Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Artur Gałkowski, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: In ospedale - W szpitalu
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
uczy się nazywać po włosku niektóre oddziały szpitalne, specjalizacje medyczne, lekarzy specjalizacji w szpitalu;
potrafi odbierać i formułować informacje, które przekazywane są w sytuacjach komunikacyjnych w szpitalu;
umie mówić o zdarzeniach, które doprowadziły do określonych konsekwencji zdrowotnych, używając czasu passato prossimo w połączeniu z czasownikami modalnymi potere, volere, dovere.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe;
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe;
nauczanie hybrydowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach (również partnersko z nauczycielem);
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca pod kierunkiem nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/głośniki/tablica interaktywna/słownik włosko‑polski/materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Na początek nauczyciel może zapytać uczniów: Chi di voi è stato in ospedale? Dodatkowe pytania wprowadzające: Sei stata/o ricoverata/ricoverato? Hai avuto un intervento / un’operazione / un esame medico? Hai accompagnato qualcuno? Hai fatto una visita da un paziente? W ten sposób zostaje powtórzone użycie passato prossimo.
Następnie uczniowie zapoznają się z krótkim tekstem wprowadzającym. Nauczyciel objaśnia cele lekcji. Uczniowie wysłuchują dialogu zatytułowanego Da un gastroenterologo con un dolore acuto.
Wykonują polecenie ogólne dotyczące organów, które może badać lekarz w szpitalu, aby poznać przyczynę problemu zdrowotnego. Dodatkowo zastanawiają się, czym może się zajmować un gastroenterologo: Di che cosa si occupa il gastroenterologo? Możliwe odpowiedzi: Questo medico si occupa di problemi di stomaco/di problemi gastrici/di malattie causate dall’indigestione.
Objaśniane jest nieznane słownictwo w dialogu, o ile potrzebne do wykonania polecenia (dobieranie w pary informacji wysłuchanych z audio i odpowiadających im pojęć).
Faza realizacyjna:
W tej fazie, na podstawie materiału z tekstu objaśniającego, omawiane jest wybrane słownictwo związane z nazewnictwem chorób/schorzeń, ich objawów, przyczyn interwencji medycznych. Tu też znajduje się tabelka, którą można polecić uczniom poszerzającym kompetencje leksykalne (załącznik tabela).
Nauczyciel powraca do konstrukcji z czasownikami modalnymi występującymi w dialogu. Zestawia formy w czasie teraźniejszym i przeszłym passato prossimo.
Uczniowie zwracają uwagę na użycie czasownika posiłkowego z modalnymi. Zostają wykorzystane ekstensywnie informacje gramatyczne w tekście właściwym wraz z podsumowującym ćwiczeniem utrwalającym tworzenie przedmiotowych konstrukcji: czasownik posiłkowy avere/essere + modalny (participio passato) + czasownik wiodący (infinito).
Dodatkowo uczniowie mogą wykonać ćw. 2, 4 i 5 z sekcji Sprawdź się.
Uczniowie przechodzą do medium bazowego (animacja w szpitalu). Zapoznając się z proponowaną treścią, szukają odpowiedzi na polecenie wprowadzające (pytanie o oddziały na kolejnych piętrach szpitala), następnie, po kolejnym obejrzeniu materiału, wykonują trzy polecenia podsumowujące. Objaśniane jest nieznane słownictwo. Można skorzystać z załączonego słowniczka lub dodatkowych źródeł leksykograficznych.
Medium oraz dialog zatytułowany Da un gastroenterologo con un dolore acuto mogą być podstawą odgrywanych przez uczniów scenek (wizyta u lekarza w szpitalu).
Faza podsumowująca:
W celu utrwalenia materiału leksykalnego (stosunkowo trudnego, ale potrzebnego z ludzkiego punktu widzenia) uczniowie wykonują ćwiczenia z sekcji Sprawdź się: 1, 3, 6, 7. Nauczyciel objaśnia zadania do wykonania w domu.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują dwa ćw. otwarte: 8 i 9. Ćw. 9 może być podstawą wypowiedzi ustnej na kolejnej lekcji – uczeń przedstawia pacjenta, do jakiego trafił oddziału, jaki jest jej/jego problem itd. Może wystąpić w roli lekarza prezentującego stan chorego podczas obchodu szpitalnego.
Materiały pomocnicze:
Załącznik rozszerzający słownictwo związane z tematem szpitala.
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Essere in forma!Essere in forma!
Il primo soccorsoIl primo soccorso
Dal medicoDal medico
La cura dei dentiLa cura dei denti
Una visita in farmaciaUna visita in farmacia
Kit di pronto soccorsoKit di pronto soccorso
In ambulatorioIn ambulatorio
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą przygotować mapy myśli związane ze szpitalem, poszczególnymi oddziałami (dane techniczne, zdrowotne, informacje o pacjentach, lekarzach, prowadzonych badaniach, zaleceniach itd.).