Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Agnieszka Woch, Artur Gałkowski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Da dove vieni? - Skąd pochodzisz?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi mówić o swoim pochodzeniu, podając kraj, miasto i narodowość.
Uczeń poznaje nazwy wielu krajów w świecie i przymiotniki, które pozwalają nazwać ich mieszkańców.
Uczeń potrafi wypełnić formularz, posługując się swoimi danymi osobowymi.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Uczeń pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie metakognitywne;
strategie mnemoniczne;
strategie przetwarzania materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie socjalne.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe;
nauczanie hybrydowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu, głośniki;
materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Na początku lekcji nauczyciel zwraca się do uczniów i stawia proste pytania typu Sei polacco/polacca? Sei italiano/italiana? Patryk è inglese? Kaja è inglese? Uczniowie odpowiadają zgodnie z rzeczywistością, twierdząco lub przecząco. Nauczyciel notuje pojawiające się przymiotniki określające narodowość. Zwraca uwagę na końcówki rodzajowe i liczbowe przymiotników. W uzupełnieniu pyta uczniów, czy mówią określonymi językami: Parli inglese? Parli italiano? Parli polacco?
Uczniowie zapoznają się z wprowadzeniem do materiału. Nauczyciel może zapytać, do jakich krajów chcieliby wyjechać na kurs języka obcego. Odnotowuje nazwy krajów i nazwy języków/narodowości, np. Inghilterra – inglese, Francia – francese.
Nauczyciel przechodzi do tekstu z sekcji Przeczytaj, zwraca uwagę na polecenie i prosi, aby uczniowie odnaleźli informację o rodzaju kursu, na który chce zapisać się Anna.
Po zapoznaniu się z tekstem, uczniowie wymieniają poszczególne sformułowania dotyczące danych osobowych. Nauczyciel objaśnia pozostałe nieznane słownictwo. Uczniowie rozwiązują ćwiczenie na zrozumienie prawda/fałsz.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel objaśnia sposoby określania narodowości. Wskazuje na użycie czasownika essere i venire oraz odpowiednich przyimków towarzyszących: sono di…, vengo da + pytania o narodowość Di dove sei?, Da dove vieni? Zwraca uwagę uczniów na formy ściągnięte przyimków „da” oraz „di”.
Nauczyciel poleca zapoznanie się z multimedium – mapą interaktywną. Uczniowie analizują mapę świata i wskazują po 5 krajów należących do UE i pozaeuropejskich. Po wyświetleniu danego kraju otrzymują informacje o nazwie kraju, jego stolicy, nazwie mieszkańców oraz wypowiedź typu: Liam è belga. Viene dal Belgio. Uczniowie wykonują trzy polecenia powiązane z multimedium – dobieranie w pary nazw krajów i ich stolic, grupowanie krajów wg kontynentów, krzyżówka z nazwami mieszkańców wybranych krajów.
Jeśli czas na to pozwala, to w uzupełnieniu do wykonanych poleceń uczniowie mogą zrobić dodatkowo ćw. nr 1, 2, 4 lub 5.
Faza podsumowująca:
W fazie podsumowującej uczniowie wracają do formularza z danymi osobowymi i wykonują ćwiczenie nr 9 w sekcji Sprawdź się, wpisując własne dane do formularza. Do podsumowania można włączyć proste quizy typu: La capitale di Francia è... / Gli abitanti di Francia si chiamano... / Abito a Parigi, sono...
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują niewykorzystane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, zwłaszcza 6, 7 i 8.
Materiały pomocnicze:
Paese | Capitale | Abitanti |
|---|---|---|
Austria | Vienna | austriaco/a |
Belgio | Bruxelles | belga |
Bielorussia | Minsk | bielorusso/a |
Bulgaria | Sofia | bulgaro/a |
Croazia | Zagabria | croato/a |
Danimarca | Copenaghen | danese |
Estonia | Tallinn | estone |
Finlandia | Helsinki | finlandese |
Francia | Parigi | francese |
Germania | Berlino | tedesco/a |
Grecia | Atene | greco/a |
Inghilterra | Londra | inglese |
Irlanda | Dublino | irlandese |
Italia | Roma | Italiano/a |
Lettonia | Riga | lettone |
Lituania | Vilnius | lituano/a |
Paesi Bassi | Amsterdam | olandese |
Polonia | Varsavia | polacco/a |
Portogallo | Lisbona | portoghese |
Repubblica Ceca/Cechia | Praga | ceco/a |
Romania | Bucarest | rumeno/a |
Slovacchia | Bratislava | slovacco/a |
Slovenia | Lubiana | sloveno/a |
Spagna | Madrid | spagnolo/a |
Svezia | Stoccolma | svedese |
Ungheria | Budapest | ungherese |
Ucraina | Kiev | ucraino/a |
Stati Uniti | Washington | statunitense |
Brasile | Brasilia | brasiliano/a |
Canada | Ottava | canadese |
Messico | Città del Messico | messicano/a |
Argentina | Buenos Aires | argentino/a |
Turchia | Ankara | turco/a |
Marocco | Rabat | marocchino/a |
Russia | Mosca | russo/a |
Cina | Pechino | cinese |
Giappone | Tokyo | giapponese |
Io sono polacco, di VarsaviaIo sono polacco, di Varsavia
Io vengo dalla Polonia, e tu da dove vieni?Io vengo dalla Polonia, e tu da dove vieni?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dane z multimedium służą do uporządkowania wiedzy na temat języków, krajów, ale także podziału kontynentalnego i politycznego (warto zwrócić uwagę na struktury typu Unione Europea, Stati Uniti). Można też nawiązać do ciekawostek na temat najmniejszych krajów w świecie/Europie, np. il Vaticano, il Lussemburgo, oraz języków, które są w nich używane;
Uczniowie mogą zaproponować kraje, o które chcieliby uzupełnić mapę i wyszukać nazwy ich stolic i mieszkańców.