Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Agnieszka Woch, Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Andiamo a prendere un caffè? - Idziemy na kawę?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna i rozumie słownictwo przydatne we włoskim barze;
wykorzystuje poznane środki językowe w rozmowie prowadzonej we włoskim barze;
potrafi odczytać i zrozumieć włoski cennik;
utrwala formy si passivante i si impersonale;
potrafi złożyć zamówienie we włoskim barze.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
metoda kognitywna;
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe;
nauczanie polisensoryczne;
gamifikacja.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach lub w małych grupach;
praca pod kierunkiem nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu/ rzutnik lub tablica multimedialna (lub odtwarzacz plików audio)/ materiały piśmiennicze/ dodatkowo: zdjęcia cenników z polskich i włoskich barów i zdjęcia różnych typów śniadań.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od pokazania uczniom zdjęć różnych śniadań, takich jak np. polskie, angielskie, włoskie. Pyta uczniów, jaki typ śniadania jest ich ulubionym.
Nauczyciel informuje uczniów, że po tej lekcji dowiedzą się, co Włosi zamawiają na śniadanie i jakie zasady panują we włoskim barze. Wyjaśnia, że odpowiednikiem włoskiego baru w Polsce jest kawiarnia.
Uczniowie analizują wraz z nauczycielem cennik i odpowiadają na pytanie, co można zamówić we włoskim barze.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem z sekcji Przeczytaj i wykonują polecenie do niego. Nauczyciel mówi, żeby zwrócili szczególną uwagę na to, co i o której godzinie zamawia się we włoskim barze.
Uczniowie wykonują polecenie do tekstu typu prawda/ fałsz. Nauczyciel prosi o znalezienie w tekście czasowników poprzedzonych zaimkiem si, a następnie zwraca uwagę na formy gramatyczne, które pojawiły się w tekście i krótko przypomina uczniom zasady użycia si impersonale oraz si passivante.
Słownictwo wprowadzone w sekcji Przeczytaj jest utrwalane na lekcji przy pomocy karty zadań interaktywnych.
Nauczyciel zaprasza uczniów, aby zagrali w cztery minigry. Puzzle, dopasowania i wisielec mają na celu utrwalenie słownictwa, a gra w kółko i krzyżyk – wiadomości kulturowych. W międzyczasie nauczyciel, jeśli zajdzie taka potrzeba, udziela dodatkowych wskazówek uczniom.
Po zakończeniu gier, uczniowie wykonują trzy polecenia do multimedium.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wracają do cennika z sekcji Przeczytaj. Pracują w parach i ćwiczą zamawianie śniadania w barze, tak jak przewidziano w ćwiczeniu otwartym nr 8.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie wykonują wybrane przez nauczyciela ćwiczenia z sekcji Sprawdź się: leksykalne (1‑2, 5‑6) i gramatyczne (3 i 4) oraz otwarte (nr 7).
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty materiału 3.1.6.2, Dalla colazione alla cena, znajdującego się na platformie:
Dalla colazione alla cenaDalla colazione alla cena
Nauczyciel może również skorzystać z poniższego artykułu, w którym znajdzie inne propozycje kreatywnych aktywności oraz ciekawostki na temat kawy:
Ciesielka Joanna, Paoli Rosalba, Woch Agnieszka (2015). Le abilità integrate per un insegnamento creativo della lingua italiana a livello medio e avanzato, [in:] Załęska M. (red.) Creatività nell’insegnamento dell’italiano come lingua straniera. Dalle parole ai testi. Warszawa: Katedra Italianistyki - Uniwersytet Warszawski.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać minigry do powtórzenia słownictwa związanego z włoskim słownictwem kulinarnym. Uczniowie mogą wrócić po jakimś czasie do karty zadań interaktywnych i zagrać ponownie w minigry, aby ugruntować zdobytą wiedzę.
Gra w kółko i krzyżyk może być wykorzystana jako quiz wprowadzający do innej lekcji na temat włoskich zwyczajów żywieniowych:
Le prelibatezzeLe prelibatezze
Pranziamo alla mensa?Pranziamo alla mensa?