Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Marta Sterna, Tamara Roszak, Artur Gałkowski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Rimedi per il raffreddore - Sposoby na przeziębienie
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
umie rozmawiać o sposobach zapobiegania i leczenia przeziębienia;
potrafi udzielać rad i rozumie proste przepisy na gorące napoje i inne środki przeciwko przeziębieniu przygotowywane w domu;
posługuje się strukturami trybu rozkazującego, tworząc polecenia związane ze sposobami radzenia sobie z chorobą.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe;
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe;
nauczanie hybrydowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach (również partnersko z nauczycielem);
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca pod kierunkiem nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/głośniki/słownik włosko‑polski/materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel otwiera lekcję pytając uczniów, jaka choroba zdarza się nam najczęściej. Ustala z uczniami, że chodzi o przeziębienie.
W odpowiedziach może pojawić się także grypa, katar, gorączka, przy czym warto od razu wytłumaczyć, że odróżniamy choroby od ich objawów (il raffreddore, l’influenza vs il naso che cola, la febbre itp.).
Uczniowie zapoznają się z poleceniem do tekstu z sekcji Przeczytaj/posłuchaj. Zanim go odczytają/odsłuchają, sami starają się odpowiedzieć na pytanie Sai come prevenire il raffreddore? Swoje odpowiedzi/hipotezy konfrontują z treścią materiału źródłowego, odnotowując kolejne rady.
Faza realizacyjna:
Uczniowie wykonują polecenie V/F na zrozumienie globalne tekstu z sekcji Przeczytaj/posłuchaj i zapoznają się z nieznanym słownictwem.
Nauczyciel zwraca uwagę na formy trybu rozkazującego używane w kolejnych radach. Może tu także poprosić o utworzenie pytań, które uczniowie będą zadawać sobie wzajemnie, ustalając, czy koleżanka/kolega stosuje się do sugerowanych rad, aby zapobiegać przeziębieniu (czy myje często ręce, czy stara się unikać kontaktu z osobami, czy zdrowo się odżywia itd.).
Kolejne rady można także przekazać przy pomocy konstrukcji z czasownikiem modalnym dovere.
Przed przystąpieniem do prezentacji/zapoznaniem się z multimedium uczniowie zwracają także uwagę na użycie zaimków dopełnienia bliższego z formami trybu rozkazującego (informacja w tekście właściwym i towarzyszące jej 2 ćwiczenia).
Przed przystąpieniem do multimedium uczniowie starają się podać sposoby na radzenie sobie/leczenie przeziębienia. Konfrontują swoje propozycje/hipotezy z treścią prezentacji. Wykonują kolejne polecenia do multimedium, zapoznają się ze szczegółami leksykalno‑komunikacyjnymi prezentacji.
Faza podsumowująca:
W fazie podsumowującej uczniowie mogą spróbować odtworzyć kolejne przepisy na napoje i inne sposoby zapobiegawczo‑lecznicze, które zostały zaprezentowane w materiale.
Mogą do nich wprowadzać modyfikacje, np. ująć/dodać jakiś składnik, wyrazić opinię o skuteczności itd. Pomocne w opanowaniu ktur może być także odgrywanie scenek z użyciem trybu rozkazującego, który pojawi się w wypowiedziach/radach kogoś w roli lekarza, mamy, babci, osoby zaufanej.
W celu utrwalenia nowych treści, struktur i możliwości ich zastosowania, uczniowie wykonują zestaw ćwiczeń z sekcji Sprawdź się (przede wszystkim ćw. 1, 3, 6). O ile czas na to pozwala, można zrobić także wstęp do ćw. 8, przypominając uczniom różne rady, które znalazły się w materiale, uzupełnić je o dodatkowe.
Praca domowa:
Ćw. 2, 4, 5, 7 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Essere in forma!Essere in forma!
Il primo soccorsoIl primo soccorso
Dal medicoDal medico
Una visita in farmaciaUna visita in farmacia
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe można wykorzystać do utworzenia podobnej prezentacji o zapobieganiu lub leczeniu innych chorób/zdarzeń wymagających pomocy lekarza.
Mając w pamięci doświadczenie pandemii Covid‑19 można w ten sposób omówić wybrane elementy leksykalne z tzw. „covidario” (słownika covidowego) oraz niektóre konstrukcje komunikacyjne, wskazujące na praktyki stosowane podczas pandemii (portare la mascherina, mantenere la distanza sociale, vaccinarsi etc.)