Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Marta Sterna, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La dieta flexitariana - Fleksitarianizm
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamiętuje istotne elementy opisu diety fleksitariańskiej.
Uczeń stosuje czasowniki zwrotne w czasie passato prossimo.
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Kształtowanie empatii i otwarcia na obcy język i towarzyszącą mu kulturę.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm.
Kognitywizm.
Konektywizm.
Podejście holistyczne.
Podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe).
Metoda kognitywna.
Nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe.
Teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, słownik włosko‑polski, materiały piśmiennicze
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję, pytając, czy uczniowie słyszeli o diecie fleksitariańskiej. Jeżeli nie, to zapewne samo nazwa naprowadzi uczniów na to, że mamy do czynienia z jakąś dietą elastyczną.
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym.
Po objaśnieniu tekstu może wywiązać się dyskusja na temat rożnych diet i ich wpływu na funkcjonowanie organizmu.
Polecenie do tekstu źródłowego sprawdza jego zrozumienie.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z plikiem audio, w którym prowadzący podcast rozmawia ze specjalistką od spraw żywieniowych o diecie fleksitariańskiej. Dobrze jest przesłuchać pliku przynajmniej dwa razy. Objaśniane jest nieznane słownictwo.
Trzy polecenia do medium sprawdzają zrozumienie treści filmu.
Po upewnieniu się, że wszystko jest jasne, można przeprowadzić dyskusję na forum klasy na temat diety fleksitariańskiej.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw dziewięciu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 1 dodatkowo wyjaśnia się pojęcia, które stanowią niewłaściwą odpowiedź.
W ćwiczeniu 5 uczniowie mogą samodzielnie próbować dokończyć rozpoczęte zdania.
Ćwiczenia 7 i 8 można wykonać pisemnie lub ustnie.
Ćwiczenie 7 uczniowie mogą przygotowywać w parach lub małych grupach, a następnie przedstawiać swoją wersję na forum klasy.
Ćwiczenie 8 można zamienić na dialog pomiędzy uczniami prowadzony w parach lub małych grupach.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenia 2 i 3.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty materiałów:
Essere in forma!Essere in forma!
Il primo soccorsoIl primo soccorso
A che ora vi siete alzati oggi?A che ora vi siete alzati oggi?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie powinni przesłuchać pliku audio również w domu w celu utrwalenia słownictwa.