Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Lingue e lavoro - Języki i praca
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamiętuje nazwy różnych zawodów po włosku.
Uczeń opisuje różne zawody po włosku.
Uczeń stosuje pronomi combinati z czasem passato prossimo.
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm
Kognitywizm
Konektywizm
Podejście holistyczne
Podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
Metoda kognitywna
Nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
Teoria Inteligencji Wielorakich
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu,
głośniki,
słownik włosko‑polski,
materiały piśmiennicze
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję, pytając uczniów, czy, ich zdaniem, znajomość języków obcych jest przydatna i w czym może pomóc.
Następnie uczniowie zapoznają się z tekstem Tanti compiti da fare. Objaśniane jest nieznane słownictwo.
Nauczyciel może zapytać uczniów, czy zdarza im się mieć podobne problemy jak Marek. Może wywiązać się dyskusja na temat tego, jak uczniowie uczą się języków obcych, ile czasu na to poświęcają, jak dużą trudność im to sprawia.
Uczniowie wykonują polecenia do tekstu Tanti compiti da fare, które sprawdzają rozumienie tekstu.
Nauczyciel prosi uczniów o przetłumaczenie zdań z tekstu, w których znajdują się pronomi combinati. Uczniowie próbują samodzielnie zdefiniować zasady użycia tego rodzaju zaimków.
Następnie nauczyciel wyjaśnia ukazane w części gramatycznej zasady tworzenia i użycia pronomi combinati w czasie teraźniejszym i przeszłym.
Uczniowie mogą przećwiczyć ten temat, tworząc w parach minidialogi, np. Mi presti i tuoi appunti? Certo che te li presto; Hai comprato un regalo a tua nonna? Sì, gliel’ho comprato.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o to, aby sobie przypomnieli nazwy różnych zawodów po włosku. Wspólnie z uczniami tworzy na tablicy tabelkę, w której w jednej części wpisuje nazwy wymienianych przez uczniów zawodów, a w drugiej nazwy wykonywanych przez nich czynności.
Uczniowie zapoznają się z filmem, w którym przedstawione są wybrane zawody. Objaśniane jest nieznane słownictwo. Uczniowie następnie uzupełniają tabelkę o nowe zawody, które pojawiły się w filmie, oraz o dodatkowe informacje dotyczące zawodów, które już wcześniej opisali, o ile się takie pojawiły. Uczniowie mogą się następnie wypowiedzieć na temat: czy znają osoby, które wykonują dany zawód, czy któryś z tych zawodów wydaje im się szczególnie ciekawy. Rozmowa na temat wad i zalet poszczególnych zawodów.
Następnie uczniowie wykonują trzy polecenia do medium.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 2 uczniowie mogą dodatkowo wskazać inne słowa pasujące do danych kategorii.
W ćwiczeniu 3 uczniowie mogą samodzielnie domyślać się brakującego słowa z kontekstu, bez zaglądania do podpowiedzi.
W ćwiczeniu 6 można dodatkowo zaproponować ułożenie pytań pasujących do niewłaściwych odpowiedzi.
Ćwiczenia 7 i 8 mogą być wykonane pisemnie lub ustnie.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenia 1, 4.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty materiałów:
Ti piace uscire con gli amici?Ti piace uscire con gli amici? (pronomi diretti)
La casa sempre pulitaLa casa sempre pulita (pronomi indiretti)
Il cinemaIl cinema (pronomi diretti przy czasie passato prossimo).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Treść filmu może być rozszerzana o inne zawody i ich opisy, w zależności od zainteresowań uczniów.