Schemat + Mapa myśli
Zapoznaj się ze schematem i wykonaj ćwiczenia.
Podział ruchów społecznych ze względu na czas ich funkcjonowania
Przeanalizuj tekst źródłowy i zaznacz właściwe odpowiedzi.
Stary i nowy ruch społecznyKluczowe dla zrozumienia nowych ruchów społecznych jest wyjaśnienie źródeł, jakie motywują aktywistów i działaczy społecznych do realizowania założonych celów. Stare ruchy były skupione na potrzebach dotyczących społeczeństwa w sposób bezpośredni, zaś nowe ruchy realizują cele, które są związane z aktywistami w sposób pośredni lub wyłącznie symboliczny. Oznacza to, że cele nowych ruchów są wyidealizowane, a więc opierają się na ideach, w które wierzą ich członkowie. Taki stosunek do ruchu społecznego może oznaczać, w przypadku ruchów ekologicznych, pewną formę duchowości, np. głęboką ekologię. Nowe ruchy społeczne zajmują się problemami skali globalnej – jak zniesieniem kary śmierci w innym kraju, promowaniem sprawiedliwego handlu oraz walką z ubóstwem. Ruchy ekologiczne są pod tym względem szczególnie uwrażliwione. Działania organizacji skupionych na globalnym ociepleniu dotyczą zmian, które dla większości z nas są praktycznie nieodczuwalne, a mimo to, motywują do działania ludzi na całym świecie.
Przeanalizuj tekst źródłowy i wykonaj polecenie.
Ruchy społeczne w epoce InternetuW dobie Internetu miejscem organizacji ruchu są dwie przestrzenie: cyberprzestrzeń cyfrowej komunikacji i realna przestrzeń ulicy, miasta, gdzie dochodzi do ucieleśnienia ruchu. Z tej hybrydy tworzy się trzecia przestrzeń – przestrzeń autonomii, autonomia to kluczowe dla Castellsa pojęcie w analizie nowych, sieciowych ruchów społecznych. Specyfika składników tej przestrzennej hybrydy powoduje, że nowe ruchy mają jednocześnie charakter lokalny i globalny. Walka trwa na placu Tahrir i jednocześnie w wymiarze komunikacyjnym, angażując cały świat. Intensywność komunikacyjna i ciągły proces tworzenia wiedzy oraz samowiedzy powodują, że ruch nie potrzebuje scentralizowanej formy kontroli, potrafi się samoorganizować. Klejem nie jest autorytet przywódców, lecz uogólnione zaufanie budowane w trakcie aktów wymiany komunikacyjnej i potem, podczas bycia razem w przestrzeni miasta i wspólnego wymyślania reguł zarządzania wspólną przestrzenią i działaniem. Togetherness – nowe praktyki bycia razem to kolejny aspekt analizy Castellsa.
Przeanalizuj przedstawione mapy myśli i korzystając z zasobów internetowych, uzupełnij je o przykłady poszczególnych ruchów.