Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Marta Sterna, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Invenzioni antiche e moderne - Starożytne i współczesne wynalazki
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zapoznaje się z opisem wybranych wynalazków;
zapamiętuje nazwy wybranych robotów;
stosuje czasy przeszłe passato prossimo i imperfetto;
tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
Teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu, głośniki, słownik włosko‑polski, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję, pytając uczniów, czy mają wiedzę na temat najnowszych wynalazków technologicznych. Uczniowie wskażą zapewne na wielofunkcyjne drony. A czy słyszeli o latającym plecaku, o długopisie piszącym pod wodą albo o tym, że lodówka może działać bez prądu? Nauczyciel wyświetla na ekranie te wynalazki i mówi o ich funkcji.
Nawiązując do lodówki działającej bez prądu, nauczyciel mówi, że związana z nim jest pewna młoda Włoszka. Uczniowie zapoznają się z postacią Cateriny Falleni i z projektem dotyczącym konstrukcji lodówki bez prądu. Objaśniane są nieznane pojęcia.
Polecenie do tekstu sprawdza zrozumienie jego treści. Uczniowie mają zdecydować, czy podane zdania, nawiązujące do tekstu, są prawdziwe, czy fałszywe.
W tekście objaśniającym znajdującym się pod tekstem Caterina Falleni: da Livorno alla Nasa. Inventa il frigo senza corrente omówione zostały zasady stosowania czasów passato prossimo i imperfetto.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną przedstawiającą wybrane wynalazki robotyczne dawnych epok. Uczniowie analizują je, zapoznając się z nowym dla nich słownictwem. Słownictwo jest objaśniane przez nauczyciela lub też uczniowie mogą go szukać samodzielnie w słownikach.
Po przeanalizowaniu medium bazowego uczniowie mogą wskazywać na kolejne dawne roboty, o których słyszeli, podejmując próbę opisania ich po włosku. W ten sposób można rozszerzać ilustrację. Uczniowie mogą rysować opisywane wynalazki, mogą też sporządzać listy wynalazków, które ich zdaniem są najciekawsze.
Wykonywane są trzy polecenia do medium. W pierwszym uczniowie mają połączyć wynalazki z ich funkcjami. W drugim mają znaleźć słowo niepasujące do pozostałych. W trzecim mają uzupełnić zdania właściwymi słowami znajdującym się pod spodem.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 2 można zaproponować, aby uczniowie samodzielnie dokończyli pierwszą część zdania, np. Quando ero piccolo/piccola... a) ogni sabato giocavo a calcio; b) andavo spesso con i genitori dai nonni in campagna; c) ho avuto il morbillo; d) mi sono rotto/rotta una gamba.
W ćwiczeniu 3 można poprosić o uzasadnienie wyboru danego czasu.
Ćwiczenie 7 może być wykonywane pisemnie lub ustnie.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenia 4 i 8.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty następujących materiałów:
I ricordi del nonnoI ricordi del nonno
Dove siete stati in vacanza?Dove siete stati in vacanza?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Medium bazowe może być rozszerzane o kolejne wynalazki, proponowane przez uczniów w trakcie lekcji lub w ramach pracy domowej.