Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1
Przeanalizuj opis poniższego schematu. Zastanów się, jakie cechy Sokratesa opisywanego w literaturze można w nim zawrzeć.
Przeanalizuj opis poniższego schematu. Zastanów się, jakie cechy Sokratesa opisywanego w literaturze można w nim zawrzeć.
RuzI6KfBPMtOr
(Uzupełnij).
R1DV2avvFDwk51
Ilustracja interaktywna prezentuje schemat blokowy. Głównym hasłem schematu są cechy Sokratesa najczęściej ukazywane w literaturze. Od tego hasła mamy wyprowadzonych sześć innych haseł, zgodnie z poniższym wypunktowaniem. Opis poszczególnych haseł: 1. Ideał mędrca. Człowiek będący manifestacją filozofa idealnego: mądrego, cnotliwego, ukierunkowanego na wartości duchowe i pogardzającego dobrami materialnymi., 2. Uosobienie własnych ideałów. Człowiek, który własną postawą ukazuje. jak realizować życie cnotliwe; nieobawiający się poniesienia śmierci za własne nauki., 3. Zwykły człowiek. Równocześnie jest bardzo ludzki. Potrafi żartować, mieć typowo ludzkie słabości, a nawet kryzysy wiary we własne ideały w obliczu śmierci., 4. Wieszcz i prorok. Dokładnie wie, jak będzie interpretowany po śmierci. Równocześnie jest świadom, jak wielka hańba spadnie na miasto za to, że go skazało., 5. „Wielki nieobecny”. Jego nagły brak powoduje uczucie pustki. Uważany jest za osobę, której nie da się zastąpić i bez której nic już nie będzie takie samo., 6. Nieśmiertelność. Swymi dokonaniami zapracował na nieśmiertelność – wieczną pamięć u potomnych, pomimo upływu wielu setek lat.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Oceń, które z wymienionych cech zdają się ze sobą kolidować, a które tworzą razem spójny obraz filozofa i człowieka.

REamshvP1jpJI
(Uzupełnij).