Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Artur Gałkowski, Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Tamara Roszak, Marta Sterna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: In giro per Roma – Spacer po Rzymie
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamiętuje nazwy ważnych zabytków Rzymu i Watykanu.
Uczeń zapamiętuje zwroty pomocne przy opisie dotarcia do jakiegoś miejsca.
Uczeń rozumie opisy obiektów zabytkowych.
Uczeń stosuje poprawnie czasowniki raggiungere, salire, scegliere, scendere.
Uczeń tworzy proste zdania złożone z poznanych elementów.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
a) strategie zapamiętywania;
b) strategie przetwarzanie materiału językowego.Strategie socjalne:
a) stawianie pytań;
b) wszystkie formy współpracy z innymi osobami na lekcji.
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki;
słownik włosko–polski, materiały piśmienne;
plan Rzymu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zachęca uczniów do wysłuchania i przeczytania rozmowy, jaką włoski nastolatek przeprowadza w na ulicy w Rzymie, aby dowiedzieć się, jak dotrzeć do Watykanu. Uczniowie słuchają tekstu dwa razy, patrząc jednocześnie w tekst. Następnie nauczyciel zwraca uwagę na czasowniki, jakie występują w dialogu. W celu sprawdzenia zrozumienia rozmowy uczniowie wykonują polecenie do tekstu.
Zadania dodatkowe: korzystając z planu Rzymu, uczniowie tworzą dialogi (lub rozmowy w większych grupach, np. uczeń pyta dwie osoby, jak dotrzeć do wybranego miejsca, a każda z tych osób proponuje inne rozwiązanie), w których rozmawiają o tym, jak dotrzeć z jednego do drugiego miejsca w Rzymie. Dobrze jest brać pod uwagę zarówno różne środki transportu, jak i przemieszczanie się pieszo. Przygotowane rozmowy mogą być prezentowane na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Wykorzystując mapę interaktywną, uczniowie zapoznają się z kilkoma ważnymi dla historii Rzymu miejscami i ich opisami. Może ktoś z uczniów był już w Rzymie, widział te miejsca i może coś o nich powiedzieć samodzielnie. W pierwszym poleceniu do multimedium sprawdzamy, czy uczniowie rozpoznają wskazane miejsca w Rzymie. W drugim poleceniu można sprawdzić, czy uczniowie rozpoznają, co znajduje się w tych miejscach. Trzecie polecenie zawiera pytania dotyczące pewnych szczegółów na temat tych miejsc.
Zadanie dodatkowe: wykorzystując informacje zawarte w opisach wybranych miejsc w Rzymie, uczniowie pytają się nawzajem o różne szczegóły. Uczniowie mogą urządzić rodzaj konkursu sprawdzającego, kto zapamiętał najwięcej szczegółów o tych miejscach. W tym celu ćwiczą budowanie pytań, np. Chi è il creatore della Fontana dei Quattro Fiumi? Perché la gente getta una monetina nella fontana di Trevi?
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw ćwiczeń. Ćwiczenia 4 i 8 mogą być wykonywane zarówno pisemnie, jak i ustnie. Dodatkowo uczniowie mogą spróbować ułożyć jeszcze inne pytania, na które będą odpowiadać inni koledzy, jak i budować zdania, do których inni koledzy będą tworzyć pytania.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, uczniowie powinni powtórzyć materiał lekcji.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 3 i 6.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty następujących materiałów znajdujących się na platformie:
Mezzi di trasporto in cittàMezzi di trasporto in città
In cittàIn città
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dobrze jest zastosować multimedium bazowe w trakcie lekcji.
Dodatkowo multimedium może być wykorzystane przez uczniów w domu w celu utrwalenia nazw i opisów ważnych obiektów w Rzymie.
Uczniowie mają za zadanie wypisać po dwa słowa z każdego opisu rzymskich obiektów i stworzyć pisemnie mini‑słowniczek. Następnie mogą odpytać się wzajemnie w celu utrwalenia słownictwa.
Uczniowie mają za zadanie wybrać dwa obiekty z mapy, które zainteresowały ich najbardziej i opowiedzieć o nich ustnie koledze/koleżance z pary.
W ramach zadania domowego uczniowie mogą poszukać informacji o innym rzymskim obiekcie, który nie znalazł się na mapie interaktywnej, i przedstawić wyniki swoich poszukiwań na forum klasy w formie dwóch‑trzech zdań wypowiedzianych ustnie.