Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Milena Lange, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Forza della natura - Potęga natury
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła średnia, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa podstawowe klęski żywiołowe;
Uczeń stosuje wyrażenia niezbędne do zrozumienia informacji o klęskach żywiołach;
Uczeń opowiada o klęskach żywiołowych;
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia;
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście;
strategie kognitywne – pozyskiwanie wiedzy językowo‑kulturowej, tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów, poznawanie synonimów, niuansów znaczeniowych;
strategie metakognitywne – formułowanie pragmatycznych intencji w wypowiedzi, centralizowanie procesu uczenia na wybranym zagadnieniu;
strategie afektywne – odwoływanie się do doświadczeń i upodobań uczniów, podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm;
Kognitywizm;
Konektywizm;
Podejście holistyczne;
Podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
Metoda kognitywna;
Nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
Teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca pod kierunkiem nauczyciela;
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu, głośniki, słownik włosko‑polski, materiały piśmiennicze;
ilustracje/video przedstawiające wybrane żywioły.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna od zaprezentowania grafik (alternatywnie samo audio) prezentujących klęski żywiołowe. Może wykorzystać krótkie nagrania z bieżącymi informacjami odnośnie do występujących w danym momencie klęsk, albo prostych komunikatów pogodowych.
Polecenie do tekstu z części Przeczytaj/posłuchaj (Il maltempo) sprawdza zrozumienie tekstu w zakresie słownictwa związanego z tematem lekcji.
W tekście objaśniającym omówione zostało pozostałe klęski żywiołowe. Nauczyciel może poprosić uczniów, aby spróbowali powiązać klęski z żywiołami je wywołującymi.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z prezentacją: oglądają ją, kojarząc nazwę żywiołu z właściwym żywiołem.
Następnie odtwarzają nagrania omawiające daną klęskę. Uczniowie zapoznają się ze słownictwem towarzyszącym omawianiu efektów klęsk żywiołowych. W celu ich utrwalenia można zaproponować opowiedzenie w czasie przeszłym o ostatnich klęskach jakie nawiedziły Polskę, Włochy lub inne miejsca na świecie.
Można poprosić o wskazanie, w jakiej części świata dane klęski mają miejsce często lub rzadko, a także o próbę powiązania z działalnością człowieka coraz częstszego ich występowania (powiązanie z tematem 3.2.13.2 o ochronie środowiska).
Można także zaproponować, by uczniowie w parach bądź małych grupach, przejrzeli najnowsze wiadomości i odszukali informacji dotyczące ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Polecenia do multimedium (prezentacji) sprawdzają zrozumienie wybranych informacji oraz utrwalenie słownictwa.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 1 można poprosić o stworzenie mapy pojęć, dodając do poszczególnych żywiołów nazwy zjawisk atmosferycznych i czasowników niezbędnych do ich opisu.
W ćwiczeniu 8 uczniowie mogą odczytywać swoje listy, nie podając nazwy klęski. Pozostali próbują odgadnąć, o jakim wydarzeniu była mowa. Można poprosić także o sparafrazowanie odczytanych informacji.
Jeżeli potencjał grupy na to pozwala, to w ćwiczeniu 7 można poprosić o zadawanie pytań do przedstawianych informacji.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową można zaproponować ćwiczenia 4, 5 i 6.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać materiały z jednostek
Oggi fa caldoOggi fa caldo
Le quattro stagioniLe quattro stagioni
Parliamo del tempo!Parliamo del tempo!
Salvare la TerraSalvare la Terra
A także bieżące komunikaty pogodowe
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Nauczyciel może zachęcić uczniów, aby początkowo przejrzeli prezentację bez odsłuchiwania audio i sprawdzili, które z poleceń są w stanie wykonać. Następnie uczniowie wysłuchują jednokrotnie informacji w multimedium i sprawdzają swoje odpowiedzi do poleceń 1 i 2. W celu wykonania polecenia 3 uczniowie mogą wielokrotnie odsłuchiwać poszczególne nagrania;
Dodatkowo nauczyciel może zachęcić uczniów do opowiedzenia o ostatnich doniesieniach meteorologicznych, skutkach klęsk, a także działaniach proekologicznych mających na celu zminimalizowanie wpływu działania człowieka na środowisko naturalne;
Dodatkowo uczniowie mogą samodzielnie w domu wysłuchać nagrań oraz przeczytać zawarte w nim informacje w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki.