Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Marta Sterna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La tecnologia nella nostra vita - Technologia w naszym życiu
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne na temat urządzeń elektronicznych i nowych technologii stosowanych w życiu codziennym;
zna podstawowe słownictwo związane z tematem i odpowiednie struktury gramatyczne;
potrafi zastosować przysłówki związane z częstotliwością wykonywania danych czynności;
tworzy krótkie wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące używania urządzeń elektronicznych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca pod kierunkiem nauczyciela;
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer / laptop / smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję, zapisując na tablicy słowa „La tecnologia nella nostra vita”, a następnie, przeprowadzając burzę mózgów, pyta uczniów, jakie urządzenia i akcesoria elektroniczne najczęściej im towarzyszą w ciągu dnia i w jakim celu są one przez nich używane. Zapisuje na tablicy nazwy tych urządzeń i czynności po włosku, tworząc wspólnie z uczniami mapę pojęć.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu „La tecnologia indispensabile nelle nostre vite”. Ukończywszy lekturę, uczniowie wykonują znajdujące się pod tekstem polecenia. Po wspólnym sprawdzeniu odpowiedzi, nauczyciel prosi uczniów o uzupełnienie stworzonej wcześniej mapy pojęć o nowe słowa, które pojawiły się w tekście. Następnie zwraca uwagę uczniów na pojawiające się w nim przysłówki opisujące częstotliwość i prosi, by uczniowie, pracując w parach, wypisali je wszystkie do zeszytu, a następnie ułożyli w odpowiedniej kolejności. Po skończonej pracy nauczyciel sprawdza rezultaty, uzupełnia zestaw przysłówków o dodatkowe elementy oraz podaje przykłady zdań z ich użyciem. Następnie prosi uczniów o odpowiedzi na zadane przez siebie pytania dotyczące częstotliwości używania przez nich różnych urządzeń elektronicznych. Alternatywnie łączy uczniów w pary i każdej z nich wręcza niewielkie karteczki z pytaniami, które mają sobie zadawać nawzajem (Quanto spesso usi il cellulare? Quante volte al giorno scrolli le timeline dei social media? Quante volte alla settimana guardi film o serie tv su streaming? ecc.). Po zakończeniu tej części, nauczyciel pyta o to, jakie mogą być, zdaniem uczniów, efekty nadużywania technologii.
W kolejnym kroku uczniowie zapoznają się z prezentacją na temat sposobów radzenia sobie z nadużywaniem technologii. Po zakończeniu tych czynności, przechodzą do wykonania trzech poleceń do multimedium, które sprawdzają zrozumienie wybranych informacji i pozwalają utrwalić słownictwo i wyrażenia pomocne w formułowaniu wypowiedzi na temat kontrolowanego korzystania z technologii. Po wykonaniu poleceń, nauczyciel pyta uczniów, czy któryś z problemów opisanych w prezentacji ich także dotyczy oraz czy uważają znajdujące się w niej porady za użyteczne.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw dziewięciu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się. Jeśli nauczyciel na wcześniejszym etapie przeprowadził z uczniami pracę w parach, polegającą na zadawaniu sobie nawzajem pytań o częstotliwość wykonywanej czynności, może pominąć w fazie podsumowującej ćwiczenie 9.
Praca domowa:
Jako pracę domową można zaproponować ćwiczenie 8 oraz realizację, w formie pisemnej, ćwiczenia 9 (uczeń może po prostu odpowiedzieć na zaproponowane w tym ćwiczeniu pytania). Dodatkowo można poprosić o uzupełnienie stworzonej podczas zajęć mapy pojęć nowymi wyrażeniami lub słowami z prezentacji.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można skorzystać z materiałów:
Muoversi fa bene alla saluteMuoversi fa bene alla salute
Cambio lo smartphone!Cambio lo smartphone!
La DAD: didattica a distanza]\link={DcOgIoJ4P}
Modalità aereoModalità aereo
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Uczniowie w pierwszej kolejności czytają informacje znajdujące się na slajdzie, a następnie słuchają wypowiedzi lektora. W poleceniu trzecim, które polega na znalezieniu niepasującego wyrazu, można dodatkowo poprosić uczniów o wyjaśnienie, dlaczego wskazany wyraz nie pasuje do pozostałych.
Dodatkowo uczniowie mogą samodzielnie w domu wysłuchać nagrań oraz przeczytać znajdujące się na slajdach informacje w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki.