Scenariusz
Temat
Zwierciadło płaskie
Etap edukacyjny
Drugi
Podstawa programowa
IX. Optyka. Uczeń:
4) analizuje bieg promieni wychodzących z punktu w różnych kierunkach, a następnie odbitych od zwierciadła płaskiego i od zwierciadeł sferycznych; opisuje skupianie promieni w zwierciadle wklęsłym oraz bieg promieni odbitych od zwierciadła wypukłego; posługuje się pojęciami ogniska i ogniskowej;
8) rysuje konstrukcyjnie obrazy wytworzone przez soczewki; rozróżnia obrazy rzeczywiste, pozorne, proste, odwrócone; porównuje wielkość przedmiotu i obrazu.
Czas
45 minut
Ogólny cel kształcenia
Opisywanie powstawania obrazu pozornego.
Kształtowane kompetencje kluczowe
1. Rysowanie schematu obrazu pozornego.
2. Wyjaśnianie zjawiska powstawania obrazu pozornego.
Cele (szczegółowe) operacyjne
Uczeń:
- rysuje schemat obrazu pozornego,
- opisuje zjawisko powstawania obrazu pozornego.
Metody kształcenia
1. Dyskusja.
2. Doświadczenie.
Formy pracy
1. Praca grupowa.
2. Praca z całą klasą.
Etapy lekcji
Wprowadzenie do lekcji
Dyskusja
Jakie cechy z punktu widzenia fizyki ma twoje odbicie w lustrze?
Realizacja lekcji
Doświadczenie
Czy świeczka może palić się pod wodą?
Potrzebne materiały:
- przezroczyste pudełko po płytce CD,
- świeczka,
- zlewka napełniona wodą,
- linijka.
Przebieg:
W zaciemnionym pomieszczeniu ustaw na stole pudełko po płytce CD.
Wskazówka:
Otwarcie pudełka zapewni jego stabilność. Przed nią umieść zapaloną świeczkę, a za nią zlewkę napełnioną wodą.
1. Jak należy ustawić pudełko po płytce, by wydawało się, że świeczka pali się pod wodą?
2. Wykonaj szkic doświadczenia w zeszycie.
3. Spójrz pod różnymi kątami od strony palącej się świeczki na jej odbicie w wodzie. Co zauważasz?
4. Zmierz odległość od palącej się świeczki do pudełka po płytce oraz odległość pomiędzy zlewką a pudełkiem. Pamiętaj, aby mierzyć odległość między środkiem świecy/zlewki a środkiem płytki. Powtórz pomiar dla różnych ustawień świeczki, pamiętaj by każdorazowo odbicie świeczki znajdowało się w takim samym miejscu zlewki.
Podsumowanie doświadczenia:
Pudełko po płytce należy ustawić prostopadle do linii świeczka‑zlewka. Odległość między odbiciem a pudełkiem jest taka sama jak między świeczką a pudełkiem. Bez względu na to, pod jakim kątem patrzymy na odbicie w zlewce, obraz pozostaje w tym samym miejscu.
Polecenie
Na podstawie wykonanego doświadczenia narysuj schemat powstawania obrazu pozornego świeczki. Pamiętaj o zastosowaniu prawa odbicia światła.
Rozwiązanie:
[Ilustracja interaktywna]
Podsumowanie lekcji
W zwierciadle płaskim powstaje obraz przedmiotu, który jest pozorny, prosty, tej samej wielkości, co przedmiot oraz symetryczny względem zwierciadła.