Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Milena Lange, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Pranziamo alla mensa? - Zjemy obiad na stołówce?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa podstawowe czynności z zakresu przygotowywania posiłków.
Uczeń stosuje wyrażenia niezbędne do rozmawiania o sposobach przygotowywania posiłków.
Uczeń opowiada o sposobach przygotowania posiłków.
Uczeń porównuje przyzwyczajenia kulinarne Polaków i Włochów.
Uczeń opisuje posiłki stosując stopniowanie przymiotnika.
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Kształtowanie empatii i otwarcia na obcy język i towarzyszącą mu kulturę.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm.
Kognitywizm.
Konektywizm.
Podejście holistyczne.
Podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe).
Metoda kognitywna.
Nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe.
Teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu;
głośniki;
słownik włosko‑polski;
materiały piśmiennicze;
plansze/video przedstawiające wybrane czynności z zakresu przygotowywania posiłków;
narzędzia kuchenne (sztućce, otwieracz, dzbanek, patelnia, garnek) lub ilustracje je przedstawiające.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję, pokazując materiały wizualne lub audiowizualne przedstawiające czynności związane z przygotowywaniem śniadania i obiadu, prosząc uczniów o nazwanie posiłków, pojawiających się przedmiotów oraz tych czynności, które poznali dotychczas.
Uczniowie czytają dialog w podziale na role, a następnie kolejny raz po cichu. Odpowiadają na pytanie dotyczące przyzwyczajeń żywieniowych w Polsce i we Włoszech. Nauczyciel może zapytać, co uczniowie zwykle jedzą na śniadanie, gdzie oraz o której je spożywają, co jedzą na obiad, gdzie i o której godzinie, czy korzystają ze stołówki szkolnej i co jest na niej serwowane.
Polecenie do dialogu „Orrore all'italiana” sprawdza rozumienie tekstu oraz znajomość leksyki z zakresu przygotowywania posiłków.
W tekście objaśniającym zostały omówione najczęściej używane czasowniki z zakresu przygotowywania posiłków oraz przypomniane zostało użycie stopniowania przymiotników. Nauczyciel może poprosić uczniów, aby na podstawie pantomimy odgadli znaczenie wybranych przez niego czasowników (alternatywnie nauczyciel wymienia czynność w języku włoskim, a uczniowie gestami pokazują o jaką czynność chodzi).
Faza realizacyjna:
Przed zapoznaniem z mapą interaktywną nauczyciel może poprosić uczniów o określanie cech wskazujących, że mamy do czynienia z kuchnią włoską (godziny serwowania posiłków oraz serwowane dania).
Uczniowie zapoznają się z mapą interaktywną: najpierw oglądają zdjęcia przedstawiające poszczególne lokalizacje. Następnie odtwarzają nagrania, w których prezentowane są informacje o poszczególnych lokalach i serwowanych w nich daniach. Uczniowie mogą w dowolnej kolejności oglądać obiekty, odsłuchiwać nagrań oraz odczytywać prezentowane treści. Uczniowie zapoznają się z kartami dań serwowanych na stołówce, w restauracji i w gospodzie. Poznają wyrażenia pozwalające na opisywanie technik przygotowywania posiłków (affumicato, arrosto itp.) oraz samych posiłków. W celu ich utrwalenia można zaproponować opowiedzenie o sposobie przygotowania najprostszych posiłków (zrobienie kanapki, ugotowanie jajka, przygotowanie herbaty).
Nauczyciel może także rozdać wcześniej przygotowane przepisy (w języku polskim) z prośbą o opisanie kluczowych czynności w języku włoskim (w przypadku problemów z ich nazwaniem uczniowie mogą korzystać z pantomimy, albo używać określeń pomocniczych, wskazując np. na wykorzystywane narzędzia bądź produkty).
Polecenia do mapy interaktywne sprawdzają zrozumienie wybranych informacji i umiejętność układania informacji w określonym porządku.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
Ćwiczenie 7 można wykonać pisemnie lub ustnie. W ćwiczeniu tym można zaproponować, aby uczniowie próbowali opisać inne potrawy oraz zachęcić do stawiania pytań odnośnie do przygotowywania włoskich potraw bądź włoskich nawyków żywieniowych. Pomocniczo można zastosować przepisy w języku polskim oraz karty dań w języku włoskim.
Ćwiczenie 8 można wykonać pisemnie lub ustnie. W ćwiczeniu tym uczniowie mogą w małych grupach skonsultować informacje odnośnie do działania stołówki szkolnej, a także odszukać karty dań z włoskich stołówek i udzielać informacji w języku włoskim.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako zadanie domowe proponuje się ćwiczenie 4 i ćwiczenie 6.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać informacje (video, przepisy, ilustracje dań), a także fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
In cartoleriaIn cartoleria
Oggi fa caldoOggi fa caldo
L’ideale di bellezzaL’ideale di bellezza
L’usatoL’usato
Ci vediamo in palestraCi vediamo in palestra
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium (mapa interaktywna) powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Nauczyciel może zachęcić uczniów do wysłuchania informacji o poszczególnych lokalach bez śledzenia tekstu i do próby odpowiedzi na polecenia na tej podstawie, a następnie próby ich zweryfikowania, zapoznając się z tekstem. Dodatkowo nauczyciel może zachęcić uczniów do porównania zwyczajów kulinarnych w Polsce i we Włoszech, opowiedzenia o sposobie przygotowania dań, które zostały przedstawione na mapie.
Dodatkowo uczniowie mogą samodzielnie w domu wysłuchać nagrań oraz przeczytać zawarte w nim informacje w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki.