Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Milena Lange, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Madre natura - Matka natura
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa I
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
Kompetencje obywatelskie.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamiętuje wybrane słownictwo dotyczące świata roślin i zwierząt;
Uczeń rozróżnia zachowania chroniące środowisku i mu szkodzące;
Uczeń dostrzega różnice między światem roślin i zwierząt w Polsce i we Włoszech;
Uczeń rozumie i tworzy proste wypowiedzi dotyczące świata roślin oraz ochrony przyrody;
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia;
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
Strategie afektywne i społeczne;
Strategie zapamiętywania;
Strategie przetwarzanie materiału językowego;
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
Strategie zadaniowe;
Strategie kompensacyjne.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe;
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe;
nauczanie hybrydowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
Praca indywidualna;
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
Praca w parach (również partnersko z nauczycielem).
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu;
głośniki;
słownik włosko‑polski;
materiały piśmiennicze;
ilustracje lub plansze (mogą być w formie cyfrowej (np.: drzewo, las, dżungla, ogródek warzywny, orchidea, magnolia, kaktus, ryż, a także przedstawiające nieskażoną naturę oraz zanieczyszczoną w wyniku działań człowieka), audio z odgłosami natury.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję, odtwarzając nagrania z odgłosami natury. Pyta uczniów, gdzie mogły być zarejestrowane, jakie rośliny i zwierzęta mogły się znajdować w tych miejscach i zapisuje na tablicy ich nazwy w języku włoskim.
Następnie nauczyciel pokazuje ilustracje przedstawiające różne rośliny, podaje dwie nazwy, z których jedna jest nazwą wskazywanej, prosząc o wskazanie tej właściwej.
Nauczyciel pokazuje ilustracje przedstawiające środowisko i pyta, czy widać na nich wpływ człowieka, a jeśli tak, to czy jest on pozytywny. Uczniowie określają, jakie działania mogą pomóc naturze, a jakie zaszkodzić.
Uczniowie wysłuchują dialogu, a następnie odczytują go na głos, dzieląc się rolami. W miejscu na notatki zapisują nazwy roślin.
Polecenie do dialogu „Tante cose da fotografare” sprawdza znajomość nazw roślin obecnych w tekście źródłowym.
W tekście objaśniającym wymienione zostały wybrane czasowniki związane ze światem roślin. Nauczyciel może poprosić uczniów, aby podali własne przykłady tworzenia zdań z tymi czasownikami.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie będą mogli zagrać w grę paragrafową, w której przechodzą przez kolejne obszary parku, odsłuchują informacji i odczytują je, a także wykonują zadania (minigry). Gra może być realizowana zarówno indywidualnie, jak i w małych grupach. Uczeń zbiera punkty za rozwiązane zadania. Gracze mogą porównywać swoje wyniki. W grze uczeń może sprawdzić, jakie wiadomości posiada na temat świata roślin i zwierząt oraz dotyczących ochrony środowiska.
Polecenia do multimedium bazowego sprawdzają umiejętność przyporządkowania nazw roślin i zwierząt do określonej kategorii, a także sprawdzają rozumienie wybranych sformułowań z gry paragrafowej, odnoszących się do ochrony środowiska. W poleceniu 3, jeżeli potencjał grupy na to pozwala, uczniowie mogą w przypadku błędnych odpowiedzi sformułować prawdziwe odpowiedzi, a także określić, jakie inne zachowania można zaliczyć do proekologicznych.
Polecenia do gry sprawdzają na różne sposoby znajomość pojawiającej się w niej leksyki.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 6 można poprosić uczniów o wylosowanie kilku słów spośród tych, które pojawiły się podczas lekcji i o ułożenie pytań zagadek z tymi słowami.
W ćwiczeniu 8 uczniowie mogą w małych grupach przedyskutować, które z działań są najważniejsze, co można dodatkowo zrobić, aby chronić przyrodę.
Uczniowie mogą odszukać informacji o gatunkach roślin i zwierząt, które występują jedynie na terytorium Polski i Włoszech i poszukać ich nazw w słowniku.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową można zaproponować ponowne rozegranie gry i rozwiązanie zadań, które wcześniej uczniowie pominęli;
Alternatywnie ćwiczenia 1 i 4.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Che tempo fa da voi?Che tempo fa da voi?
Ti piacciono gli animali?Ti piacciono gli animali?
Gli animali protetti dei parchi nazionaliGli animali protetti dei parchi nazionali
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji.
Dodatkowo uczniowie mogą grać w grę sami w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki.