Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Marta Sterna, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Perché le persone migrano? - Dlaczego ludzie migrują?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamiętuje słownictwo dotyczące migracji ludności.
Uczeń stosuje rzeczowniki zbiorowe w języku włoskim i zna ich polskie odpowiedniki.
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Uczeń pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm.
Kognitywizm.
Konektywizm.
Podejście holistyczne.
Podejście komunikacyjne.
Metoda kognitywna.
Nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe.
Teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
Praca pod kierunkiem nauczyciela.
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, tablica interaktywna;
słownik włosko‑polski, materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję, proponując rozmowę na temat powodów migracji ludzi. Z pomocą nauczyciela uczniowie starają się wyrazić podstawowe pojęcia po włosku.
Następnie uczniowie zapoznają się z tekstem Perché le persone migrano? Le cause dei flussi migratori, rozwijającym ten temat. Objaśniane jest nieznane słownictwo poprzez tłumaczenie na język polski lub poprzez opis w języku włoskim, jeżeli potencjał grupy na to pozwala.
W poleceniu do tekstu uczniowie starają się przyporządkować pojęcia do określonych grup czynników migracji ludności. Dodatkowo uczniowie mogą wskazać inne czynniki tych procesów. Nowe pojęcia notowane są na tablicy.
Ponadto nauczyciel przedstawia listę rzeczowników zbiorowych. Uczniowie układają z nimi zdania, zwracając uwagę na odpowiednią liczbę.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie analizują mapę myśli i starają się samodzielnie znaleźć polskie odpowiedniki pojęć związanych z tematem migracji. Nauczyciel zwraca szczególną uwagę na te pojęcia, które nie były dotąd uczniom znane.
Następnie uczniowie wykonują trzy polecenia do multimedium. W poleceniu 2 mogą sami domyślić się rozwiązań, bez zaglądania do podpowiedzi. W poleceniu 3 można dodatkowo układać zdania z powstałymi wyrażeniami.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 1 można poprosić uczniów o podanie polskich odpowiedników pozostałych wyrazów.
Po wykonaniu ćwiczenia 3, nauczyciel może dodatkowo poprosić uczniów o podanie polskich odpowiedników uzupełnianych słów w oparciu o rozumienie kontekstu danego zdania.
W ćwiczeniu 4 uczniowie mogą dodatkowo wskazać inne pojęcia pasujące do wymienionych kategorii.
W ćwiczeniu 6 można prosić o wyjaśnienie, dlaczego wskazany wyraz nie pasuje do pozostałych.
Ćwiczenia 7 i 8 mogą być wykonane pisemnie lub ustnie.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenia 2 i 5.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty materiału Come diventare volontarioCome diventare volontario.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Medium bazowe powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Uczniowie mogą rozszerzać mapę pojęć o inne kategorie i pojęcia. Warto zalecić ponowne przeanalizowanie mapy pojęć w domu, w celu utrwalenie leksyki.