Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Joanna Ciesielka, Artur Gałkowski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Le regioni italiane - Regiony włoskie
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, szkoła podstawowa, klasa VII; poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zapoznaje się z nazwami wybranych włoskich regionów, ich ortografią i wymową.
Uczeń zapoznaje się z rozmieszczeniem ogólnym regionów we Włoszech.
Uczeń poznaje podstawowe informacje o wybranych regionach (Piemont, Toskania, Sycylia, Sardynia).
Uczeń potrafi nazwać kierunki geograficzne oraz tworzy wyrażenia z użyciem nazw kierunków geograficznych.
Uczeń potrafi utworzyć prosty opis wybranego regionu włoskiego.
Uczeń właściwie stosuje przyimki przed nazwami regionów.
Uczeń wskazuje najważniejsze informacje dotyczące poznanych regionów.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Uczeń pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe;
nauczanie hybrydowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca pod kierunkiem nauczyciela.
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
głośniki;
słownik włosko‑polski;
materiały piśmiennicze;
mapa Włoch z podziałem na regiony, na której jednak nie ma ich nazw;
kartki z nazwami regionów i ich stolic, które można będzie dopiąć w odpowiednim miejscu mapy;
zdjęcia znanych miejsc we Włoszech, np. Ponte Vecchio we Florencji, Ponte dei Sospiri w Wenecji, Schodów Hiszpańskich, Fontanny di Trevi i Koloseum w Rzymie, katedry i teatru La Scala w Mediolanie, Pompejów.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Na początku lekcji aby zainteresować młodzież tematem, nauczyciel pokazuje zdjęcia znanych obiektów we Włoszech i prosi uczniów, aby dopasowali nazwy miast do zabytków. Zadanie może mieć formę quizu, do którego zostają na końcu podane właściwe odpowiedzi.
Następnie nauczyciel wprowadza temat, który dotyczy regionów włoskich. Na początek zadaje pytanie o podział administracyjny krajów (uzyskuje odpowiedzi lub podpowiada, że Polska podzielona jest na województwa, Niemcy na landy, USA na stany, a Włochy właśnie na regiony). Pyta, czy uczniowie znają jakiś włoski region. Uczniowie mogą ich wymienić kilka, w tym np. Sycylię. Nauczyciel zwraca uwagę na to, że Sycylia jest regionem a jednocześnie dużą wyspą, która należy do Włoch. Dopytuje, jaka inna duża wyspa należy do terytorium Włoch. Jeśli uczniowie nie znajdują nazwy, nauczyciel zapowiada, że podczas lekcji dowiedzą się czegoś na temat wybranych regionów, w tym obu dużych wysp należących do Włoch. Wskazane jest, aby od początku lekcji istniała możliwość posłużenia się mapą Włoch, najlepiej z podziałem na regiony, ale bez ich nazw. W zależności od czasu do dyspozycji (temat można rozłożyć na więcej niż jedną lekcję), mapa wypełnia się nazwami regionów i ich stolic, których nazwy zostają dopięte. Tego rodzaju mapa może pozostać w sali lekcyjnej i być uzupełniana sukcesywnie.
Faza realizacyjna:
Po wprowadzeniu uczniowie zapoznają się z tekstem rozpoczynającym e‑materiał. Z pomocą nauczyciela, objaśnień i słownika poznają znaczenie nieznanego słownictwa. Starają się znaleźć odpowiedź na pytanie postawione w tekście. Wykonują zaproponowane pod tekstem polecenie, które zostaje sprawdzone na forum.
Następnie nauczyciel prosi uczniów, aby wymienili znane włoskie miasta i spróbowali je usytuować na mapie. Przypomina w ten sposób uczniom nazwy kierunków geograficznych. Jeśli dane miasto jest stolicą regionu, jego nazwa zostaje przypięta do mapy z podziałam administracyjnym Włoch wraz z nazwą regionu.
Uczniowie samodzielnie zapoznają się z mapą interaktywną i wykonują polecenia 1 i 3 pod multimedium. Nauczyciel prosi ich o odpowiedź na pytanie zawarte w poleceniu przed mapą. Jeśli nazwy trzech przedstawionych w medium regionów i ich stolic nie pojawiły się wcześniej na mapie z podziałem administracyjnym Włoch, uczniowie je na niej umieszczają.
Uczniowie wykonują samodzielnie lub w parach ćw. 4, 6 i 7 z sekcji „Sprawdź się”.
Gdyby wystarczyło czasu, można zaproponować uczniom grę z wykorzystaniem tabelek z załączników.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, aby zapisali na kartkach nazwy regionów, które zapamiętali, a także ich stolic, ewentualnie także inne słownictwo. Uczniowie w parach porównują to, co zapisali.
Praca domowa:
Praca domowa dla wszystkich uczniów: ćw. 2 spod multimedium oraz ćw. 1 i 2 z sekcji „Sprawdź się”.
Praca domowa dla chętnych: ćw. 3 i 8 z sekcji „Sprawdź się”.
Praca domowa dla uczniów mających trudności (mogą ją wykonać posiłkując się tabelką z nazwami regionów i ich stolic): ćw. 5 z sekcji „Sprawdź się”;=.
Praca domowa dla uczniów bardziej zaawansowanych językowo: ćw. 8 z sekcji „Sprawdź się”.
Materiały pomocnicze:
Tabelki z nazwami regionów i ich stolic z usuniętymi nazwami części stolic (zał. A) i regionów (zał. B) mogą być podstawą prostych gier (np. w parach lub grupach uzupełnianie par „nazwa regionu – nazwa jego stolicy”).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dobrze jest zastosować multimedium w trakcie lekcji.
Dodatkowo może być ono wykorzystane przez uczniów w domu w celu utrwalenia informacji o wybranych regionach.
Multimedium można potraktować jako wzór zadań projektowych (opis innych regionów włoskich).
Załącznik A
Es.
Studente A: Come si chiama il capoluogo della Puglia?
Studente B: Bari.
Il nome della regione | Il nome del capoluogo della region |
|---|---|
la Valle d’Aosta | Aosta |
il Piemonte | Torino |
la Lombardia | Milano |
il Trentino‑Alto Adige | Trento |
il Friuli‑Venezia Giulia | Trieste |
il Veneto | Venezia |
la Liguria | Genova |
la Toscana | Firenze |
l’Emilia‑Romagna | Bologna |
le Marche | Ancona |
l’Umbria | |
il Lazio | |
l’Abruzzo | |
il Molise | |
la Campania | |
la Puglia | |
la Basilicata | |
la Calabria | |
la Sicilia | |
la Sardegna |
Załącznik B
Es.
Studente B: Dove si trova Genova?
Studente A: In Liguria
Il nome della regione | Il nome del capoluogo della regione |
|---|---|
Aosta | |
Torino | |
Milano | |
Trento | |
Trieste | |
Venezia | |
Genova | |
Firenze | |
Bologna | |
Ancona | |
l’Umbria | Perugia |
il Lazio | Roma |
l’Abruzzo | L’Aquila |
il Molise | Campobasso |
la Campania | Napoli |
la Puglia | Bari |
la Basilicata | Potenza |
la Calabria | Catanzaro |
la Sicilia | Palermo |
la Sardegna | Cagliari |