażeń / aktywności, np. nuvole bianche, nuvole nere, nuvole alte / basse, nuvole dense; aria calda / serena / fresca.
Nauczyciel zapoznaje uczniów z treścią tekstu właściwego. Przywołane włoskie przysłowia ilustrowane są obrazowo. Uczniowie wykonują polecenie towarzyszące tekstowi źródłowemu. Rekonstrukcja przysłów może wychodzić także z innych podstaw, np. rozsypanki wyrazowej, uzupełniania zdań przy pomocy brakujących elementów (rzeczowników, czasowników, przymiotników).
Przypominane są nazwy miesięcy, pór roku; użycie przyimkowe z tym nazewnictwem.
Wskazywana jest perspektywa czasowa w opisie stanów i zdarzeń pogody w przeszłości (imperfetto dla opisu trwającego stanu / passato prossimo dla zdarzeń, które mają swój faktyczny lub potencjalny początek i koniec).
Uczniowie zapoznają się z mapą interaktywną. Notują najważniejsze informacje powiązane z danym miejscem. Nauczyciel sprawdza rozumienie globalne poprzez pytania dotyczące treści poszczególnych opisów.
Objaśniane jest słownictwo nieznane i mniej znane w poszczególnych nagraniach. Wykonują polecenia towarzyszące mapie. Mogą odtworzyć poszczególne opisy po przywołaniu wskazywanych miejsc.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wymieniają / wynotowują wszystkie określenia / terminy związane z opisem stanów i obiektów pogodowych poznane podczas lekcji. Można je kategoryzować, np. w grupach: bel tempo, brutto tempo, il tempo in estate, il tempo in inverno itp.
Wykonują polecenia w sekcji Sprawdź się: 1. Wybór alternatywny w odniesieniu do treści / znaczenia przysłów; 2. Porządkowanie chronologiczne nazw miesięcy; 3. Odszukiwanie brakujących elementów w opisie pogody; 4. Ustalanie określenia dla obserwowanej ilustracji; 5, 6. Ćwiczenia dot. poznanej leksyki w zakresie pogody.
Przygotowaniem do wykonania pracy domowej powinno być przypomnienie użycia imperfetto i passato prossimo dla określonych aktywności pogodowych (3 os. l. poj. lub mn. dla wybranych czasowników, które można wynotować).
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćw. 7, 8, 9.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Promosso o bocciato? Un giorno alle mediePromosso o bocciato? Un giorno alle medie
A che ora vi siete alzati oggi?A che ora vi siete alzati oggi?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Przywołana historia i poszczególne jej etapy mogą być przez uczniów odtworzone (jako relacja lub w funkcji bohatera). Uczniowie mogą utworzyć podobne historie wybierając inne miejsca na mapie Włoch, Polski, świata.